Energetické certifikáty. Prečo platíme aspoň 3x viac?

Všetky krajiny EÚ ich majú pri predaji alebo prenájme nehnuteľností povinné. Na SK len biznis.

Energetické certifikáty. Prečo platíme aspoň 3x viac?
Pracovné nástroje (Zdroj: Ondrej Putra)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Porovnávam právny aj trhový systém ohľadom energetických certifikátov a to čo je na Slovensku je s Britániou, kde túto profesiu 7 rokov vykonávam neporovnateľné.

Oba systémy sú pritom založené na rovnakej smernici EÚ. Z Bruselu nič nové neprišlo a systém funguje ďalej podľa pôvodných pravidiel bez ohľadu na Brexit, dokonca neviem či nebujenie viac v Spojenom kráľovstve.

  1. Je nemysliteľné aby vám v Spojenom kráľovstve, ale aj väčšine krajín EÚ(direktíva je z roku 2006, novelizuje sa kontinuálne) vystavili Energetický Certifikát Budovy bez návštevy budovy. Inšpektor(anglicky Energy assessor) musí prijsť a zaznamenať.

    Ku každému údaju(hrúbka izolácie, typ a hrúbka múrov, to isté okná, typ vykurovacieho systému od typu boilera cez radiátory až po centrálny termostat a programátor(na nastavenie, že sa vám kúrenie zapne hodinu pred príchodom z práce) atď.) musíte mať foto. Tá fotografická dokumentácia má isté meta-data. Tie určujú kým, kedy a kde boli dáta zozbierané. Ak vám pošle fotky klient, tak ako viete, že boiler si necvakol u kamaráta, ktorý si tam práve dal najnovší model, kde svieti AAA+?

  2. Dobre, vám je to jedno, inšpektor dostanete zaplatené, barák sa predá/prenajme/prevedie a ste z obliga. Lenže po správnosti sa časť NÁHODNE vybraných certifikátov berie na audit a ak sa nájdu nezrovnalosti, tak máte 5 dní na opravu(za pandémie sa to navýšilo na 10). Ak nie, certifikát sa RUŠÍ. V SR? Ako fyzická osoba zaplatíte pokutu DO(opakujem DO) 2.000 EUR, právnická 3.000 a idete ďalej.

  3. Vyžaduje sa od inšpektorov vysokoškolské vzdelanie II.stupňa. Nepochybný lobbing Slovenskej Komory Stavebných Inžinierov. Ako je možné, že podľa zákona v SR sa musí budova znovu zamerať bez ohľadu na originálny projekt, ale môže ju zamerať nie architekt, nie stavebný inžinier, ale laik? Obaja moji rodičia sú architekti, ale v tomto prípade vy ako inšpektor nevytvárate nový projekt budovy v plnom zmysle slova. To sa robí len pri stavebnom povolení a kolaudácii. Však to je úplné šialensvo. To je ako keď som včera videl v správach reportáž, že či má partia špeciálne oprávnenie na riadne vykopanie hrobovej jamy a či prešli školením!

  4. CENA. Keď som uvidel tieto ceny na Slovensku (169eur BEZ a 249eur s návštevou), tak keď som to preposlal kolegovi v UK, tak mi poslal viac a podobných smajlíkov ako objednávateľ Kuciakovej vraždy. Totiž byt robievame za 40-50 libier. Dom za 50-80 libier. Z toho ešte platíme daň a 8 libier za uloženie do registra, každoročne našu vlastnú registráciu a povinné priebežné vzdelávanie.

  5. (Cena 2.)Najviac som dostal zaplatených 350 libier za zdieľaný dom v bohatšej časti Londýna(zavolali si ma z Birminghamu, kde sídlime, keďže išlo o česko-slovensko-poľský dom), ktorý mal 4 podlažia, 8 spální so samostatnými kúpeľňami, 2 vykurovacie systémy, viacero typov múrov(bol rozširovaný) a podobne. Proste rozloha cez 500m2. Neviem si predstaviť, že toto pošle online niekto bez skúseností so zameriavaním a rysovaním objektov. NEMUSÍ byť architekt. Na to aby ste vedeli zamerať a narysovať nehnuteľnosť nemusíte byť architekt, ale na to aby ste to zvládli musíte mať nejaký cvik. Keď teraz robíte certifikát pri žiadosti o ventiláciu, izoláciu a kúrenie, musíte spočítať aj kubatúru priestorov. Fyzicky zmerať izoláciu podkrovia, pod podlahou atď.. Stále to však nevyžaduje titul ing.arch. a ž rokov štúdia.

Ten systém sa musí prekopať od samého základu.

Ako som vysvetil v bodoch, tak je to "systém pre systém", len aby sa naplnila litera "diktátu" EÚ, pritom si neviem predstaviť nič ľahšie sfalšovatelnejšie ak vám ten inšpektor neprijde a len mu pošlete svoje fotky a zameranie nehnuteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A porovnal som ceny aj s Francúzskom. Výsledok porovnania je prakticky identický. Slovensko je asi 5x bohatšia krajina ako Francúzsko.

Témou ďalšieho článku bude postup pri budovách pre komerčné využitie.

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  68x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu