Tento blog venuje príprave sobášu s cudzincom/cudzinkou na Slovensku. Nájdete tu zoznam dokumentov, ktoré potrebujete získať, čo znamená spôsob ich overenia a kde ich overiť, a rozhodovaniu sa, či a kde si zvoliť civilný alebo cirkevný sobáš . Verím, že Vás aspoň čiastočne odbremení o "behačiek po úradoch" a zodpovie na Vaše otázky.
*********
Potrebné dokumenty
Podľa údajov z Migračného imigračného centra IOM (http://www.mic.iom.sk/sk/rodina/manzelstvo-obcana-sr-s-cudzincom.html), budete ako Slovák/Slovenka k sobášu potrebovať:
Ak ste občan SR:
rodný list,
doklad o štátnom občianstve (napr. platný občiansky preukaz alebo preukázanie elektronickej identity alebo cestovný pas)
potvrdenie o pobyte (napr. platný občiansky preukaz alebo preukázanie elektronickej identity alebo doklad vydaný príslušným orgánom v cudzine, ak má trvalý pobyt v cudzine),
úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
doklad o rodnom čísle (možno ho nahradiť platným občianskym preukazom alebo preukázaním elektronickej identity),
doklad, ktorým možno preukázať totožnosť (možno ho nahradiť platným občianskym preukazom alebo preukázaním elektronickej identity).
Pre vášho zahraničného partnera budete potrebovať:
rodný list - musí obsahovať meno otca, matky, a dátumy ich narodení. Pokiaľ ich neobsahuje, je potrebné buď (1)priniesť overený a preložený sobášny list Vašich rodičov, (2 )napísať a notársky overiť Čestné vyhlásenie, kedy sa narodili, alebo, úplne najjednoduchšie, (3) tieto informácie stačí doplniť na matrike.
doklad o osobnom stave (nesmie byť starší ako 6 mesiacov) - doklad, že Váš zahraničný partner nie je v stave manželskom. Pokiaľ krajina pôvodu partnera takéto čosi nevydáva (napr. USA) , musíte sa obrátiť priamo na ambasádu danej krajiny na SR. Tam si dohodnite o stretnutie a požiadajte o AFFIDAVIT (niečo ako naše Čestné vyhlásenie. Formulár pre USA občana je dostupný tu: http://photos.state.gov/libraries/slovakia/23188/pdf/20101118_Marriage_Affidavit.pdf). Pri troche šťastia bude obsahovať aj doklad pobyte (bod 3) a doklad o štátnom občianstve (bod 4).
doklad o pobyte: trvalá adresa Vášho partnera. Toto sa nenachádza v pase, preto je ideálne keď sa nachádza zároveň na Doklade o osobnom stave.
doklad o štátnom občianstve: občianstvo Vášho partnera. Ak je z USA, tak je pravdepodobne Američan. Opäť to nie je napísané v pase, ale našťastie je to v AFFIDAVIT-e.
úmrtný list zomretého manžela alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo zaniklo, ak ide o ovdoveného cudzinca: nemám priamu skúsenosť
právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo je právoplatne rozvedené, ak ide o rozvedeného cudzinca: : nemám priamu skúsenosť
doklad, ktorým možno preukázať totožnosť: stačí pas s fotografiou
Pokiaľ Potvrdenie o osobnom stave získate na ambasáde danej krajiny na SR, neznamená to, že ďalšie potvrdenia máte z krku. Najprv ho potrebujete overiť:
Zájdete na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV), Pracovisko overovania dokladov na Pražskú 7 v Bratislave, prípadne ho zašlete poštou, ale na vybavenie máte až 30-dňovú lehotu. Pozor, poštou sa zasiela nie na Pražskú 7, ale na Hlbokú cestu 2, Bratislava (viac info tu: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/overovanie_dokladov-pracovisko_overovania_dokladov).
Otváracie hodiny Pracoviska overovania dokladov (MZV):
Pondelok / Monday | 8.00 – 15.00 hod |
Streda / Wednesday | 8.00 – 18.00 hod (17.50 hod ukončenie prijímania žiadostí. At 5.50 p.m. last client) |
Štvrtok / Thursday | 8.00 – 12.00 hod |
Overenie (Apostilácia ) a súdny preklad dokumentov
Predtým, ako všetky tieto doklady dodáte na matriku, musia byť overené tzv. apostiláciou ("apostille") alebo superlegalizáciou, záleží na tom, či krajina Vášho partnera podpísala Haagsku dohodu o zrušení požiadavky vyššieho overenia alebo nie. Zoznam krajín uznávajúcich apostillu je tu: https://www.gsccca.org/notary-and-apostilles/apostilles/hague-apostille-country-list.
!!! Overenie dokumentov treba vyriešiť v krajine partnera, a nie zo Slovenska, konzuláty a ambasády ich nemusia poskytovať. !!!
Apostilácia je overenie krajinou, ktorá vydáva dokument (napr. rodný list partnera), že daný rodný list je naozaj pravý. Má špecifickú formu, ktorá je uznávaná v rámci krajín Haagskej dohody, a je to vlastne list papiera prilepený zboku na Váš dokument, a teda rodný list má namiesto jednej strany strany dve. Vyzerá to napr. takto:

VŠETKY dokumenty musia mať na sebe apostillu, tj. byť apostilované. Výnimkou sú len dokumenty, ktoré Vám vydá ambasáda danej krajiny na SR, v tom prípade ich však musíte "overiť" na Ministerstve zahraničných vecí, ako je rozpísané vyššie.
Všetky dokumenty v cudzom jazyku je potrebné overiť súdnym prekladateľom. 1 normostrana prekladu je presne 1800 znakov, a platíte za každú normostranu. Zoznam súdnych prekladateľov v tom-ktorom okrese nájdete tu: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_message_endsession1.asp
Nedajte sa odradiť, že web nefunguje a smelo kliknite na OK a vyberte si prekladateľa vo Vašom okrese, resp. na diaľku. Nakoľko však súdny prekladateľ bude potrebovať originál Vášho apostilovaného dokumentu, aby ho zviazal s prekladom, budete mu ho musieť zaslať poštou.

Civilný alebo cirkevný sobáš?
Pokiaľ nie ste priamo naklonení jednej, alebo druhej možnosti, možno sa Vám pomôže rozhodnúť niektorá z týchto informácií:
Pri civilnom sobáši musíte všetky doklady predložiť najprv v mieste Vášho trvalého bydliska a zaplatiť poplatok 66EUR. Ak sa rozhodnete mať civilný sobáš inde, ako v mieste Vášho bydliska, najprv predložíte doklady v mieste Vášho bydliska, a potom na matrike v mieste sobáša. A toto druhé predloženie by malo byť 14 dní pred sobášom. Platíte 66 + 66 EUR (za dve matriky) a tzv. "delegačku" (cca 5 EUR), že jedna matrika prenecháva sobáš inej matrike.
Pri cirkevnom sobáši stačí isť na matriku v mieste cirkevného sobáša, čo mnohé veci uľahčí najmä pokiaľ sa často nezdržiavate v mieste Vášho trvalého bydliska. 14-dňová lehota predloženia však musí byť zachovaná, rovnako ako musíte absolvovať Prípravku na sobáš. Táto je v niektorých farnostiach viac ako 6 mesiacov pred samotným sobášom.