Obsah
Ischia – ostrov filmov a krásnych výhľadov
Ako sa tam dostanem zo Slovenska?
Ubytovanie a preprava po ostrove
Tipy na výlety alebo, ako celý deň neležať pri bazéne
Talianska idylka: ako žijú ostrovania
Ischia – ostrov filmov a krásnych výhľadov (a nielen to)
Krásna príroda, termálne kúpele a nezabudnuteľné západy slnka na pláži. Nielen tým sa pýši tento štýlový ostrov plný dobrého jedla a talianskych úzkych uličiek.
Ischia je, okrem iného, miláčikom filmových tvorcov. Na svojom konte má niekoľko filmov – známejších aj tých menej známych. Z tých kultových je to napríklad Cleopatra a ja odporúčam The talented Mr.Ripley od amerického režiséra Anthonyho Minghellu na motívy rovnomennej knihy.
To, že má Ischia blízko k filmu a k umeniu ako takému, dokazujú aj udalosti ako Filmový festival Ischia či Globálny festival filmu a hudby.
Ak som vás do tohto momentu stále nezaujala, chápem. Krásnu prírodu a termálne kúpele máme predsa aj u nás na Slovensku. Prečo je však Ischia ostrovom, ktorý sa oplatí zažiť? A prečo mnohých návštevníkov okúzli natoľko, že sa dokonca rozhodnú vrátiť? Kým sa rozhodnete okúsiť si ju ,,na vlastnej koži", pokúsim sa vám jej atmosféru priblížiť aspoň takto. Príjemné čítanie!
Ako sa tam dostanem zo Slovenska?
Ischia leží neďaleko talianskeho mesta Neapol, konkrétne na západnej strane Neapolského zálivu. Nedostanete sa tam preto inak, než trajektom. Ale ešte predtým, ako sa vyberieme na moreplavbu do exotiky, vrát'me sa späť na úplný začiatok – domov na Slovensko.
S cestovkou alebo na vlastnú päsť?
V súčasnosti je (našťastie) nekonečné množstvo spôsobov cestovania a každý si môže vybrať to, čo mu vyhovuje najviac. Niekto cestuje na istotu, s cestovnou agentúrou, niekto precestuje celý svet dobrodružne, s palcom hore.
My sme využili cestovku https://dovolenka.sme.sk/, ktorá nám zabezpečila takmer celý transfer z Viedne až do hotela na Ischii. Na viedenské letisko sme sa presúvali po vlastnej osi – autom. Parkovisko vo Viedni je otvorené non-stop počas celého roka. Počas letnej sezóny odporúčam zakúpiť si parkovací lístok vopred. Viac informácii nájdete TU.
Ak auto nemáte alebo sa vám nechce platiť za parkovanie, z Bratislavy môžete využiť autobusovú dopravu, ktorá vás zavezie priamo na miesto činu. :)
Z Viedne do Neapolu a potom – hurá na ostrov!
Uznávam, na prvý pohľad to znie komplikovane – prestupovanie, zdĺhavé čakanie na letisku... Výhodou ale je, že si vyskúšate rôzne typy dopravných prostriedkov a to doslova. Na zážitok sa preto premení už samotná cesta.
Či už je pre vás cestovanie lietadlom rutina, alebo ste ešte nikdy neleteli, vždy sa oplatí mať na pamäti staré dobré pravidlo; byť na letisku včas a dostatočne dlhú dobu pred odletom. Z mojej vlastnej skúsenosti vám takisto odporúčam, aby ste si dávali pozor nielen na batožinu a doklady ale aj na samotnú letenku, ktorú je vždy dobré mať aj v eletronickej podobe.
Let z Viedne do Neapolu trval približne hodinu a po úspešnom pristátí nás už na neapolskom letisku čakala delegátka z cestovnej agentúry. Spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí cestovali cez rovnakú agentúru ako my, sme sa mikrobusom presunuli z letiska do prístavu Porto di Pozzuoli.
Plavba trajektom trvala takisto zhruba hodinu. (Z Viedne na Ischiu vám to teda zaberie menej ako autom z Bratislavy do Košíc.) Trajekty pendlujú medzi pevninou a ostrovom obojsmerne a pravidelne každý deň. Využívajú ho preto nielen dovolenkári ale aj samotní Taliani, ktorí cestujú napríklad do práce. Bavilo ma pozorovať nadšené pohľady turistov, ktorí fotili takmer každý meter plavby a rutinné pohľady Ischijčanov, ktorí sa vracajú domov z práce. Ja som, samozrejme, patrila do prvej skupiny a trajekt som si užila až do poslednej sekundy plavby – do vylodenia v Ischia Porto. Toto miesto, je mimochodom, bývalý sopečný kráter, ktorý neskôr prebudovali na prístav. Ale k tomu sa ešte dostaneme.
Ubytovanie a preprava po ostrove
V celej Ischii sa vraj nachádza až okolo 273 hotelov, takže na svoje si príde naozaj každý. Vybrať si môžete napríklad cez spomínanú doménu https://dovolenka.sme.sk/.
My sme bývali v hoteli Zaro v blízkosti mesta Forio. Najbližšie sme mali pláž Spiaggia di San Francesco (zhruba 100 metrov od hotela), ktorá bola prevažne súkromná, spravovaná miestnymi hotelmi, no nachádzali sa tam aj verejné zóny. Počas letnej sezóny je táto malá pláž na môj vkus príliš preplnená. Preto ak máte radi väčšie pohodlie a preferujete celodenné ležanie pri mori, odporúčam vopred si zakúpiť lehátka. Za tento komfort si však priplatíte, a nie málo.


Priamo v hoteli Zaro sme mali k dispozícii vonkajší bazén, bar, záhradu a detské ihrisko. Pre mnohých je tiež dôležitým kritériom bezplatná wifi a klimatizácia priamo na izbách. Ak si však potrpíte na dobré jedlo a radi skúšate nové chute, v tomto hoteli sa gurmánskych pôžitkov nedočkáte. Hotelová strava nebola na zahodenie, no keď vám naservírujú piaty deň po sebe takmer to isté, navyše polotovar, začne vám to liezť na nervy.

Autom, loďou alebo ,,po vlastných"
Na Ischii máte na výber všetky tri možnosti. A nielen tie. Záleží len na vás či chcete precestovať celý ostrov, alebo zostanete verní hotelovému areálu. V prípade, že ste dobrodružná povaha, chceli by ste toho vidieť a zažiť čo najviac a predovšetkým, trúfate si na talianskych temperamentných vodičov a úzke uličky, na ostrove sa dajú zapožičať skútre alebo autá, prípadne bicykle. Presúvať sa však, našťastie, môžete aj autobusmi a to po celom obvode ostrova. Viac informácii o verejnej doprave nájdete na tejto stránke.
My sme si na taliansku cestnú premávku netrúfli a krásy Ischie sme objavovali najmä pešo a do vzdialenejších destinácii, ako je dedina Sant'Angelo alebo Ischia Ponte, sme sa presúvali spomínanými autobusmi. Ak sa rozhodnete zakotviť na západnom pobreží ako my, po vlastných sa dostanete napríklad na pláž Spiaggia della Chiaia, na trhy do centra mesta Forio alebo na opačný smer do botanickej záhrady La Mortella. (Niektoré zo spomínaných miest rozoberám ďalej v článku podrobnejšie.)
Tipy na výlety, alebo ako celý deň neležať pri bazéne
Pokiaľ vám ležanie pri bazéne vyhovuje a je to spôsob, akým chcete stráviť dovolenku, je to úplne v poriadku. Ja sama som pár dní na Ischii preležala pri vode a nebudem klamať, celkom príjemne som si oddýchla. Stihli sme toho ale oveľa viac a ak ste od prírody zvedaví a radi spoznávate nové miesta, na Ischii sa rozhodne nudiť nebudete. Vybrala som pre vás 10 miest a aktivít, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. *
* Zoznam nie je zoradený podľa mojich osobných preferencií či podľa iných kritérií. Poradie je viac-menej náhodné.
1.Ischia Porto
Hneď po príchode trajektom na ostrov (pri ktorom máte, mimochodom, pocit, že vstupujete do rozprávky) sme sa vylodili v prístave v hlavnom meste Ischia, konkrétne v časti Ischia Porto. Je situovaný na severo-východe ostrova a slúži na spomínané vyloďovanie a kotvenie trajektov a lodí, ktoré prepravujú nielen do Neapolu ale tiež na susedné ostrovy Procida a Capri. Ako ste mali možnosť dočítať sa vyššie, tento prístav je bývalým sopečným kráterom, ktorý prerobili na praktickejšie účely. Napríklad aj pre vás, aby ste mohli bezpečne zakotviť na pevnine. ;)
2.Ischia Ponte
Pokiaľ máte radi taliansku módu, rušné večery a dobré jedlo, Ischia Porto by mala byť pre vás tá správna voľba. V opačnom prípade je tu druhá časť hlavného mesta, ktorá sa volá veľmi podobne. Ischia Ponte je domovom jedného z najznámejších a najatraktívnejších hradov nielen na Ischii ale v Taliansku vôbec – Castello Aragonese. Za vstupné 6€ na osobu vám túto pamiatku rozhodne odporúčam navštíviť. Prehliadku vám spríjemní neutíchajúci bzukot cikád nachádzajúcich sa v hradských záhradách. Okrem toho je Castello Aragonese akýmsi symbolom ostrova a objavuje sa aj v horeuvedenom filme The Talented Mr.Ripley. Nehovoriac o krásnom výhľade na more, ktorý máte k dispozícii po výstupe na hrad.


3.Sant'Angelo
Z hlavného mesta sa presuňme ,,na dedinu", konkrétne do rybárskeho Sant'Angela. Prístup áut priamo do tejto lokality je zakázaný a to je jedným z dôvodov, prečo je taká čistá a pekná.

Aj Sant'Angelo je bohatá na množstvo obchodov, kaviarní a reštaurácii, napriek tomu, že je považovaná za malú dedinu. Neďaleko sa nachádza pláž La fumarole, ktorá dostala názov vďaka viditeľnej vulkanickej činnosti pod ostrovom. Podľa niektorých zdrojov je tu na niekorých miestach pláž tak horúca, že miestni obyvatelia používajú piesok na pečenie kuraťa či varenie vajíčok. Ak sa teda rozhodnete navštíviť túto oblasť, pribaľte si so sebou aj nejaké suroviny na varenie. :)
My sme navštívili pláž Maronti, na ktorú sme sa dostali z rybárskeho prístavu v Sant'Angelo. Presunuli sme sa tam vodným taxíkom za 3€ na osobu.

4.Antické rímské kúpele Cava Scura
V Sant'Angele je niekoľko termálnych parkov (napr.Termálny park Romantica, Tropický termálny park, Afroditin termálny park). My sme sa z pláže Maronti presunuli do Antických rímskych kúpeľov Cava Scura. Snáď najzaujímavejším faktom je ich vek - sú staré viac než 2000 rokov. Liečili sa v nich antickí Rimania a Gréci, panovníci ako cisár TIberius či cisár Augustus a ďalší. Pre moderného návštevníka je atraktívne najmä to, že tieto staroveké kúpele, umiestnené medzi skalami, fungujú dodnes v nezmenej podobe.
5.Prameň Nitrodi
Pri starovekých prírodných prameňoch ešte chvíľu zostaneme. Nitrodi sú známe ako najstaršie kúpele na svete a sú výnimočné nielen vďaka svojim liečivým a omladzujúcim účinkom. Nachádzajú sa v prírodnej oáze (oblasť Barano) a návštevníci majú možnosť vykúpať sa v minerálnej vode, ktorá má antiseptické a antimykotické účinky. Vyrába sa z nej aj kozmetika s rovnomennou značkou – Nitrodi. My sme si na Ischii zopár produktov kúpili a môžem ich naozaj odporučiť.
6.Poseidonove záhrady
Aj keď sa musím priznať, že Poseidonove záhrady sme počas nášho pobytu nestihli navštíviť, podľa referencii a fotografii na inernete som sa rozhodla, že ich sem zaradím. Hovorí sa, že toto miesto je raj na zemi a mne nezostáva nič iné ako si ich pridať na zoznam pri ďalšej návšteve ostrova. Nachádza sa tu voda z termálnych prameňov Citara, ktoré vraj majú silne slanú chuť, no zato mnoho liečivých účinkov. Viac si o nich môžete prečítať TU.
7.Botanická záhrada La mortella
Pri záhradách ešte chvíľu zostaneme, tentorkát už to však nebudú termálne záhrady s prameňmi. Na Ischii sa nachádzajú dve botanické záhrady a La mortella, ktorú sme navštívili my, bola v roku 2004 vyhlásená za najkrajšiu záhradu v Taliansku. Zoberte si však so sebou repelent, pretože okrem rozmanitej flóry prídete do stretu aj s rozličnými druhmi fauny, konkrétne hmyzu.
La Mortella je výnimočná napríklad aj tým, že sa v nej pravidelne konajú hudobné podujatia, či už pod šírym nebom alebo v divadelnej sále, ktorou záhrada disponuje. Na Ischii tak môžete ,,zabiť dve muchy jednou ranou" a vyraziť za kultúrou medzi tropické a subtropické rastliny.

8.Serrara Fontana
Nasledujúce tri tipy sú približne na jednom mieste avšak predtým, než vyjdete na Monte Epomeo, alebo ochutnáte talianske špeciality z lokálnej farmy, prečítajte si pár zaujímavostí o Serrare Fontane.
V prvom rade je to najvyššie položené obývané miesto na Ischii. Je rozdelené na menšie časti; na Serraru, Fontanu, vyššie spomínané Sant'Angelo, Succhivo a Ciglio. Na tieto miesta si to budete musieť trochu vyšlapať, ale odmenia vás nádherné výhľady na ostrov a more (nehovoriac o endorfínoch, ktoré vás zaplavia po fyzickej aktivite).
Ďalšou zaujímavosťou je, že vekový priemer obyvateľov tohto regiónu patrí údajne k najvyšším na celom svete. Či je to naozaj tak, vám zaručiť neviem, každopádne by som sa, vzhľadom na pestrú stredomorskú stravu, životné prostredie a aktívny životný štýl obyvateľov, vôbec nečudovala.
9.Hora Epomeo
Hore Epomeo sa na Ischii nevyhnete. Stojí totiž priamo v strede ostrova a takmer kamkoľvek sme šli, vždy sme na ňu mali väčší či menší výhľad. Čo ale budete vidieť po výstupe na horu?
Monte Epomeo má 789 m.n.m., takže ak chodíte na túry do Vysokých Tatier, táto hora by pre vás nemala predstavovať žiadny problém. Skrížiť cestu vám môže jedine počasie (vysoké teploty, búrky...), preto buďte opatrní. My sme sa rozhodli práve kvôli vysokým teplotám výstup na Epomeo vynechať. Nezostáva mi teda nič iné, iba si krásne výhľady na more do ďalšej návštevy ostrova predstavovať spolu s vami. :)
10.Barano – Azienda Agricola U' Scilatur
Ak ste pri čítaní tohto článku vyhladli, bude vás zaujímať môj posledný tip; farma v meste Barano (mimochodom neďaleko termálnych prameňov Nitrodi). Na Ischii je mnoho miest s dobrým jedlom a určite nejaké objavíte aj sami. Na farme U' Scilatur si okrem gurmánskeho zážitku – grilovaných špecialít, rizota či dezertov – môžete dopriať kvalitné víno z miestnych viníc, staré známe výhľady na more a nádherné vínne pivnice.
Bonusový tip
Na Ischii je toho tak veľa, že keby ste chceli stihnúť všetko, museli by ste tam stráviť minimálne dva mesiace. Našťastie je to ostrov, takže ho môžete oboplávať po celom obvode, loďou dokonca za jeden deň. Niektoré cestovné agentúry, napríklad tá ,,naša" nám ponúkla napríklad Lodný výlet okolo Ischie s kúpaním a s českým sprievodcom. Na drevenej plachetnici poháňanej motorom zažijete množstvo zábavy – kúpanie v mori, opaľovanie sa na palube plachetnice, šnorchlovanie, kvalitné víno či obed z morských plodov. Ak sa rozhodnete navštíviť Ischiu s partnerom/partnerkou bez detí, práve toto môže byť pre vás tá správna voľba.
Talianska idylka: ako žijú ostrovania
Dúfam, že som vás inšpirovala, prípadne vám pomohla pri výbere vašej tohtoročnej dovolenkovej destinácie. Ischia je v lete krásna, no ak sa chcete vyhnúť davom turistov, odporúčam ju navštíviť mimo hlavnej sezóny.
Na záver mám pre vás pár autentických a úsmevných záberov z ostrova, ktoré vám priblížia atmosféru života na Ischii asi najlepšie. Ako som už uviedla na začiatku, najlepšie je zažiť si ju ,,na vlastnej koži”. No ak ste sa dočítali až sem, posledných pár záberov si rozhodne nenechajte újsť.





