Môj postoj k zemepisu sa otočil o 180 stupňov vo chvíli, keď moje túlavé topánky už neboli brzdené obmedzeniami rôzneho druhu. Ale rozlišovať Litvu od Lotyšska, to chce tréning. V angličtine je totiž Latvia názov pre Lotyšsko, kým nám to pripomína Litvu, ktorá sa však v angličtine nazýva Lithuania.
Do Rigy lieta z Viedne, Budapešti aj z Prahy lotyšská letecká spoločnosť Air Baltic. Ak striehnete na dobrú cenu, na 100 euro za spiatočnú letenku s príručnou batožinou sa časom dostanete. Aj pre sezónu letných prázdnin. S Air Baltic sa dá ďalej pokračovať smerom na východ, do iných zaujímavých častí bývalého Sovietskeho zväzu. Letisko v Rige je veľmi príjemné, dá sa tam pohodlne prečkať aj dlhší prestupový čas. Ale to by bola veľká škoda. Autobus číslo 22 vás za nejakých 40 minút dopraví do centra Rigy. Ani taxík váš rozpočet nezruinuje. Od budúceho roka sa navyše v Lotyšsku bude platiť eurom.
Historické centrum Rigy nie je veľké, pár hodín na jeho prehliadku postačí. Mnohé z budov v centre sú už po rekonštrukcii, iné na svoju opravu ešte čakajú. V centre si môžete užívať aj gastronomicky. Nájdete tu spústu reštaurácií, cukrární, či pivární. Nie som expert na pivo, ale to lotyšské mi chutilo, bez obáv vyskúšajte nejaké lokálne. V historickom centre však v podnikoch zaplatíte aj 2-násobok cien v iných častiach mesta.



Sovietska architektúra rokov 50-tych. Niekde som čítal názov Stalinova torta.
Neďaleko hlavnej stanice sa nachádza potravinársky klenot. Veľká tržnica, ukrytá v troch veľkých halách. V jednej ryby, v druhej syry, v tretej zelenina a ovocie. Všetko lokálne a vynikajúce. No a pečivo, koláče, zákusky .... Pred návštevou odporúčam diétu, aby ste mohli ochutnať aspoň zlomok z ponuky. My sme tu boli koncom augusta, keď ponuka bola na naše pomery ohromujúca. Mať také niečo v Bratislave, tak ani netuším, kde sa nachádzajú supermarkety.
Aj keď historické cetrum nie je veľké, samotná Riga je veľké mesto a zaujímavých miest nájdete viacero. Nás napríklad zaujala štvrť, kde sídlia veľvyslanectvá v zaujímavých budovách. Priaznivci hokejovej KHL zrejme zablúdia aj do miestnej arény.

V štvrti veľvyslanectiev
Pre poznávanie krajiny je Riga veľmi dobrým východzím miestom. Vlakom sa max. do 90 minút v jednom smere dostanete na ďalšie veľmi zaujímavé miesta. Vlaky chodia dostatočne často a načas, sú čisté. Cestou vlakom sa vám potvrdí to, čo ste si už všimli pri pristávaní lietadla. Lotyšsko je krajina lesov.
My sme sa vybrali do Jelgavy, čo je menšie okresné mesto. Okrem veľmi pekného pravoslávneho chrámu sme chceli vidieť aj život v menšom meste. Zaujala nás čistota v meste, mnoho pracovníkov, starajúcich sa o vzhľad parku aj ostatných verejných priestorov. Vyzeralo to, ako plánované riešenie zamestnanosti, či niečo na spôsob našich aktivačných prác.

Lotyšské prímorské letovisko sa volá Jurmala. Skutočne nádherná a dlhočizná pláž. Na kúpanie samozrejme len pre otužilých. Priaznivci serverskej drevenej architektúry budú obdivovať vily, penzióny, reštaurácie a iné budovy, zasadené v miestnom lese. Ak sa pridá krásny slnečný deň, tak toto je presne to, čo sa mne vybaví pri spojení "dolce vita". No a tak sme tam oproti predpokladom strávili celý deň.


Jantár je mineralizovaný zvyšok treťohornej živice ihličnatých stromov, starej okolo 50 miliónov rokov. A jantárové šperky sú typický lotyšský suvenír. Problém je ten, že akonáhle uvidíte (najmä nežnejšia časť výpravy) šperky z väčších kúskov jantáru, tie menšie a cenovo ešte dostupné sa vám už nebudú zdať atraktívne. Je to samozrejme subjektívne, mne osobne sa jantár a jeho umelecké spracovanie páčia.
Čo už sme pre iné lákadlá a nakoniec nesplnené hrozby počasia nestihli, bolo mesto Sigulda. Podľa informácií z cestovateľských zdrojov je to vraj kúsok Švajčiarska a nájdete tam históriu, prírodné krásy a pre milovníkov adrenalínu tam majú zaujímavú atrakciu.
Za najväčšie lákadlo Lotyšska považujem to, že bez veľkých problémov a nákladov môžete spoznať celú jednu krajinu, ktorá ponúka rozmanité cestovateľské zážitky.