Kuratorom vystavy je David Cronenberg, kanadsky reziser, ktory nakrutil napriklad The Fly, M. Butterfly, Spider, Crash alebo History of Violence. David sa tiez podpisal o nahravanie strucnych a velmi vhodnych vysvetleni k jednotlivym obrazom alebo filmom.
Pri vstupe na vystavu, to sme este nezaplatili listok, sme dostali odpocuvatka so spominanymi Davidovymi komentarmi k umeleckym dielam. Myslim, ze velmi vhodne, pretoze bez vysvetlenia sa pop art neda pochopit len tak. Preto boli asi odpocuvatka aj zadarmo.
Vystava sa zacala predvedenim Andyho portretu od Roberta Mapplethorpa, ktory bol odfoteny asi rok predtym, co Andy zomrel. Dalej sa tam nachadzal obraz nazvany National Velvet s jeho oblubenou hereckou Liz Taylor a v neposlednom rade jeden z jeho "kratsich" filmov nazvany Empire. Islo o osem hodinovu snimku Empire State Building v New Yorku za tmy. Velmi fascinujuce.
Ak sa nam tieto tri diela zdali dost zaujimave v pokracovani vystavy, mohli sme sa postavit do rady na listky. A ja s mojimi dvoma kamaratkami zo Slovenska sme si povedali, ze sa ideme dozadovat slovenskeho umenia v Toronte. Za cenu $18 sme vstupili do Andyho dvojrocneho sveta.
Vystava zacala velmi jednoducho, Warholovsky. Mohli sme si prezriet obrazy ako Foot and tire (fotka z novin, ktora sa Andymu natolko pacila, ze si ju zvacsil na velke platno. Islo o mrtveho muza resp. jeho nohu a topanku pod velkym kolesom nakladiaka) Red disaster (fotka elektrickeho kresla a jej obtlac, ktora sa postupne vytracala z platna, tak ako kazdy clovek zo zivota), samozrejme sa tam nachadzal aj slavny Elvis z filmu Flaming Star (Andyho fascinoval vyznam piesne k tomuto filmu, Elvis v nej spieval o Flaming Star, ktora znamena smrt, ak ju muz vidi, znamena to jeho koniec - strela z pistole)
Neviem, ci to bolo len v obdobi od roku 1962 do 1964, kedy bol Andy Warhol zaujaty smrtou ludi, ich krasou a slavou. Mala som pocit z jeho obrazov, akoby sa on sam chcel stat krasnym, nesmrtelnym a slavnym.
Z obrazov sa mi najviac pacil portret Miriam Davidson, ktory spravil Andy na objednavku pre jej manzela, ktory jej portret daroval ako svadobny dar. Jej manzel dal Andymu malu fotku, asi z obcianskeho preukazu alebo pasu, aby vedel ako Miriam vyzera a aky portret z toho vznikol? Velmi svojsky warholovsky, dana fotka sa zvacsila a odtlacila na 20 panelov kazdy inej farby natrety.
Zo zvysku obrazov sa tam nachadzali Five deaths, Saturday disaster, Race riot, White burning car, Tunafish disaster, Most Wanted Men, ktore boli obtlacou fotiek z novin z roznych tragedii.
Urcite si spominate na jeho slavny vyrok, ze kazdy moze mat 15 min slavy. Komentar Davida k tomu pridal, ze Andy to myslel takto: Ak sa clovek zabije a nahodou je v okoli fotograf, ktory ho da do novin, bude mat tych 15 minut slavy, ktora sa postupne vytrati, tak ako Andyho potlace na velkych platnach.
Aby som nezabudla napisat aj o jeho filmoch, David ho nazval filmmakerom, musim spomenut velmi sexualne tematiky ako Blow job (znamena fajka, kde je filmovana tvar muza, ktoremu niekto robi fajku), Kiss (muz a zena sa neprestajne bozkavaju) alebo Couch (co bol film s ozajstnym dejom). Pri tomto filme Andy nastavil kameru na sedacku - pohovku a cokolvek sa na nej dialo, kamera nakrutila. Pri vstupe na vystavu sme na stene videli prvu cast filmu Couch, styri osoby ako jedia banan (v mojej hlave sa vynorilo vysvetlenie - jedia penisy).
A ako sme si kracali pomedzi obrazy, pocuvali Davida v odpocuvatku, zrazu sme videli ako velka skupina ludi stoji pred filmom Couch. Co sa dialo? Vsetci pozerali porno vo velkom prevedeni, by som povedala v zivotnej velkosti. Na pohovke si to rozdavali dvaja chlapici, ktory asi prisli pozriet Andyho len tak do tovarne, na niecom sa vyficali a kamera im vobec nevadila. Neskor sme videli zenu ktora robi spominany blow job a niekto ju zo zadu pomilovava. Bola som dost prekvapena tymto filmom, hlavne kvoli absolutne ziadnej nahote v kanadskej tlaci. V Kanade, tak podobne ako aj v USA nahe prsia alebo zeny v casopisoch, novinach, bilboardoch neuvidite. Ale ako povedal Andy Warhol: ,,If it's art, you can get away with it."Ako sme tam pocuvali odposluchavatka a citali letaky o Andym, nikto sa nezmienil, ze by nakrucal aj taketo filmy. Vsetko je schovane pod ruskom dvojzmyslov.
Z letaku sa teda dozvedame, ze Andy Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v Pittsburghu, ceskoslovenskym vystahovalcom (v tej dobe sme boli este Ceskoslovensko a stale sa najdu ludia v dnesnej dobe, ktory vedia o Ceskoslovensku, ale nie o Slovensku ako takom.. mali by sme vyprodukovat novu umelecku stalicu, aby nas vedeli ludia rozlisit. Moze to byt velmi lahke, ved umelci vzdy pochadzaju z nezvycajnych miest spolocnosti), vystudoval Carnegie Institute of Technology a odstahoval sa do New Yorku do svojej Tovarne. Vsetci o nom tvrdili ze bol gay, ale nikto nikdy nepovedal, ze s nim mal pomer. Bol to clovek velmi plachy a mam pocit, ze vsetky jeho umelecke diela neboli ani jeho napadmi.
Preto si myslim, ze bol aj genius svojej doby. Vedel sa stat slavnym, ako vzdy chcel, jeho tvar poznaju vsetci, tak ako chcel a samozrejme, stal sa nesmrtelnym.
Ak budete mat cestu do Toronta, urcite sa zastavte v AGO, vystava trva do 22. oktobra a tu je viacej info o galerii www.ago.net
20. aug 2006 o 17:47
Páči sa: 0x
Prečítané: 848x
Andy Warhol
V Art Gallery of Ontario sa kona vystava Andyho Warhola pod nazvom Supernova - Stars, Deaths and Disasters, 1962-1964. Cize len dva roky jeho tvorivej prace na stenach rekonstruovanej galerie. Napriek prebiehajucej rekonstrukcii sa AGO vie postarat o hladky priebeh vystav a spravne navigovat ludi.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(3)