Posledná kvapka - Bratislavský expres

Expres do Bratislavy je príbehom prepletených osudov, v ktorom jeden moment všetko zmení. Jedenásta časť.

Posledná kvapka - Bratislavský expres
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

18. marec 2024, 9:00, Bratislava, Ministerstvo zahraničných vecí

Adam Chrušovský, minister zahraničných vecí, sedel za svojím masívnym dubovým stolom v honosnej kancelárii, ktorá sa za posledných 24 hodín stala skôr väzením než miestom moci. Jeho ostré črty boli teraz bledé a vyčerpané, tmavé kruhy pod očami prezrádzali únavu, ktorú nedokázala zamaskovať ani káva. Miestnosť s vysokým stropom a ozdobnou výzdobou sa na neho akoby zmenšovala, ťarcha nedávnych udalostí ho tlačila k zemi.

Opierajúc sa o operadlo stoličky, sa snažil zhlboka nadýchnuť. Udalosti predchádzajúceho dňa boli rozmazané – nekonečný prúd telefonátov, stretnutí a brífingov, všetko súvisiace s tragédiou, ktorá otriasla celým národom. Ruská raketa, vypálená počas prebiehajúceho konfliktu, nešťastne vybočila zo svojej trasy a zasiahla osobný vlak smerujúci z Košíc do Bratislavy. Počet obetí bol šokujúci – viac ako sto životov bolo stratených v jedinom okamihu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chrušovský sa snažil udržať kontrolu a plniť svoje povinnosti ako hlavný diplomat krajiny, no jeho telo ho zrádzalo. Už roky trpel vážnym ochorením srdca, ktoré sa postupne zhoršovalo. Len pár dní pred incidentom mal byť podrobený transplantácii srdca, ktorú mal vykonať uznávaný kardiochirurg Dr. Novak. Kríza však pohltila všetok jeho čas a energiu, a tak vlastné zdravie odsunul na druhú koľaj.

Posledných 24 hodín pracoval nepretržite, zapojený do kľúčových rozhovorov so svojím ruským náprotivkom, vedením slovenských tajných služieb a bezpečnostných zložiek, ministrom obrany Petrom Smětanom, ako aj predsedom vlády a prezidentkou. Snažil sa kľučkovať medzi diplomatickými mínovými poľami, upokojiť napätie, uistiť spojencov a zabrániť eskalácii situácie. V skutočnosti však väčšinu práce odviedli jeho podriadení. Chrušovský bol len symbolom, ktorý v správnych chvíľach ponúkol múdre slová, no detaily nechával na svojich kolegov.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz, keď sa pripravoval na tlačovú konferenciu, ktorá mala byť vysielaná po celej krajine, cítil, ako sa naňho rúti celá váha jeho snahy. Lekári ho varovali, že stres by pre neho mohol byť smrteľný, že sa musí šetriť. Ale ako by mohol? Krajina bola v kríze a potrebovala ho viac ako kedykoľvek predtým.

Tiché zaklopanie na dvere ho vytrhlo z myšlienok. Jeho sekretárka, mladá žena menom Lucia, vstúpila do miestnosti. Na jej tvári sa zračila profesionálna starosť.

„Pán minister, novinári sú pripravení,“ oznámila ticho. Potom, po chvíľke váhania, dodala: „Ale je tu ešte niečo, čo by ste mali vedieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Chrušovský pocítil úzkosť. „Čo sa stalo, Lucia?“

Lucia pristúpila bližšie a znížila hlas. „Práve som dostala správu z nemocnice. Vaša operácia... transplantácia srdca... bola odložená.“

„Odložená?“ zopakoval Chrušovský takmer šepotom. V hrudi ho zaštípala panika. „Prečo?“

Lucia váhala, jej oči boli plné smútku. „Dr. Novak... bol vo vlaku, ktorý zasiahol raketový útok. Neprežil.“

Miestnosť sa na chvíľu začala točiť. Dr. Novak, muž, ktorý mal zachrániť jeho život, bol mŕtvy. Nádej, ktorej sa tak pevne držal, operácia, ktorá mu mala dať druhú šancu, bola nenávratne preč. Pocítil vlnu paniky, steny sa naňho začali rútiť, keď ho naplno zasiahla realita jeho situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nebol čas na zúfalstvo. Tlač čakala a krajina potrebovala počuť svojho ministra zahraničných vecí. Musel svoje obavy potlačiť, pochovať ten des, ktorý mu hrozil ovládnuť myseľ.

Chrušovský sa zhlboka nadýchol a prinútil sa vstať. Narovnal si sako a snažil sa pôsobiť pokojne a autoritatívne, aj keď vnútri cítil, že sa mu všetko rúca.

