Viedeň bola krásna,plná svetiel,vôní a tradícií. Išli sme tak klasicky. Ako zájazd cez cestovku, so sprievodkyňou,poistením ako prvoplánoví turisti.
Okruh sme začasi pri Štefánskom dóme, ďalej okolo opery, Hofburgu, sochy Goetheho - napísal Utrpenie mladého Werthera - povinné čítanie. Videli sme hotel Sacher, vianočné trhy rozmiestnené na viacerých miestach v starej Viedni.
Potom bol rozchod a každý sa išiel pozrieť,kde sám chcel - po nákupoch,na trhy,do múzeí,či galérií.Bola veľmi škaredé počasie - dážď,vietor,zima.My sme sa vrátili do Hofburgu,je tam krásne Sisi múzeum - spojené s múzeom cisárskych apartmánov a strieborný poklad.
Je to krásne múzeum.Veľmi sa mi tam páčilo. Sú tam vystavené repliky klenotov cisárvnej Alžbety, napríklad hviezdy z jej slávneho obrazu,ktoré mala vo vlasoch aj vo filme - na svojej svatbe,či korunovačné klenoty maďarskej kráľovnej. Je tam dokonca aj pilník, ktorým bola zavraždená, keď bol na ňu spáchaný atentát.
Z ostatných vecí v múzeu - videli sme zlatý a strieborný poklad, veci používané denne na cisárskom stole i ohromujúcu nádheru Habsburgovcov - veľkolepé slávnostné stolovanie.Sú tam prekrásne svietniky, misy,porcelán,striebro,brúsené sklo - nádhera. Až tam v kráľovskom zámku, v skutočných komnatách kráľov pri veľkolepej nádhere ich vecí sa človek akosi reálnejšie dokáže vrátiť do historie,zastaviť čas a na na okamih sa skutočne dotknúť kráľovského majestátu...
V múzeu su prístupné aj súkromné miestnosti cisárovnej,kde mala aj telocvičnu,osobnú váhu.Bola to vraj moderná žena,ktorá aj obéznej secesii dbala na štíhlu líniu,športovala a cestovala. Len je otázne,či je správne,keď je natoľko pre ľudí zaujímava - z celej rady Habsburgovcov práve ona - keď je manžel desiatky rokov poctivo sám spravoval monarchiu,ako úradník od písacieho stola,zatiaľ čo si ona cestovala po svete,užívala si výhod cisárského majestátu,pritom sa sama pokladala za republikánku a vyznávala politické presvedčenie,odlišné od svojho manžela-je správne že suchopárny Franz Joseph také múzeum nemá?