Čo vidieť v Provensálsku za dva týždne (s deťmi) + mapa

Tipy na miesta, ktoré sa Vám budú páčiť, či už pôjdete s deťmi alebo bez nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Provensálsko sme mali v cestovateľskom zozname už dlho a keď som rozmýšľala, kam na dovolenku tento rok, aby sme spojili more aj nejaké spoznávanie (lebo posledné dva roky to bola rezortová dovolenka), Provensálsko sa javilo ako dobrá možnosť. Nakoniec sme toho videli oveľa viac, ako som si na začiatku myslela, aj napriek tomu, že sme boli s dvomi deťmi (4 roky a necelý rok).

Provensálsko je časť Francúzska na Azúrovom pobreží, známe najmä vďaka levanduľovým poliam, priezračnému moru, historickým kamenným dedinkám a chutnému jedlu. To sú presne dôvody, prečo sme sa rozhodli navštíviť tento kúsok sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autom je to z Bratislavy približne 1 500 km, po ceste je veľa zaujímavých miest, takže kto má čas a chuť, do toho. Letieť sa dá z Viedne do Marseille alebo do Nice. My sme vybrali Nice cez Wizzair, kvôli lepším časom letov (kvôli deťom), ale treba sa ešte cca dve hodinky presunúť. Na letisku sme si požičali auto, ktoré som dopredu zarezervovala. Cez stránku letiska som pozrela, aké spoločnosti tam ponúkajú svoje služby a po rýchlom checku som vybrala Sixt a Opel Kuga. Z príletovej haly je prehľadne značená cesta do budovy požičovne, kde sídlia všetky spoločnosti. Detské sedačky nie je problém pridať k autu. Približná cena v našom prípade bola 80 EUR na deň. Na stránke Sixtu som neskôr jednoducho vedela spraviť zmeny, predĺžiť/skrátiť požičanie, zmeniť miesto vrátenia auta atď. Auto sme vyzdvihli, presunuli sme sa na ubytovanie, po ceste sme na pumpe kúpili nejaké raňajky na ďalší deň.

SkryťVypnúť reklamu

Ubytovanie som najskôr chcela pri mori, ale keď som trochu pogooglila, zistila som, že tam prevažujú byty a apartmány a tak som radšej cez Airbnb našla dom vo vnútrozemí, so záhradou, bazénom, vírivkou, ihriskom, bezproblémovým parkovaním, na farme. Keďže sme išli na dlhšie, podmienka bola aj práčka. Na Airbnb sa dajú pekne vyfiltrovať všetky podmienky. Bývali sme pri dedinke Aurons. Polohu som volila tak, aby sme boli rovnako ďaleko od všetkých miest, ktoré sme chceli vidieť.

Bazén v našom ubytovaní
Bazén v našom ubytovaní 

Doma som si spravila rešerš z viacerých zdrojov, ktoré miesta by sme chceli vidieť, ktoré pláže navštíviť, kde sa najesť a všetko som si zaznačila do mapy, čo veľmi uľahčilo plánovanie. Mapu zdieľam tu. Každý večer sme sa rozhodli podľa počasia a podľa toho, čo sa nám chcelo, kam ďalší deň pôjdeme.

SkryťVypnúť reklamu

Provensálsko sú trhy. Každý deň sú v inom meste, menšie, väčšie. Kúpite tam ovocie, zeleninu, starožitnosti, oblečenie, lokálne produkty... Vygúglite si (provence market days), v akom meste sú v ktorý deň a podľa toho sa zariaďte, či chcete vidieť mesto pokojnejšie alebo spolu s trhmi.

Provensálsko je more. Azúrové, priezračné. Pláže sú kamienkové, pieskové, skalnaté. My sme sa kúpali v Cassis (malá mestská pláž), Marseille (veľká mestská pláž), Camargue (divoká pláž v národnom parku), Martigues (plage de st. croix- biely jemný piesok a pokojné more). Tu mám vypísané niektoré pláže:

Plages Escale Borely (Marseille)

SkryťVypnúť reklamu

Plage de la Grande Mer (Cassis)

Calanque Port Pin (Calanque národný park)

Calanque d’En Vau (Calanque národný park)

Calanque de Sormiou (Calanque národný park)

Plage des Catalans (Marseille)

Plage de sainte-croix (Martigues)

Plage du verdon (Martigues)

Plage de saint-esteve (ostrovček pri Marseille)

Plage du Prado (Marseille)

Provensálsko je petang. Francúzsky ľudový šport môže hrať každý. Hrá sa na štrku. Hráči hádžu guľami, aby sa dostali čo najbližšie k cieľovej gule. Ihriská sú v každom meste a hrou si krátia čas hlavne dôchodcovia.

Provensálsko je jedlo. Z Marseille pochádza bujabéza (bouillabaisse), hustá rybacia polievka. Ochutnali sme ju v reštaurácií Miramar (pozor na cenu). Cícerovú placku socca si dáte v Nice. Keďže varia z čerstvých, kvalitných surovín, dá sa tu dobre najesť skoro všade. Na stránke Michelin si viete pozrieť okrem hviezdičkových reštaurácii aj odporúčané (Michelin guide), ktoré sú cenovo dostupné. Overte si otváracie hodiny a nechoďte bez rezervácie (zvyčajne telefonicky). Nájdete tu famózne pekárne, cukrárne, čokoládovne.

Provensálsko je víno. Je to najstaršia a najväčšia vinárska oblasť vo Francúzsku. Produkciou ružových vín nemá táto oblasť konkurenciu.

Provensálsko je kultúra. Provensalčina je samostatný jazyk, mnohé názvy miest sú písané dvojmo. Vyrábajú tu tradičné vianočné figúrky Santos. Najkrajšie kroje pochádzajú z Arles. Konajú sa tu býčie zápasy (aj v krvavej aj nekrvavej verzií).

Provensálsko sú levandule. Levanduľa lekárska má upokojujúce a antiseptické účinky. Používa sa ako základ parfumov, ktoré sa vyrábajú v Grasse. Na liter éterického oleja je treba 130 kg levandule. Lavandin je lacnejší druh, má intenzívnejšiu vôňu, plnia sa ním vankúšiky, takže s pravou levanduľou sa dnes už stretnete ojedinele. Levanduľová esencia sa nachádza až v 90% pánskych parfumov. Levanduľové polia kvitnú od júna a sú hlavne v okolí Valensole. Nájdete ich ľahko, keď sa budete blížiť do mesta.

Provensálsko je umenie. Mnoho umelcov, maliarov, hudobníkov, sochárov sa tu narodilo alebo sa sem prisťahovalo hlavne koncom 19.storočia, lebo ich tento kraj inšpiroval. Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Matisse, Renoir...

Provensálsko sú cyklisti. Sú tu vytvorené skvelé podmienky na bicyklovanie. Terén je rôzny, aj hornatý. Z bicykla sa dajú najlepšie pozorovať krásy tohto kraja.

Môžeme prejsť k tomu, čo sme videli.

Deň 1:

Prvý deň našej dovolenky sme sa zabývali a išli sme do blízkeho mestečka Salon de Provence nakúpiť. Prešli sme sa po centre a bola to láska na prvý pohľad. Prvý kontakt s Provensálskom nemal chybu. Malebné, kamenné, očarujúce, historické mesto, ulice lemované platanmi a červenooranžovými vlajkami, lokálne obchodíky, fontány. Najkrajšia je machová fontána v tvare huby La Fontaine Moussue. V strede stojí hrad Emperi, bývalé sídlo arcibiskupov. V meste 19 rokov žil a zomrel Nostradamus. V jeho dome je teraz múzeum. Nájdete tu krásnu hodinovú vežu a radnica tiež stojí za pohľad. Výrobu známeho provensálskeho mydla si môžete pozrieť v Marius Fabre. V meste sme sa najedli a nakúpili a viackrát sme sa sem vrátili na nákup. Poobede sme vyskúšali aj náš bazén.

Salon de Provence
Salon de Provence 

Deň 2:

Po tom, ako sme si ráno prichystali jedlo, oblečenie a všetko potrebné a deti sa trošku zahrali, vyrazili sme na hodinovú cestu k moru, do malého rybárskeho mestečka Cassis, známeho excelentným bielym vínom. V preklade znamená čierna ríbezľa. Pastelové domčeky, rybárske člny, jachty, obchodíky, reštaurácie. My sme vystihli aj trhy, tieto sa mi páčili najviac. Môžete si tam kúpiť pečivo, olivy, ovocie, syry a spraviť piknik na pláži. Naobedovali sme sa a išli sme na pláž. Plage de la Grande Mer je hlavná mestská pláž s kamienkami. V beach clube sa dali prenajať aj lehatka. Okúpali sme sa, pospali a išli sme si kúpiť lístky na loď. V prístave je predajné miesto, kde si môžete vybrať plavbu. V blízkosti mesta sa totiž nachádza národný park Calanques, vápencové útesy s priezračnými lagúnami. Cez národný park vedie trasa medzi Cassis a Marseille, ktorá trvá 12 hodín peši (asi 20 km). Do jednotlivých zálivov sa dá dostať aj krátkou alebo dlhšou túrou, niekde aj autom. My sme išli loďou, lebo sme si neboli istí, či s deťmi zvládneme skalnatý terén. Najkrajšie pláže sú Port Pin alebo Port En Vau (z Cassis 1,5 hodiny peši). Vybrali sme si plavbu s výkladom do 5 zálivov (dá sa vybrať menej aj viac), trvala 90 minút (18 EUR). Po meste chodí aj vláčik.

Cassis
Cassis 

Cassis
Cassis 

Calanques
Calanques 

Deň 3:

Vybrali sme sa do Avignonu. Celé historické centrum je obohnané hradbami. Asi na 70 rokov tu bolo v 14. storočí sídlo pápežov a nachádza sa tu aj známy most, ktorý spája brehy rieky Rhona. La Place de l’Horloge je najrušnejšie námestie. Pri ňom stojí Palais de Papes – Pápežský palác, najväčší gotický palác na celom svete. Kúpili sme si lístky do paláca, záhrad aj na most (17 EUR). V paláci nám požičali nosič pre dieťa, lebo nie je vhodný pre kočík a tablet s výkladom. Z paláca vzali väčšinu umeleckých diel späť do Ríma, takže tam sú uchované hlavne maľované steny, fresky. Dá sa vidieť asi 20 miestností. Okolo palácu sú nádherné záhrady, časť je platená a časť zadarmo. Most svätého Bénézeta - Le Pont St. Bénézet spájal brehy rieky. Tá tvorila prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Svätou Germánskou románskou ríšou. Dnes je na ňom zaujímavé hlavne to, že z 22 arkád zostali len štyri. Postupne ho ničili veľké povodne a dnes sa tak z neho zachovala iba menšia časť. Most je tak dnes symbolom mesta. O moste je aj v celom Francúzsku veľmi známa pesnička Sur le pont d´Avignon... Inak prežijete aj bez jeho návštevy. Ak chcete vidieť panorámu mesta, prejdite na druhý breh rieky. Po meste chodí aj vláčik. V meste sme navštívili ešte tržnicu Les Halles, ktorá je otvorená každý deň do 14:00. Tu sme si kúpili aj ryby na gril.

Pápežský palác v Avignone
Pápežský palác v Avignone 

Most v Avignone
Most v Avignone 

Deň 4:

Ďalší deň sme mali viac zastávok. Prvá bola dedinka Roussillon, ktorá je známa pre svoje bohaté ložiska okru. Pôvod náleziska siaha až do doby pred 230 miliónmi rokov, kedy bola celá oblasť zaliata morom a piesok na dne mora, ktorý obsahoval železo časom zoxidoval a tak vznikol oker. Ťažilo sa až 17 odtieňov okrovej farby a využívala sa pri povrchovej úprave keramiky, na fasády domov, v kozmetike atď. Dnes je zakázané ho ťažiť kvôli ničeniu krajiny. Už po ceste Vás určite zaujme červenozem pod voňavými borovicami. Zaparkovali sme na okraji, pretože centrum je bez áut a pomotali sme sa po uličkách až ku kostolu, odkiaľ je krásny výhľad. Naozaj nádherná dedinka! Dá sa navštíviť aj tzv. okrový chodník – Sentier des Ocres s informačnými tabuľami, ktorý má kratší a dlhší okruh (2 EUR). Chodník sme my nestihli, ale vyzeral byť prístupný aj kočíkom. Najlepšie je dedinku navštíviť doobeda, keď naň z východu svieti slnko.

Kúsok odtiaľ je mestečko Gordes. Najkrajší pohľad naň je už pár sto metrov pred vstupom do mesta, takže majte oči otvorené. Krásne historické mestečko na kopci, avšak pôsobilo luxusnejšie, pretože v ňom bolo viac hotelov, obchodov a reštaurácií na vyššej úrovni, takže bolo vidieť, že sa v ňom zdržujú majetnejší ľudia. Na malom námestíčku pred hradom sme sa výborne najedli. Nakukli sme do katedrály (ako v každom meste nakukneme do kostola, lebo všade sú otvorené a zadarmo a krásne), zastavili sa v pekárni, pokochali sa výhľadom.

Asi 15 minút autom odtiaľ sa nachádza opátstvo Abbaye Notre-Dame de Sénanque. Je v tichom údolí, okolo sú levanduľové polia. Kláštor bol založený v roku 1148 a dodnes v ňom žijú mnísi. Dá sa ísť na prehliadku alebo si nakúpiť výrobky a suveníry v obchodíku. Ak sa ešte vrátime do Provensálska, určite si tento deň zopakujeme a tieto miesta si pozrieme detailnejšie, lebo to bol asi náš najkrajší deň v Provensálsku. Domov sme sa vracali až večer.

Roussillon
Roussillon 

Roussillon
Roussillon 

Gordes
Gordes 

Obed v Gordes
Obed v Gordes 

Abbaye Notre-Dame de Sénanque
Abbaye Notre-Dame de Sénanque 

Deň 5:

Po náročnom výlete sme si dali ďalší deň voľnejší. Na obed sme mali rezerváciu do reštaurácie Le Bistrot du Paradou v dedinke Paradou, ktorú odporúča Michelin. Rezervácia sa dá spraviť telefonicky, majú otvorené iba na obed a na večeru, môžete si vybrať z dvoch jedál. Menu stojí 65 EUR. Mali sme predjedlo, hlavné jedlo, dezert a misu syrov, ktorá by sama o sebe stála za tu cenu! Škoda, že sa nedali zjesť všetky. Výborná bohatá ochutnávka toho, čo tento kraj ponúka. Poobede sme sa zastavili na ihrisku a v obchode v Salone a zvyšok strávili pri bazéne.

Le Bistrot du Paradou
Le Bistrot du Paradou 

Le Bistrot du Paradou
Le Bistrot du Paradou 

Deň 6:

Ďalší deň sme sa vydali do väčšieho mesta Arles. Je tu toho veľa k videniu. V rímskej aréne, najväčšej v Gálií sa aj dnes konajú býčie zápasy, tie nekrvavé. Neďaleko arény sú pozostatky antického divadla. Z nekropoly Alyscamps, kde boli tisíce hrobov dnes môžeme vidieť iba jednu alej. Do mesta sa v roku 1888 prisťahoval Vincent van Gogh a žil tu viac ako rok. Viete ísť po jeho stopách, my sme natrafili na kaviareň z jeho maľby. Koná sa tu medzinárodný fotografický veľtrh. K mestu patrí národný park Camargue. Navštívili sme turistické centrum, aby nám odporučili, čo tam vieme vidieť s deťmi za 3 hodiny. Park je skvelý na bicyklové výlety, chovajú tam býkov, pestujú ryžu, žijú tam divoké kone, plameniaky a rôzne vzácne druhy vtákov, ťaží sa soľ. My sme sa vydali na Plage de Piemanson, asi hodinu od Arles. Po ceste sme videli soľné ťažiská aj plameniakov, trošku ďalej od cesty. Prišli sme až na divokú pláž, kde stáli karavány a boli dosť veľké vlny ale miestami aj stála voda a tá bola teplá, pokojná, deti sa pohrali. Najesť sa môžete v La Chassagnette.

Arena v Arles
Arena v Arles 

Námestie v Arles
Námestie v Arles 

Deň 7:

Aix en Provence je väčšie študentské mesto. Pochádza odtiaľto maliar Paul Cézanne a po meste je vytvorená okružná trasa vyznačená kovovými plaketami v dlažbe, ktorá vedie až k jeho ateliéru. Najstaršia časť mesta je od katedrály po vežu s orlojom. Katedrála je v troch štýloch, lebo sa stavala 12 storočí a je nádherná. Na námestí pri veži bývajú aj trhy. V meste nájdete mnoho dobrých reštaurácií, bistier, stánkov, kaviarni... Tu sme sa naozaj gastronomicky vyžili. V blízkosti katedrály Saint-Sauveur stojí Les Thermes Sextius, fitness a wellness centrum postavené na starovekých románskych kúpeľoch Sextius. Vzdušné termálne kúpele sú tým pravým miestom, ak potrebujete trochu pokoja a relaxácie. Cours Mirabeau je hlavná ulica, alej, lemovaná platanmi, kde je mnoho obchodov a reštaurácií a konajú sa tu trhy s oblečením. Je to jedna z najrušnejších častí mesta.

Aix en Provence
Aix en Provence 

Aix en Provence
Aix en Provence 

Stánok s madlenkami v Aix en Provence
Stánok s madlenkami v Aix en Provence 

Deň 8:

Dneska nás čakal oddychový deň plný krásna. Mala som jeden tip na hotel ale ubytovali sme sa nakoniec v dome. Chcela som ho aspoň vidieť, do budúcna,  a zistila som, že tam ponúkajú raňajky pre verejnosť, tak sme sa tam vybrali. Domaine de Fontenille je jedno pôvabné francúzske miesto, menší hotel s veľkou záhradou, vinárstvom, bazénom, skvelou kuchyňou. Nabudúce sa ubytujeme tu. Po raňajkách nás čakali levanduľové polia. Vybrali sme sa smer Valensole (ešte som mala dve miesta zaznačené: Sault, Moustiers-Sainte-Mari). Ešte pred mestom sme videli tabule, ktoré upozorňovali, že tu behajú ľudia okolo polí a fotia sa. Nezastavovali sme na prvom poli ale pokračovali sme ďalej. Polia sa líšili, niektoré boli viac fialové (asi rôzne druhy levandúľ), mali iné podložia. My sme sa vozili po okolí a hocikde, kde bolo menej ľudí sme zastavili, pofotili sa, pokochali sa. Bez problémov sa dalo odfotiť tak, aby nikde v okolí neboli ľudia. Všade sa vznášala moja obľúbená vôňa, bzučali včely, niekde boli aj malé obchodíky so suvenírmi. Po poliach sa dalo voľne pohybovať ale trhať sa nesmelo. Z levandúľ sa vyrábajú esencie do parfumov.

Domaine de Fontenille
Domaine de Fontenille  

Levanduľové polia
Levanduľové polia 

Levandulové polia
Levandulové polia 

Deň 9:

Dnes mali hlavný program deti, teda to naše staršie. Išli sme do menšieho zábavného parku Village des Automates. Je to vonkajší park, sú tam rozprávkové domčeky, zvieratká, lanové a vodné atrakcie. Pri ňom je aj vnútorný park Montopoto v prípade zlého počasia, kde sa platí zvlášť vstupné alebo sa dá kúpiť aj spoločný lístok. V parku je veľa miesta na piknik ale je tam aj bufet s jedlom.

Village des Automates
Village des Automates 

Deň 10:

Marseille je druhé najväčšie francúzske mesto, najstaršie a najväčší prístav Francúzska. Mali sme tu veľa plánov ale bolo tak teplo, že sme sa hneď poobede presunuli na pláž. Videli sme Cathédrale la Major v blízkosti prístavu. Základný kameň vtedy položil Ľudovít Napoleon Bonaparte. Katedrála je veľkolepá, už dávno som takú nevidela. Vstup je zdarma. Prešli sme sa po starom prístave Vieux Port, kde sme sa aj naobedovali. Dali sme si bujabézu v reštaurácií Miramar. Pekný výhľad je z terás Les Terrasses du Port. Rybárske trhy sa konajú pod zrkadlovým stropom L'Ombrière de Norman Foster. Na kopci stojí nová bazilika Notre-Dame de la Garde. Na kupole kostola sa nachádza veľká socha Panny Márie, ktorá je zároveň patrónkou mesta. Zo starého prístavu sa tiež dostanete loďou do Calanques, ako sme my boli z Cassis alebo na ostrov s pevnosťou Chateau d´If, ktorá je známa z románu Gróf Monte Christo. Môžete pozrieť aj najstaršiu časť Panier so strmými uličkami. Canebiere je rušná ulica s obchodmi, neďaleko je Rue du Marché des Capucins, kde sa konajú trhy s africkým vplyvom. V meste sa vyrába tradičné mydlo. Snáď sa ešte niekedy vrátime a pozrieme si mesto lepšie. My sme sa presunuli na pláž, Plage du Prado, kde sme strávili zvyšok teplého dňa. Pláž je piesočná, veľká, mestská, s veľkým kolotočom, reštauráciami.

Mydlá z Marseille
Mydlá z Marseille 

Katedrála v Marseille
Katedrála v Marseille 

Katedrála v Marseille
Katedrála v Marseille 

Marseille
Marseille 

Deň 11:

Tento deň bol pre mňa veľmi príjemný, až tak, že sme si ho posledný deň zopakovali a vrátili sa sem znova. St. Rémy je menšie mestečko. Zaparkovali sme pri kostole a teda prvé kroky viedli do kostola. Na námestí sme si dali cappuccino a pain au chocolat v príjemnom podniku Chez Mamine. Blízko nájdete aj dom Nostradama, ktorý sa tu narodil. Pomotali sme sa uličkami starého centra, dali sme si obed, zašli na ihrisko a prešli sme sa do Saint-Paul de Mausole (asi 1,5 km od centra). Je to azylový dom/ústav, kde sa prišiel liečiť duševne chorý Vincent van Gogh po tom, ako si odrezal ucho. Cestu lemujú jeho obrazy. Časť liečebne aj dnes funguje, časť je múzeum. Za vstupné 7 EUR môžete vidieť kaplnku, pôvodné priestory a aj izbu, v ktorej Vincent žil viac ako rok. Tu vzniklo asi 250 jeho diel, napr. Hviezdna obloha alebo Kosatce. Ešte aj dnes si viete pozrieť miesta, ktoré sú na jeho obrazoch a dozviete sa tu veľa o jeho živote a tvorbe. V záhrade je levanduľové pole. Blízko je archeologické nálezisko Glanum. Blízko St. Rémy je tiež pekná dedinka Les Baux de Provence.

St. Rémy
St. Rémy 

St. Rémy
St. Rémy 

Obrazy po ceste
Obrazy po ceste 

Autoportrét Van Gogha
Autoportrét Van Gogha 

Saint-Paul de Mausole
Saint-Paul de Mausole  

Van Goghova izba
Van Goghova izba 

Deň 12:

V tento teplý deň sme vyberali pláž, ktorá by stála za návštevu a vybrali sme dobre. Pláž Plage de sainte-croix v Martigues je síce na dosť zabudnutom mieste, v okolí nie je poriadne ani čo na jedenie ale na pláži bolo dosť ľudí. Biely jemný piesok, azúrové more, pokojné, pozvolný prístup, lemované skalami. Najkrajšia pláž, akú sme si mohli vybrať, akurát že dosť fúkal vietor, takže nám aj slnečník odfukovalo a po celkom dni sme boli dosť ofúknutí. Ale keby nebolo vetra, bolo by to bezchybné.

Plage de sainte-croix
Plage de sainte-croix  

Deň 13:

Počas jedného z posledných dní sme sa vybrali pozrieť jeden prírodný úkaz. Prameň rieky la Sorgue vyviera vo Fontaine de Vaucluse, je to piaty najväčší prameň na svete čo sa týka prietoku. Vyviera v jaskyni, nad ktorou je 230 metrov vysoká vápencová skala. Voda je smaragdovo zelená a má konštantnú teplotu 12 stupňov. Z centra dediny sa viete dostať k prameňu asi za 15 minút. Posledné metre sme nechali kočík odstavený na chodníku. Po ceste môžete navštíviť aj papierne, ktoré využívajú na výrobu mlynské koleso poháňané riekou. Na rieke sa robí aj rafting. Po ceste k prameňu sme sa najedli v reštaurácií Philip, ktorú odporúča Michelin. Majú v ponuke bagety a šaláty, ale aj skvelé trojchodové menu za 36 EUR. Terasa reštaurácie je priamo na rieke.

Fontaine de Vaucluse
Fontaine de Vaucluse 

Deň 14:

Na poslednú noc sme sa presunuli naspäť do Nice. Predtým, ako sme odovzdali auto, sme ešte navštívili dedinku Éze. Nech Vás neodradí problém s parkovaním. Z Nice chodí aj autobus č. 82. Historická dedinka sa týči na vrchole útesu a je z nej krásny výhľad na Azúrové pobrežie. Vstup do dedinky pripomína hradisko. Túlajte sa kamennými uličkami, takmer všetky Vás dovedú úplne hore, kde je exotická botanická záhrada (lístok 7 EUR sa dá kúpiť aj dole v automate nad parkoviskom). Toľko kaktusov ste ešte nevideli. V dedinke je tiež výrobňa parfumov Fragonard, ktorú môžete navštíviť. Z dedinky sa viete dostať chodníčkom k moru za cca 80 minút, odtiaľ ide vlak napr. do Monaka alebo Mentonu. V Nice a okolí je toho veľa čo vidieť, ale to už sme absolvovali na predchádzajúcom výlete. Poobede sme odovzdali auto na letisku, ubytovali sme sa v hoteli pri letisku a električkou sme sa odviezli do centra Nice, aby sme trošku nasali atmosféru. Ráno sme odleteli domov.

Eze
Eze 

Nice
Nice 

Hotel Negresco
Hotel Negresco 

Ešte zopár postrehov na záver:

Parkovanie

Parkovali sme vždy bez problémov, všade v centre sú navigačné tabule na parkovisko. Cenovo okolo 2 EUR/hodina.

Cesty

Využívali sme lokálne cesty, ktoré boli zaujímavejšie a veľa sme po ceste videli. Všade boli ovocné sady, vinič, olivovníky alebo zelenina. Na väčšie vzdialenosti nás navigácia poslala po diaľnici. Platí sa mýto podľa úseku, ktorý prejdete. Platili sme iba kartou na mýtnici, niekde sa dalo aj v hotovosti. Prešli sme približne 2 000 km a na mýte sme nechali cca 100 EUR. Cesty sú bezpečné, označené.

Ihriská

V každom meste sme našli blízko centra pekné ihriská a parky, tienené stromami, s fontánami a posedením. Francúzsko má jedny z najlepších detských ihrísk.

Deti

Náš program sme prispôsobovali deťom. Starší 4 ročný syn sa zabavil aj v mestách- fontány, pouliční umelci, zmrzlina, ľadová triešť (granita), ihriská, vláčiky, kolotoče... Nosili sme so sebou knižku a maškrtky na zabavenie. Všade sme išli s kočíkom. 10 mesačný syn spal buď v aute alebo v kočíku, jedlo sme nosili z domu alebo kúpili v meste jogurt alebo pečivo. Keď sa potreboval natiahnuť, vytiahli sme v parku deku. Absolvovať túto dovolenku s deťmi nebol žiadny problém, akurát že bez nich toho stihnete určite viac.

Turisti

Nikde sme v júni nečakali v rade, nikde nebolo veľa ľudí.

Na záver môj top výber:

1.       St. Rémy

2.       Roussillon

3.       Jedlo všeobecne

4.       Levanduľové polia

5.       Plage de sainte-croix v Martigues

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu