Andy Warhol a Slovensko? Zabudnite!

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné! A k tomu pár nelichotivých viet na tému národná hrdosť. Súvisí to? Podľa mňa hej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné! Andrew Warhola mladší sa narodil v Pittsburghu, Pensylvánii 6.8.1928 ako štvrté dieťa rusínskeho baníka Andrija, ktorý utiekol v roku 1914 za lepším životom do Ameriky nasledovaný svojou manželkou Júliou v roku 1921. Warhol sám seba považoval za čistokrvného Američana, čo aj sám niekoľkokrát vyslovil. Z umeleckého hľadiska je všeobecne známe, že bol fascinovaný konzumným charakterom americkej spoločnosti, ktorý transformoval do umenia, ktoré je svojrázne do morku kosti. U nás veľmi dobre známa Campbellova polievka, portréty Maa alebo Marylin sú iba špičkou ľadovca Warholovej tvorby, ktorej komerčný úspech financoval a umožnil rôzne iné formy umenia ako fotografia, film, performance art, sochárstvo atď. Andy bol všestranný a šiel do hocičoho, v čom videl momentálnu sebarealizáciu.

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné!
Narodil sa v USA a človek narodený v USA je Američan, bodka. Tento fakt by bolo ešte možné prehliadnuť, keby jeho rodičia boli Slováci. Bohužiaľ! Obaja boli Rusíni! Dám ruku do ohňa za to, že v domácnosti Warholovcov sa nerozprávalo po slovensky. Andy vlastným životom a tvorbou dokázal chrliť americkosť v jej nahej umeleckej podstate. Slovenský národ môže byť hrdý na to, že tu existuje chátrajúce múzeum, že rodičia legendy pochádzajú z územia dnešnej Slovenskej republiky, ale nemá právo si etnicky nárokovať Andyho Warhola.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská národná hrdosť má pramálo oporných bodov. Je to dané tým, že Slováci ako národ nepredstavujú významný element v histórii ľudstva. Okrem výnimočných (a regionálnych) zásahov do behu dejín akými bolo Slovenské národné povstanie alebo udalosti 68-eho, ktoré v konečnom dôsledku mali dopad iba na Slovensko, obyvatelia územia dnešnej SR nikdy nedržali kľúče od miešačky. Ani od tej vlastnej...

Frantisek Peter Pravda

Frantisek Peter Pravda

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Považujem sa za priemernú, priemerne vzdelanú osobu, ktorá sa možno trochu viac snaží o vnímanie faktov a ich zapájanie do súvislostí. Netvrdim, že mám pravdu, iba chcem poskytnúť maximálne nezaujatý pohľad na témy, na ktoré je v spoločnosti, minimálne väčšinovo zaužívaný určitý náhľad, ktorý nepovažujem za úplne opodstatnený. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu