
Z historického pohľadu správu krajiny vždy vykonávali okrem miest či štátu aj župy, kraje či vyššie územné celky. Dokonca aj za komunistov bola vytvorená správa krajiny v podobe krajských národných výborov.
Z tohto pohľadu predstavujú VÚC (alebo ich iná modifikácia) opodstatnenú správu krajiny. To, čo je pre obec veľké sústo a pre štát vzdialené od občanov, má vykonávať určitý medzičlánok.
Monológy vedúcej strany majú jasnú líniu, zahmliť znížením počtu VÚC a následným šetrením financií podstatnejší problém. Rozšíriť svoj vplyv na ďalšiu úroveň v štáte, tento raz regionálnu. Dlhotrvajúca snaha o decentralizáciu verejnej správy má teda STOPKU. Snaha je navrátiť sa k modelu direktívne štátom riadenej krajiny.
Zdôrazňujem, že som za diskusiu o počte VÚC, či zmenu ich názvu a kompetencií. Nepripúšťam však zánik ich samosprávnosti, ten totiž považujem za určujúci faktor ich existencie!
Tak ako sa podarilo na Slovensku zabrániť preliatiu najvyššej povodne posledných rokov. Verím, že podobne zabránime preliatiu moci jednej strany v štáte.
Podpor aj na VYBRALI.SME.SK