Tak vážení, ako to vyskladáme?

Viem, že zostavovať vládu mesiac pred voľbami je niečo ako chystať príbory a taniere, zatiaľ čo zajac si ešte behá po lúke. Keďže však na Slovensku ešte nikdy nebolo možné zostaviť vládu bez koaličných partnerov, nie je to až tak od veci úvaha. Ľudia sú už totiž zvyknutí na to, že v podstate volia koalíciu, pričom ich hlasy rozhodujú len o tom, kto v nej koľko bude môcť presadiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Približne tejto téme som sa venoval už koncom septembra 2009, no situácia sa do značnej miery zmenila a vykryštalizovala. Šanca, že HZDS pôjde mimo parlament hraničí s istotou a podstatne nahnutejšie to má aj tankista zo Žiliny, ktorému miznú voliči vďaka permanentným škandálom a krádežiam a utekajú ku Kotlebovi, ktorý to myslí síce ešte sprostejšie, ale aspoň úprimne. Naopak Sloboda a Solidarita sa už nepohybuje okolo hranice zvoliteľnosti, ale v dvoch z troch relevantných prieskumov prekročila hranicu 11% a pri prepočte tohto údaju na počet mandátov sa vyrovnala SDKÚ. Miernym prekvapením je nárast preferencií KDH od voľby Jána Figeľa za predsedu (a vďaka nekandidujúcemu KDS), čím sa strana čo do počtu mandátov tiež dostala na úroveň SDKÚ a SaS. SMK je natoľko známa značka, že sa podľa mňa o účasť v parlamente obávať nemusí. Najmä starší obyvatelia južného Slovenska ich budú voliť už len zo zvyku. Otázkou zostáva Most-Híd, no dá sa predpokladať, že meno Bélu Bugára zaváži.

Na nasledovné štatisticko-politologické cvičenie si pomôžeme prieskumami verejnej mienky. Tu je môj odhad výsledkov volieb aj s približným prepočtom na počet mandátov (odchýlka pri počte mandátov je cca 10%):

SMER-SD – 30% (zatiaľ v každých voľbách spadli o 5 a viac percent oproti prieskumom), čo značí cca 55 mandátov.

SDKÚ-DS – 15% (majú vždy mierne viac než v prieskumoch) – cca 25 mandátov

SaS – 10% (podľa posledných prieskumov aj viac, ale pri nových stranách to ide spravidla mierne dole) – cca 19 mandátov

KDH – 10% - cca 19 mandátov

SMK – 6% - 10 mandátov

Most-Híd –6% - 10 mandátov

SNS – 5% (ak vôbec) – 8 mandátov (výsledok posledného prieskumu agentúry Polis, kde mali 5,1%)

HZDS – 4-4,5% - 0 mandátov

Z toho vyplýva, že „pravicový zlepenec“ by disponoval pohodlnou väčšinou 83 mandátov. Otázne však je, ako by dokázal takýto zlepenec fungovať. Realitou je jeden starý politický vtip: Čo spája každú koalíciu? Strach pred opozíciou a strach zo straty korýt. Nikdy tomu u nás inak nebolo a asi ani nebude. Veď po tom, čo Fico odobral Slotovi ministerstvo by každá aspoň trochu principiálne založená strana opustila koalíciu a nechala padnúť vládu. Slota to neurobil ani vtedy, ani teraz, keď si do toho jeho nepodareného Vlasteneckého zákona Fico vytrel topánky.

Spory sa dajú očakávať najmä na dvoch frontoch: SMK vs. Most-Híd a KDH vs. SaS. Iskrenie medzi KDH a akoukoľvek liberálnou alternatívou už patrí k našej politickej kultúre, ale dá sa predpokladať, že sa dohodnú na „taktike voľnej ruky.“ V preklade to znamená, že zákonné úpravy typu registrované partnerstvá alebo dekriminalizácia marihuany sa nedostanú do programového vyhlásenia vlády, ale kádeháckou obľúbenou frázou o „vierolomnosti“ nebudú nálepkovať SaS ak si nájde na podporu týchto návrhov napríklad u jednotlivých poslancov bez ohľadu na príslušnosť ku koalícii alebo opozícii. K principiálnym sporom by však dôjsť nemalo. KDH si je dobre vedomé, že na autora daňovej reformy a odvodového bonusu po odbornej stránke nemá a v SaS sú si vedomí, že bude lepšie KDH nevykrádať témy ako je justícia či vnútro, prípadne sa na nich pokúsiť dohodnúť.

Väčším problémom budú dve najmenšie strany a síce Most-Híd a SMK. Tam totiž nejde o vecný spor, ale o spor osobný a názorový. Faktický šéf strany Duray bude určite v pokušení vytĺkať politický kapitál nielen zo spojenectva s Budapešťou, ale aj z celkovej nacionalistickej radikalizácie a najmä z konfrontácie s Bugárom prostredníctvom Pála Csákyho. Bohužiaľ ak by došlo medzi týmito stranami k podobnej konfrontácii ako tomu bolo medzi SMERom a SNS okolo vlasteneckého zákona(ergo vykrádanie tém), mohla by sa jedna zo strán reálne postaviť na zadné a máme problém. Pochybujem síce, že by to zašlo až po odchod z koalície, ale dlhodobá polarizácia vnútri koalície by len nahrávala SMERu a SNS a reálne by poškodzovala kredit celej koalície. Vážení, na predvolebnej koalícii sa naozaj dohadovať nemusíte, ale vyšlite jasný signál, že 1. S 30-percentnou obľubou do vlády nevleziete, lebo to by ste im naozaj „odniekadiaľ trčali“ (viz. môj nedávny blog Všetci, čo nemáte 39% preferencie bacha!) a 2. Že ak budete spolu v koalícii, tak si nebudete hádzať pod nohy polená, ale budete si každý hľadieť svojho. Richard Sulík a SaS už zvládli jedno aj druhé.

Ak sa včas a dostatočne eliminujú tieto problémy, zostavenie vlády ako aj jej štvorročné fungovanie pôjde ako po masle.

 

 

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  68x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu