Povolebná ťažba v lesoparku začala. Naplno!

Písmo: A- | A+

Tak, ako sa to dalo predpokladať. Je po voľbách a kandidáti v komunálnych voľbách, či už do mesta alebo miestnych častí, získali vytúžené teplé miestečká. No jeden z problémov, ktorý trápi Bratislavčanov už roky, sa odznova začína. Je ním ťažba v lesoparku. Lúka nad bratislavským Ahojom už znovu vyzerá ako tankodrom, ťažba začala. A čo je dosť vážnym faktom, je to zlodejina.

Jednotlivé kusy spílených stromov, podotýkam kmene merajú približne desať metrov a obvod kmeňa viacerých je asi osemdesiat centimetrov, nie sú označené ciachou, Sú označené len dvojciferným číslom. Toto však nemá nič spoločné s objemom ťažby. Podľa Vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva č. 31/1999 Z.z. ide len o označenie druhu stromu, napríklad číslo 26 je buk lesný. A bez ciachy? Zlodejina. Ak by takto naložené drevo skontrolovali príslušníci PZ SR, považovali by to za drevo ukradnuté z lesa. V lesoparku je to však pravidlo.

Kde je ciacha?
Kde je ciacha?  (zdroj: Robert Puk)

Poslanci mestského parlamentu na poslednom minuloročnom rokovaní dali návrh a odhlasovali nové hospodárenie a starostlivosť o lesopark. Svoj návrh aj odhlasovali. (Všetci okrem pána Nesrovnala, ktorý ako vždy z rokovania a dôležitého hlasovania utiekol, na akési predvolebné stretnutie, čo bola diskusia kandidátov na primátora s pani Kratochvíľovou a pánom Palackom.) Ťažba bola pozastavená do konca roka a lesopark dostal masívne zvýšenú dotáciu od mesta, aby sa vykryli straty spôsobené znížením ťažby. Niekto sa môže vyhovárať, že ide o Výchovnú ťažbu. Nejde. Výchovná ťažba znamená, že sa ťažia vysoké a tenké stromy pri obnove lesa, v hustom poraste, choďte sa pozrieť na tie tenké stromy a hustý porast.

Výchovná ťažba?
Výchovná ťažba?  (zdroj: Robert Puk)

Čo sa však stalo, čierna ťažba napriek tomu pokračovala ďalej, do konca minulého roka, aj keď v malej miere, ale napriek tomu arogantným spôsobom - ťažiari na otázky návštevníkov lesoparku odpovedali vulgárne a arogantne, hoci tí sa len pýtali, či sa smie v lesoparku ťažiť. Napokon o tejto ťažbe som písal viackrát a články som doložil fotografiami.

Zo všetkých faktov mi vychádzajú bohužiaľ len tieto závery: Pozastavenie ťažby do konca roka bol predvolebný ťah kandidátov do komunálnych volieb, pozrite sa kto sa kde dostal a na aké pozície. A nepočul som, ak by nejaký kandidát alebo poslanec dal návrh na sprehľadnenie obchodovania s drevom a navrhol urobiť poriadok s riaditeľom mestských lesov. Všetky problémy s ťažbou, starostlivosťou a rozvojom lesoparku začínajú - výlučne a to už roky - vychádzajú práve od neho.

Samozrejme, ani mne nejde o to, aby sa z lesoparku stal prales. Určité percento vyťažiť treba, aby sa les obnovoval. Zlodejina a devastácia priľahlých zelených plôch, ako sú lúky a lesné cestičky je druhá vec. O nej sa v štatúte mestských lesov nepíše. O tom sa nikde nehovorí.

A ešte jedna poznámka: na obhajobu riaditeľa mestských lesov Vladimíra Kutku a jeho bačovania na tomto území, sa postavila len jedna poslankyňa mestského parlamentu - jeho objaviteľka Jarmila Tvrdá, ktorú jej spoluobčania bohužiaľ znovu zvolili do mestského parlamentu a to dosť značným počtom hlasov. Hoci je jediná, jej hlas, zdá sa, je poriadne silný. Žiaľ.

Toto bola lúka. Ráno 14. január 2015.
Toto bola lúka. Ráno 14. január 2015. (zdroj: Robert Puk)

K námietkam pána Kutku sa vyjadrujem v tomto článku: http://puk.blog.sme.sk/c/373646/vyvraciam-klamstva-riaditela-mestskych-lesov.html

Skryť Zatvoriť reklamu