Spravodlivosť neexistuje

Spravodlivosť nikdy neexistovala, neexistuje a ani nebude existovať. Premýšľali ste niekedy nad tým, či je to pravda alebo nie? Môj názor je, odvážim sa povedať, viac ako stopercentný. Nič na tomto svete nie je spravodlivé. Či sa to už dakomu páči alebo nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Veľa veriacich ľudí číta v nábožensky orientovaných knihách a časopisoch, či počúva z úst biskupov a kňazov o božej spravodlivosti. O tom, že ak človek robí dobro na zemi, bude odmenený v nebi. Za príklad dávajú trpiteľov, ktorí sa v pozemskom živote nestretli so spravodlivosťou, dosiahli ju vraj len na druhom svete. Chcem zvýrazniť slovíčko vraj. Vyjadruje relatívnosť tvrdenia a slúži nám ako odrazový mostík pre pochybovanie o úplnej pravdivosti. Bola by spravodlivosť, ktorú by sme získali mimo nášho života a tohto sveta pre nás dostatočným zadosťučinením? Tvrdenie, že ešte nikto sa z druhého sveta nevrátil a slepo veriť v to, že nás tam čaká spravodlivosť je trochu márne, hovorí myslím za všetko. Som si vedomá toho, že ak by si tieto riadky prečítal veriaci človek, bola by som terčom slovného útoku a obvinená z ateizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte stále si aspoň trochu myslíte, že spravodlivosť existuje? Nebudem tu rozpisovať príbehy o tom, čo všetko je a čo nie je spravodlivé. To nechám na posúdení každého z vás. Všetko možno vnímať vždy v dvoch rovinách. Dobrej, aj zlej. Ponorte sa so mnou do situácie troch ľudí, ktorých rodina a priatelia by mohli o (ne) spravodlivosti rozprávať dni a noci...

Obom rodičom, ktorí nadovšetko milujú svoju dcérku, sa v momente zrútil svet. V objatí stoja v nemocničnej izbe nad posteľou, v ktorej je uložená ich maličká dcérka. Má len 5 rokov a už dôverne pozná, čo to znamená byť smrteľne chorá. Je to len pár mesiacov, čo jej diagnostikovali leukémiu. Namiesto detských hier, výletov s rodičmi, návštevou starých rodičov a chodenia do škôlky, ju obklopujú sestričky, lekári, injekcie, infúzie a strach z toho, čo sa vlastne s jej telíčkom deje. Lekár im dnes povedal, že je pred ňou už len pár dní života. Obaja plačú a pozerajú sa na dcérku. Vtedy k nim prichádza anjel. Dotkne sa matky za plece a začína ich upokojovať: Viem, že sa trápite nad tým, čo sa stalo vašej dcérke a vyčítate Bohu, ľuďom a aj sebe, že prečo je to tak. Neveríte v spravodlivosť a premýšľate nad tým, ako to celé dopadne. No vedzte, že vašu dcérku čaká veľká odmena v nebi. Bude krásnym anjelikom, ktorý bude naveky šťastný a práve tam sa dočká spravodlivosti, ktorú tu nedostala.

SkryťVypnúť reklamu

Na súde vyniesli rozsudok. Muž je odsúdený na 8 rokov väzenia. V záchvate žiarlivosti zabil milenca svojej ženy. Hoci svoj čin ľutuje, na rozhodnutí súdu to nič nezmení. Nenávidený rodinou zastreleného, opovrhovaný vlastnou rodinou a kamarátmi. Najbližšie roky strávi medzi štyrmi stenami väzničnej cely. V dedine, kde býva rodina odsúdeného, sa na ulici rozprávajú dvaja ľudia. Starší pán hovorí mladej žene, že je spravodlivé, aký trest pán XY dostal. Zabil predsa človeka a spravodlivosti sa vyhnúť nedá. Rozhovor započul aj mladý muž, ktorý prechádzal okolo nich. Myslíte si, že je to spravodlivý trest? Neklamte sami seba. Zabil človeka a trpí tým, že je vo väzení. Ale vcítili ste sa do rodiny toho mŕtveho muža? Ani trest smrti by podľa nich nebol dostatočný. Pán XY si odsedí vo väznici to, čo mu zákonom patrí, ale dostane od života druhú šancu. Zasa bude žiť slobodne.

SkryťVypnúť reklamu

Do nemocnice privážajú mladého chalana. Môže mať okolo 21 rokov a je v ťažkom stave. Jeden nevydarený skok na lyžiach na vodnej hladine spôsobil, že si poranil miechu. Lekári po vyšetrení oznamujú rodine, že ich syn už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nebude nielen chodiť, ale ani hýbať rukami. Bude mať ochrnuté takmer celé telo. Matka omdlieva a prebúdza sa v ošetrovni. Sedí pri nej zdravotná sestra a po prebratí ju upokojuje, aby sa nebála, že všetko bude dobré. Pozrite sa, váš syn žije. Prežil ten ťažký pád. Nezúfajte, po rehabilitáciách a ďalších operáciách sa jeho stav môže výrazne zlepšiť. Hlavné je, že žije. Boli by ste radšej, keby bol umrel? Matka sa posadila na posteľ, pozrela na sestričku vyčítavo a povedala. Som vďačná, že žije. Dostal druhú šancu, ale aj tak to nie je spravodlivé. Neurobil nič, len sa venoval športu, ktorý ho vnútorne napĺňa. Kam sa podela spravodlivosť?

SkryťVypnúť reklamu

Všetci tri príbehy poukazovali na jedno. Ľudia sa na životné osudy pozerajú rôzne. Ak by som však mala poukázať na prvú vetu, ktorú som napísala, je do poslednej bodky pravdivá. Neexistuje spravodlivosť. A utiekať sa k tomu, že ju nadobudneme na inom svete je márne. Načo nám bude potom? Zmierni azda pocit spravodlivosti v nebi žiaľ rodičov, ktorí prišli o jedinú dcérku? Bude stačiť spravodlivých 8 rokov vo väzení na to, aby sa tak odčinila smrť človeka? Kde bola tá, všetkými spomínaná spravodlivosť, keď sa život mladého človeka s chuťou žiť, zmenil na ľudské utrpenie a odkázanie na pomoc od iných? Tak kde? Kde je? Hovoríte, že vo večnosti a u Boha? A tam nám je už na čo? My ju potrebujeme tu a teraz. Nie tam, ani neviem opísať kde a niekedy, čo sa časovo nedá vyjadriť, že kedy...

autorka: Michaela Urban

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu