Nový článok Je kúpalisko na Železnej studničke len zásterkou?

Písmo: A- | A+

Po včerajšom stretnutí s investormi, architektom celého projektu, zástupcami magistrátu a aktivistami za záchranu Železnej studienky v Primaciálnom paláci som mal pocit, že som sa zobudil v inom svete. Nebudem teraz popisovať hodinovú prednášku zástupcu investorov o tom, aký citový vzťah majú k Železnej studienke, ako fantasticky sú pripravení chrániť okolitú prírodu, ako dostanú obyvateľov Bratislavy konečne do lesov - vybudovaním rekreačno-oddychového areálu. V krátkosti len toľko, že sa zatiaľ nepreukázali žiadnymi relevantnými analýzami, nevieme teda, ako chcú celý projekt zabezpečiť tak, aby sa z tejto vzácnej prírodnej lokality európskeho významu nestalo smetisko.

Investor trvá na tom, že v údolí Vydrice chce zrekonštruovať schrátralé kúpalisko a neskôr možno zrenovovať bývalé Štátne sanatórium. Ak sa na to pozrieme logicky, navrhovateľ plánuje na tomto mieste preinvestovať zatiaľ 1,5 milióna eur, pri návštevnosti kúpaliska približne 150 ľudí denne a keďže v priestore pripravuje aj ďaľšie voľnočasové aktivity, investorov architekt pán Fibinger tvrdí, že peniažky späť len tak potečú. Viete prečo je celý projekt nezmysel a zásterka pre ďalšiu investičnú výstavbu?

- Podľa Jaroslava Šíbla z Prírodovedeckej fakulty UK investor na výstavbu kúpaliska vybral z klimatického hľadiska najnevhodnejšiu lokalitu. Ide totiž o najzatienejšie a najstudenšie miesto v Bratislave.

- V tejto lokatike je preukázateľne nedostatok vody, aj keď všetky merania ešte nie sú hotové. Podľa Jaroslava Šíbla už teraz, a to je marec, je stav vody vo Vydrici alarmujúci. Čo bude potom v lete? A s odobnými suchými rokmi musíme rátať aj v budúcnosti.

- Bývalé kúpalisko zatvorili z dvoch dôvodov: Nedostatok vody a nezáujem verejnosti.

- Veľké využitie ďaľších voľnočasových aktivít je ďaľší nezmysel. Ani lanové centrum, ani lezecká stena neprinesú takmer žiadny finančný zisk. Sú aj na Kamzíku, a počas pracovného týždňa zívajú prazdnotou. Tak ako Arneho bežecký chodník so špičkovým fínskym gymnastickým náradím, podotýkam bez poplatku. Proste, ľudia chcú turistiku, opekanie v prírode a hlavne kľud.

A teraz k tým investorom. Verejnosť má oprávnené obavy, že zrekonštruovaním kúpaliska nič nekončí, ale práve začína. Títo podnikatelia totiž nie sú žiadny Modrý anjel a podobné charity. Návratnosť investícií musí byť, a kúpaliskom sa vráti asi ťažko. Ak by sa sprevádzkovalo sanatórium, samozrejme ako súkromné, tak možno. Lenže súkromné sanatórium si žiada uzavretú zónu, tak, ako to pred rokom 1989. Kúpalisko bude zrazu nerentabilné a to je len malý krok k ďalšej výstavbe. Napon je známe, že keď už na  Slovensku získate jedno povolenie, ďaľšie idú samospádom.

Hlavným akcionárom Železná studienka a.s. je totiž Arca Capital Slovakia a to je vlastne Arca Capital CEE uzatvorený investičný fond, ktorý sídli v Prahe. Jeho väčšinových majiteľom a zakladateľom je Ing. Pavol Krúpa, ktorého majetok v roku 2008 odhadoval na 3 miliardy Kč, okrem toho má blízky vzťah k Andrejovi Babišovi. Stojí aj za veľkým projektom turisticko-rekreačného megakomplexu Gothal Residence s investíciou 70 miliónov eur v katastri obce Liptovská Osada. Takže "len rekonštrukcia kúpaliska", aby mali kde Bratislavčania chodiť, je nezmysel.

Investori sú pripravení začať s kampaňou, že ochranári chcú vlastne Bratislavčanov vyhnať zo Železnej studienky. Opak bude pravdou. Vyženú vás investori, ktorí tam urobia súkromné sanatórium, neskôr rezidenčnú štvrť, ktorú uzatvoria tak ako Holý vrch v Záhorskej Bystrici, kde bývajú majitelia Penty. No dobre, Holý vrch, nie je Železná studienka, ktorú všetci obľubujeme.

Prečo je to vždy tak, že sa začne pripravovať "malý projekt", ktorý sa neskôr prekovertuje na väčší  a ešte väčší. A zrazu sa zmení aj územný plán. V Bratislave to je pravidlom. Vidíme to v Rači, Na Kolibe, v Devíne, ale aj v iných častiach mesta. Môžeme zabudnúť na turistiku, opekačky, výlety mladých mamičiek, vychádzky so psíkmi. Prechádzať sa už nebudeme mať kde. Novou módou sa totiž stalo bývanie priamo v lese a deje sa tak v celom Podhorskom páse Malých Karpát od Rače, cez Kolibu, Devín, až po Záhorie. Stavby načierno a ich dodatočné legalizácie, zdá sa, nie sú problémom, vždy sa nájde "snaživý" úradník, ktorý ich schváli. Investori sa neponáhľajú, nemusí to byť o pol roka o rok. Raz sa dočkajú.

Skryť Zatvoriť reklamu