Prečo sú gayovia promiskuitní?

O homosexuáloch a požiadavkách na registrované partnerstvá a adopcie, o ich odlišnosti a „zvláštnosti" sa tu už popísalo veľa. Mňa zaujala otázka prečo sú homosexuáli oveľa promiskuitnejší ako heterosexuáli? je to podľa mňa zaujímavý fakt tak som rozmýšľal, z čoho to môže vyplývať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Ako prvé možno človeka napadne, že sú to dvaja chlapi, a tí sú viac promiskuitný. Muž je v spoločnosti vykreslený ako ten ktorý sa chváli svojimi „úlovkami". Ženy sa ctili skôr ako panny, muži sú tí „frajeri" ktorí často striedajú partnerky. „Ženy prinášajú do vzťahu lásku a nehu", muži myslia na telesné pôžitky. A keďže dvaja muži si vyhovujú vo svojej „živočíšnosti", radi experimentujú, nie sú takí žiarliví a nemajú „migrény" tak ich homosexuálny vzťah bude aj viac promiskuitný.

Toto však v skutočnosti neplatí. Ak aj vynecháme ženské páry, ktoré by podľa toho modelu mali byť najvernejšie (keďže o lesbických pároch nemám veľa skúseností, tak o nich nechcem tvrdiť nejaké fakty), čiernobiela predstava o mužoch a ženách nie je správna. Aj muži majú svoje city a dokážu verne milovať, a sexuálne túžby majú rovnako aj ženy. Ba v súčasnosti sa modely správania mužov a žien pomaly približujú. Na jednej strane je spoločnosť liberálnejšia, na druhej strane existujú aj asexuálni jedinci (dokonca aj muži, ba aj homosexuáli).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Často sa hovorí že morálka závisí od výchovy. No a práve tam je podľa mňa pes zakopaný.

Ako každé dieťa som bol odmalička vychovávaný najmä k láske. K láske manželskej. Medzi mužom a ženou. Bolo pre mňa prirodzené rozmýšľať o vzťahu medzi mužom a ženou, o láske o vernosti, manželstve, rodine. Pomaly som sa pripravoval na ten život. Ale zároveň, možno nenápadne, ale ešte prirodzenejšie vo mne rástlo čosi iné, čo nebolo naučené od rodičov... niečo čo bolo vpísané do človeka ešte predtým ako začal rozmýšľať.

Prvé hračky. Medzi nimi bábika. Prvý kontakt s umením. S krásou ľudského tela. Prvé predstavy, myšlienky, obdiv. Izolácia od chalanov. Submisívne postoje. A človek si stále viac uvedomuje, že náklonnosť k jednému pohlaviu je väčšia ako k druhému. Potom to už len závisí od množstva informácií a príležitostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže to, čo sa vo mne dialo bolo v príkrom rozpore so zaužívaným spoločenským modelom, ešte prísnejším v dedinskom prostredí. Napriek všetkému bol model „kresťanskej rodiny" vo mne bil sa s tým čo sa zrazu začalo prejavovať výraznejšie v období puberty. „láska je len medzi mužom a ženou ostatné je choré" - aj keď podvedome, ale v hlave som odsudzoval sám seba. Dve prirodzené túžby sa bili navzájom, lebo som si neuvedomoval že môžu byť vzájomne v harmónii: túžba po láske a túžba po tele. Nevedel som si predstaviť vtedy vzťah s mužom. Muž bol samec, tvrdý, cynický, technický typ. Žena prináša city a lásku. A po tom som túžil. Mužov som veľmi nepoznal. Nevedel som že vedia mnohé prežívať tak, ako aj ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

K tomu som dospel až neskôr, až po rokoch spoznávania. Zrazu viem, že plnohodnotný vzťah môžem prežiť aj s mužom. A práve taký teraz konečne prežívam, s naplnením oboch túžob ktoré som mal.

A tu vidím ten kameň úrazu. Homosexuáli sú rozpoltení. Všetci sú totiž vychovávaní k heterosexuálnemu životu. V mysli majú teda model heterosexuálneho správania, v ktorom je túžba po láske, po vernosti. Ten model je však v rozpore s prirodzenou orientáciou, pričom v tomto boji vyhrávajú pudy. Až neskôr objavujú úroveň vzťahu aj vo svojej orientácii.

Problém je práve v neinformovanosti mladých. Čím menej sa o tom hovorí a čím viac sa propaguje heterosexuálny model správania sa, tým viac je homofóbnych členov na jednej strane (kvôli skresleným alebo žiadnym informáciám, a čo človek nepozná, toho sa bojí najviac) a na druhej strane je mnoho mladých ľudí popletených, pretože „nemajú na výber". Keďže neexistujú ani partnerstvá ako pri heterosexuálnych pároch, vzťahy sú ešte voľnejšie. Páry vidia že ich spôsob života nie je zrovnoprávnený možnosťou „spečatiť ho" tak nevytvárajú také pevné vzťahy. Mnohí si myslia že ich vlastná orientácia je nenormálna. To však nevedie k abstinencii a už vôbec nie k „preorientovaniu sa" ale k ešte väčšej voľnosti. Práve preto je dôležitá informovanosť a práva homosexuálov! Keď má človek istotu, že aj jeho model správania je dobrý a rovnocenný ako väčšinový, tak sa bude cítiť istejší aj vo vzťahoch a bude vernejší svojmu partnerovi. Lebo to bude stáť za to.

Martin Prno

Martin Prno

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študent architektúry na STU, zaujímam sa o umenie, techniku, ekológiu, kozmológiu, v poslednom čase aj o politiku Zoznam autorových rubrík:  QueerNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu