
Pôvodne som zamýšľal, že tu budempísať hlavne o filmoch, ktoré som videl v kine a ktoré sú prediváka nové. Vzhľadom na pracovné povinnosti nechodím až tak často do kinaa preto som sa rozhodol, že budem tento deficit kompenzovať filmami, ktorépre diváka až tak nové nie sú. Pre mňa sú však rovnako zaujímavé a hodnotné.
Prvý krát som tento film videl v kineasi v roku 1996 (presne si ta nepamätám) a naposledy v piatokv nemenovanej komerčnej televízií JOJ. To mi vždy nedá len tak pod čiaroupoznamenať, že aj „perverzná a hnusná komercia“ dokáže poskytnúť divákovipekný zážitok.
Hlavné postavy filmu sú Andy (TimRobins), ktorý sa dostal do väzenia za vraždu svojej ženy, ktorú nespáchal.Druhou ústrednou postavou je Red (Morgen Freeman), ktorý je Andyho najlepšípriateľ vo väznici a ktorý je aj v úlohe rozprávača príbehu.
Prečo mám tento film rád? Aj keďje príbeh postavený veľmi lišiacky – nevinný človek je poslaný do väznice plnejvrahov a spoločenských vyvrheľov, s ktorými môže divák nadviazať tiežrôzne typy sympatií – osobne sympatizujem len s Andym s nikým iným,pričom si myslím, že pokiaľ je niekto vrah, či zlodej zaslúži si trest.
Na postave Andyho sa totižto dáukázať podstata človeka. Pre mňa je to prioritne príbeh o slobodečloveka, neumierajúcej nádeji a sile vôle jednotlivca, ktorú nedokázalozlomiť prostredie väznice, tyranský riaditeľ, či väzenskí dozorcovia.
Na konci filmu sa preto vždyspýtam sám seba. Ako je možné, že niečo tak prirodzené, ako je slobodajednotlivca obmedzená prirodzeným spoločenským inštitútom vlastníctva vspoločnosti, sa toľko politikov za podpory mnohých ľudí vždy pokúša zviazať a obmedziť.
Ako keby nás posielali do väzniceShawnashank, ako keby z nás chceli vyplieť ľudskosť. Jediné, čo ma vždyupokojuje je, že človeku ostáva nádej a preto sa spútať tak ľahko nedá.