Určite ste už všetci počuli pranostiku, spájajúcu sa s dnešným dňom, ktorá tvrdí – „ Katarína na blate, Vianoce na ľade.“
Alebo opačne...
Z toho mi logicky vyplýva, že ak sme sa dnes pri pohľade z okna do upršaného a zablateného rána nenahnevali, tak preto, lebo očakávame krásne, biele, ľadové Vianoce. Teda škaredý deň prežijeme bez reptania na dnešné počasie, dúfajúc, že tohto roku pranostika vyjde.
S dátumom 25. november sa však spája viacero pranostík. Napr.
-„Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február.“
-„Na svätú Katarínu schovajme sa pod perinu.“
-„Sneh na Katarínu predpovedá veľké obilie.“
-„Na Katrenu hladká, na Vianoce blatká“
-„Katrena husle berie hudcom..“ a iné.
Každá má už svoju stáročia pretrvávajúcu tradíciu a určite aj svoj zmysel. Kto však bola sv. Katarína, ktorej sa tieto a iné pranostiky týkajú?
Narodila sa koncom 3. storočia v Alexandrii(z tohto vznikol prívlastok Alexandrijská) v Egypte. Bola to neobyčajne krásna a vysoko vzdelaná kráľovská dcéra, ktorej sa, podľa legendy, zjavil pán Ježiš a dal jej na prst zásnubný prsteň. Jej mama ju však potajomky zasnúbila so synom cisára Maximina, ktorému vysvetlila, že pohanskí bohovia sú iba modly, a následne obrátila na kresťanstvo 50 najlepších filozofov, ktorí ju mali pôvodne usvedčiť z omylu. Zúriaci cisár dal všetkých upáliť na hranici. Katarínu zajali a vrhli do žalára. Podstúpila kruté mučenie, bola bičovaná, lámaná na kolese obitom klincami, ktoré sa však polámalo (preto sa často znázorňuje so zlomeným kolesom) a dlhé dni ponechaná bez potravy. Vždy sa však zázračne uzdravila. Cisár Maximinus, zdesený jej zázrakmi, ju dal napokon sťať mečom. Jej pozostatky boli podľa legendy zázračne prenesené na horu Sinaj, kde sú dodnes uložené v kláštore sv. Kataríny.
Sv. Katarína bola uctievaná predovšetkým v stredoveku a je patrónkou dievčat, panien a manželiek; učiteľov, študentov a žiakov; teológov, filozofov a rečníkov; univerzít, knižníc a nemocníc a všetkých povolaní majúcich do činenia s kolesom alebo nožom - napr. kolárov, hrnčiarov, mlynárov, šičiek, kníhtlačiarov, obuvníkov.
Aby som Vám neostala nič dlžná, tak meno Katarína má grécky pôvod a značí čistá, mravná.
Zdroj – internet
25. nov 2007 o 10:00
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 027x
Ako zistíme vianočné počasie
no áno, bude to o Kataríne...
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)