Zásoby ropy na planéte Zem sú konečné
Áno, toto snáď sedí. Ide o to, či to náhodou nie je posledné pravdivé tvrdenie v celom prepracovanom bu-bu-bu marketingu.
Keďže sú zásoby konečné, dostaneme sa do stavu, keď ich vyčerpáme
Tak toto je s prepáčením blud na úrovni rošťákovín prípadne hlasu slobodnej trúby. Však nemáme ani poňatia, aké veľké zásoby ropy sú. Nemáme ako poznať vývoj spotreby do budúcnosti. Že dnes si život bez ropy nevieme predstaviť je problém našej predstavivosti. Je to emócia, ktorú by sme sa z racionálnych úvah mali snažiť vytesniť, nie ju používať v argumentácii.
Ropný zlom nastane, keď produkčná kapacita prevýši požadovanú spotrebu
Z tejto definície vyplýva, že ropný zlom nenastane nikdy. Resp. že je to len krátkodobý stav, ktorého riešenie (ak to vôbec treba riešiť) poznáme už pár tisíc rokov. Volá sa trh. Pretože ani produkčná kapacita, ani objem spotreby nie sú statické. Napríklad vyššia cena otvorí nové možnosti produkcie a zníži požiadavky na spotrebu. Veľmi vysoká cena dokoca môže rozbehnúť alternatívne riešenia. V oblasti energetickej aj chemickej.
Skúsim aj z opačného konca. Nepovedali by ste, ale skutočne je pravda, že:
Vyššia cena ropy zvyšuje jej dostupnú kapacitu
Prakticky totiž vôbec nie je zaujímavé, koľko ropy v útrobách našej planéty je. Zaujímavé je, koľko ropy je možné ťažiť. Koľko ropy je k dispozícii pre spotrebu povedzme za mesiac. A tento objem skutočne rastie s cenou. Čím vyššia cena, tým viac sa oplatí produkovať ropu aj zo zdrojov, či spôsobmi, ktoré by pri nižšej cene neboli rentabilné.
Zaujímavá otázka je, aká by musela byť cena ropy, aby ropné produkty boli už pre bežného spotrebiteľa drahé. Aby mu to spôsobilo problém. Skúsim na príklade benzínu: Liter benzínu dnes stojí cca 60 euro-centov. Áno, nie je to preklep. Nedávno som sa vrátil z USA, kde som túto sumu platil na čerpacej stanici a je to skutočne trhová cena bez dotácií. Nech z tejto ceny tvorí náklad na ropu povedzme polovicu, t.j. 30 e-centov. Táto cena bola pri cene ropy povedzme 80 dolárov / barel. Ak by sa cena ropy zvýšila povedzme na 5-násobok, t.j. na 400 dolárov za barel, cena benzínu by bola 1,80 eura. Podľa mňa nič likvidačné. Pritom 5 násobná cena ropy by tých alternatív (ťažby, či náhrady) nakopla skutočne hodne.
Kedysi sa hovorilo, že základné pravidlo marketingu je „sex predáva“. Ja si myslím, že ešte lepšie je „strach predáva“. Dnes už vám sociálni inžinieri dokážu dokonca predať aj pocit vašej viny. Prebudia vo vás vinu za hladné africké deti, ktorých rodičia namiesto produktívnej práce medzi sebou bojujú a hneď pošlete darcovskú SMS-ku. A váš mobilný operátor, medziľahlé „charitatívne“ organizácie si môžu zvýšiť čísla predaja.
Rozdiel medzi Apoštolmi Apokalypsy a rošťákmi zo slobodnej trúby je menší, ako ste si ochotní pripustiť. A hlavne je aj inej kvality. Kým rošťáci žijú z toho, čo im niekto slobodne a zo svojho zaplatí, mnoho Apoštolov Apokalypsy žije zo štátnych rozpočtov.