„Ďakujem, Lucia,“ povedal pevne, aj keď jeho hlas znel vzdialene. „Poďme.“

Lucia prikývla a otvorila dvere. Spoločne prešli dlhou chodbou smerom k konferenčnej miestnosti. Ich kroky zneli ako ozveny, rytmus, ktorý sa zhodoval s rýchlym tlkotom Chrušovského srdca.

Pred dverami do konferenčnej miestnosti sa zastavil, aby sa ešte raz nadýchol. Cítil na sebe pohľady svojho tímu, ich obavy boli hmatateľné.

Lucia mu položila ruku na rameno. „Zvládnete to, pán minister.“

Chrušovský prikývol, hoci jej slová len málo zmiernili obavy, ktoré ho zvierali. Otvoril dvere a vstúpil do jasného svetla kamier, zvuk miestnosti ho zaplavil ako vlna.

Postavil sa za pult, mikrofón zosilňoval šuchotanie papierov a tlmené hlasy novinárov. Miestnosť stíchla, keď si odkašlal, novinári sa naklonili dopredu v očakávaní.

„Dobrý deň,“ začal Chrušovský, jeho hlas sa rozliehal po veľkej miestnosti. „Stojím pred vami hlboko zarmútený tragédiou, ktorá sa odohrala. Strata toľkých životov pri raketovom útoku

je rana, ktorá sa nebude ľahko hojiť. Pracovali sme neúnavne, aby sme pochopili, čo sa stalo, a aby bola zabezpečená spravodlivosť.“

Pokračoval a snažil sa upokojiť svoj dych. „Po rozsiahlych rokovaniach s našimi ruskými partnermi, ako aj s našimi spravodajskými a obrannými tímami, sme dospeli k záveru, že nešlo o úmyselný akt agresie. Bola to hrozná nehoda, tragická chyba, ktorá nás stála nesmierne veľa.“

Miestnosť zostala tichá, váha jeho slov visela vo vzduchu. Chrušovský cítil na sebe pohľady celého sveta, tlak, aby zostal pokojný a doručil posolstvo, ktoré pomôže jeho krajine sa uzdraviť.

Keď začali novinári klásť otázky, Chrušovský na ne odpovedal s maximálnou možnou jasnosťou a pokojom, aký vedel zo seba vydať. Každé slovo bolo pre neho bojom, každý nádych bol ťažší ako ten predchádzajúci. Cítil, ako bolesť na hrudi zosilňuje, ostrá, bodavá bolesť mu sťažovala sústredenie.

Jedna novinárka, mladá žena s prenikavo modrými očami, mu položila otázku týkajúcu sa odloženej operácie. „Pán minister, bolo zverejnené, že ste v najbližších dňoch mali absolvovať transplantáciu srdca. Ako ovplyvňuje strata doktora Novaka vaše plány na zotavenie a ako zvládate takéto vypätie?“

Tá otázka ho zasiahla ako úder. Srdce mu začalo búšiť ako o život, bolesť teraz vystreľovala aj do ľavej ruky. Pokúšal sa odpovedať, ale slová neprichádzali. Zrak sa mu rozmazal, miestnosť sa začala točiť.

„Ja… ja…“ Chrušovský zamumlal, ruku si pritlačil na hruď. Bolesť bola teraz neznesiteľná, drvivý tlak mu bral dych.

Lucia, ktorá stála na boku, si všimla zmenu v jeho výraze a rozbehla sa k nemu. „Pán minister!“ vykríkla, ale už bolo neskoro.

Chrušovský sa zosunul na zem, kamery zachytili každý okamih jeho pádu. Miestnosť explodovala do chaosu, keď sa novinári rozbehli – niektorí pomáhali, iní kričali otázky, ďalší zostali zamrznutí v šoku.

Lucia bola okamžite pri ňom, držala mu hlavu a volala o lekársku pomoc. „Vydržte, pán minister, vydržte!“ naliehala, jej hlas sa triasol strachom.

Ale Chrušovský ju už nepočul. Svet okolo neho bledol do tmy, zvuky v miestnosti sa stávali vzdialenými a tlmenými. Jeho myšlienky sa zatúlali k doktorovi Novakovi, k životu, ktorý bol stratený, a k budúcnosti, ktorú nikdy neuvidí.

A keď jeho srdce nakoniec vypovedalo službu, jeho posledná myšlienka patrila ľuďom, ktorých sa snažil tak ťažko chrániť, národu, ktorému slúžil až do úplného konca.

Aleksander Prętnicki

Aleksander Prętnicki

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Amatérsky spisovateľ, autor poviedok a románov z Poľska. Spája sa s odvetvím osobnej a majetkovej bezpečnosti, má vzdelanie v oblasti vnútornej bezpečnosti a obrany. Zoznam autorových rubrík:  Bratislavský expres

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,081 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

233 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu