Haluz made in SITA – IPv6 v Číne

V rámci šetrenia nákladov v našich médiách sa často využíva copy-paste agentúrnych správ. Nezávisle na tom, aká je pravdivostná, resp. informačná hodnota správy; bez prezretia kompetentným redaktorom daného média.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Keď som si prečítal článok Čína vytvorila novýinternetový protokol vo „vedecko-technickej“ časti portálu pravda.sk, neverilsom vlastným očiam. Keď som si však rovnaký článok s podobne zavádzajúcimnadpisom V Číne predstavili nový internetový protokol IPv6 prečítalv médiu, špecializujúcom sa na informačné technológie, t.j. aj nainternet, to sa mi už zdá naozaj dosť silná káva.

Skúsim krátko vysvetliť:

Protokol IPv6 nie je čínsky vynález, existuje viac, ako10 rokov a je opísaný v medzinárodnom štandarde.

Čo sa týka prenosovej rýchlosti v internetovej sieti,protokol (IPv4 vs. IPv6) nemá na ňu žiadny vplyv. Rýchlosti spomínané v správe(2,5 až 10 gigabajtov za sekundu) môže poskytovať aj sieť, postavená na IPv4. Naviacprenosové rýchlosti v komunikačných sieťach sa udávajú v (kilo/mega/giga)bitoch (bits), nie bajtoch (byte).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosti Cisco Systems a Juniper Networks, nefungujúna žiadnom protokole, ale ich produkty ( t.j. komunikačné zariadenia siete)podporujú IPv6 rovnako dobre ako IPv4 už nejaký ten rok.

Pritom skutočnosť, ktorú uvedená správa SITA taktoprekrúca a komolí, je zaujímavá. Dá sa o nej v angličtinedočítať na stránke čínskeho média. Novinár, ktorý má skutočný záujemsvojho čitateľa informovať, má v tomto prípade priestor na dovysvetlenie,resp. doplnenie správy o komentár.

Skutočnosť v skratke:

V Číne spustili (internetovú) kostrovú sieť CERNET2,ktorá spája 25 univerzít v 20-tich mestách. Táto sieť používa IPv6 verziuinternetového protokolu, ktorá oproti v internete používanému IPv4 fakticky nie jeobmedzená počtom internetových (IP) adries, t.j. každý počítač v IPv6 môžemať svoju vlastnú IP adresu. Nemusí sa používať existujúce riešenie probému - preklad IP adries, t.j.zdieľanie jednej internetovej adresy viacerými počítačmi. Vzhľadom na rozsahsiete ide pravdepodobne ak nie o najväčšiu, tak určite o jednuz najväčších sietí, používajúcich protokol IPv6.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ale zaujalo na oboch správach (haluške z agentúrya originále) mňa, sú zmienky o spoločnostiach Cisco, Juniper, Huaweia Tsinghua Bit-Way. Halušky sa nám snažia akoby povedať, že v Číne malidoteraz siete IPv4 na technológii Cisco a Juniper (americké spoločnosti)a originál zasa píše, že polovička zariadení novej siete je od domácich firiem (Huaweia Tsinghua Bit-Way). Huawei je naozaj silná konkurencia lídrovi trhukomunikačných zariadení, firme Cisco. Zástancovia tzv. duševného vlastníctva byale isto oponovali, že Huawei to dosahuje najmä jeho nerešpektovaním. Pre mňaje duševné vlastníctvo prinajmenšom sporný koncept a som tohonázoru, že to bude práve čínsky postoj, ktorý o budúcnosti tohto koncepturozhodne.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu