Najväčší počet prístrojov majú samozrejme Američania. Tam je však v zdravotníctve všetko úplne inak. Robot v podstate kopíruje klasickú laparoskopiu s tým rozdielom, že operatér môže vykonávať aj niekoľkohodinovú operáciu bez fyzickej únavy, trasenia rúk a stresu mimo operačného pola. Robota riadi na diaľku.
Klasická, všade dostupná laparoskopia má úplne identické využitie, je porovnateľne menej invazívna v porovnaní s otvorenou chirurgickou liečbou a rekonvalescencia je rovnaká ako u zazračného da Vinciho. Je tu však podstatný rozdiel. A to v cene. Cena robota je cca 3 000 000 euro (predajná cena v roku 2008), cena klasického laparoskopického setu je cca 130000 euro. Nehovoriac o nákladoch na samotnú operáciu. Podľa jednoduchej matematiky dokážeme teda 23 pracovísk na Slovensku dovybaviť klasickou laparoskopiou a tým zlepšiť kvalitu poskytovanej starostlivosti podstatne väčšiemu počtu pacientov.
Navrhujem však mediám zmeniť tému. Radšej by sa mali začať venovať tak potrebnej reforme zdravotníctva. Je predsa úplne jasné, že v čase, keď sú viaceré nemocnice v dezolátnom stave, nie sú v nemocniciach základné lieky, keď "hlavná" poisťovňa je v obrovskom dlhu a nie je schopná si plniť všetky svoje záväzky, keď lekár absolvent v Univerzitnej nemocnici zarába 650 euro v hrubom, je medializácia robota da Vinci doslova výsmechom slovenskému pacientovi.
Opäť som sa presvedčil, ako mediá a zdá sa, že aj niektorí doktori, dokážu doslova oblbnúť verejnosť. Už si viem živo predstaviť, ako budú pacienti riešiť od zajtra s doktormi, že sa chcú dať operovať tým "zazračným " robotom.
autor: MUDr. Milan Blaško