Šablóna svetových hitov

Mali ste niekedy pocit, že ste v rádiu počuli dve rozdielne pesničky, ale pripadali vám podobné? Zrejme to bolo preto, že podobné nazaj boli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Väčšina hitov je zložená tak, aby mali čo najjednoduchší text. Ľudia si ich tak ľahšie zapamätajú. To isté však platí aj pri hudobnej stránke, hit musí mať chytľavú a nie zložitú melódiu, veď len málokto si bude pospevovať pieseň, ktorá má tónový rozsah cez dve oktávy. Melódia je dopĺňaná harmóniou, ktorá tvorí kostru celej piesne a ktorá sa väčšinou skladá z troch akordov - toniky, subdominanty a dominanty. Ak je skladba napísaná napr. v tónine C dur, tak je tonikou C durový akord, subdominantou (alebo sonikou) je F durový akord a dominantou G dur. Aby však pieseň nebola len celá durová, s radostnou atmosférou, množstvo piesní obsahuje aj štvrtý, molový akord, v tomto príklade a mol. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tieto akordy nie sú zložité na hranie, preto na nich stojí väčšina piesní, ktoré uzrú svetlo sveta. Hlavne letné hity, nie tie od rôznych dídžejov, ktoré pripomínajú škrípanie starých dvier, ale napríklad minuloročné Despacito, ktoré tiež obsahuje len štyri akordy a jednoduchú melódiu a preto si ho každý druhý človek pospevuje pri umývaní riadu či v autobuse. Len málo umelcov si zvolí ťažšiu cestu a nenaservíruje nám priemerný hit určený len na komerciu, ale ide hlbšie. Môžem napríklad spomenúť Rihannin posledný album Anti, ktorý, ako názov napovedá, sa nehrabe na najvyššie priečky v počúvanosti, ale ponúka zaujímavé skladby, ktoré môžno nie sú po chuti každému, ale majú rozhodne vyššiu umeleckú hodnotu. Pravdepodobne je to jeden zo znakov dospenia umelcov, ktorí už nie sú začínajúcimi tínedžermi, čo potrebujú preraziť, ale dokážu nahrať niečo, čo vytŕča z radu.

SkryťVypnúť reklamu

 Niekedy to nie je len o rovnakých, dookola sa opakujúcich akordoch, ale aj o samotnej melódii. Keď si vypočujete megahit Bad Romance od Lady Gaga a jej ďalšiu pieseň G.U.Y. nahratú o pár rokov neskôr, bude sa vám zdať, že refrén z prvej piesne a prechod z tej druhej je takmer navlas rovnaký. Zrejme si Gaga, alebo skôr jej tím producentov povedali, že Bad Romance bol superúspešný, tak prečo nevložiť kúsok z neho do inej skladby? Nikto si to pri prvom počutí nevšimne, ale bude sa mu to spájať s niečím známym a preto si to obľúbi. 

 Takže ak sa chystáte nahrať svetový megahit, ostaňte len na štyroch akordoch, no z radu veľmi vyčnievať nebudete. Na druhej strane netreba to preháňať, nikto si totiž nebude spievať pieseň Is There Life On Mars? od Davida Bowieho, ktorá obsahuje viac než desať rôznych a zložitých akordov. 

SkryťVypnúť reklamu

 (Všetky informácie v tomto článku som sa naučil v škole alebo vydedukoval z počúvania hudby na Spotify.)

Vratko Popeláš

Vratko Popeláš

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som 15-ročný študent gymnázia a milujem umenie a všetko spojené s ním. Hrám na viacerých hudobných nástrojoch a chcem sa o svoje vedomosti z oblasti hudby deliť s ostatnými. Zoznam autorových rubrík:  EkoHudbaFilmy

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu