Ján Raclavský
Politika Slovenská samospráva pod tlakom: Centrálna vláda ignoruje dialóg. Predĺženie mandátu bez diskusie!
Predlženie mandátu zo štyroch na šesť má svoje rácio. No predstavitelia SNS k tomu pristupujú bez dialógu a diktátom.
Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík: Verejná správa, Dolný Kubín, Politika, Spoločnosť, Nezaradené
Predlženie mandátu zo štyroch na šesť má svoje rácio. No predstavitelia SNS k tomu pristupujú bez dialógu a diktátom.
Potrebujeme reformu verejnej správy. Je to obohraná pesnička. Málokto tejto reforme rozumie, mnohých dvíha zo stoličky.
Stojíme pred výnimočnou príležitosťou. Európska únia nám poskytne finančné prostriedky na naše reformné úsilie. Nemalé. Miliardy. Na Slovensku nik nepochybuje, že reformy sú potrebné.
V podmienkach Slovenska ide bezpochyby o historický moment. A ja som bol pri tom. V tíme s ľuďmi, ktorí sa spolupodieľali na historicky prvom krajskom zastupiteľstve realizovanom prostredníctvom videokonferenčného prenosu.
Súčasná kríza ktorá opantáva Slovensko je vážna s dopadmi nielen na naše zdravie, bezpečnosti a ekonomiku, ale aj fungovanie samospráv a verejných inštitúcií.
Znakom antisystémových strán je, že systém chcú meniť revolúciou, nie evolúciou. V uplynulo období sa sformovalo niekoľko pohľadov na komunálnu reformu, a to z pohľadu ZMOS-u, Únie miest, či primátora jedného z krajských miest.
Celé Slovensko sa baví na viac ako dvojhodinovom zázname zo zastupiteľstva Fekišoviec. Hlavná aktérka starostka v ňom vystupuje skutočne “svojským” spôsobom.
Časy, ktoré žijeme v globálne prepojenom svete, sa menia rýchlosťou svetla. Zoskupenia štátov, samotné štáty, ale aj mestá a obce majú výrazne problémy reagovať na výzvy v oblasti bezpečnosti, migrácie, životného prostredia...
Vždy, keď ide o takto veľký balík financií je v pozadí cítiť silné lobistické skupiny. V tomto prípade len o jednu – ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska).
Samosprávny prvok v slovenskom verejnom priestore je jeden z najkľúčovejších pre posilňovanie demokracie a dobré fungovanie občianskej spoločnosti.
Článok, ktorý ma zaujal začínal týmito slovami: „Kornélia Kasanická pracuje v kancelárii ministra dopravy Arpáda Érseka (Most-Híd), na vedúcej pozícii.
Na Slovensku nám chýbajú financie v zdravotníctve, školstve, na dostavbu diaľnic a rýchlostných ciest alebo pri riešení havarijných situácií (napr. ako tej v oravskom mestečku Nižná, kde sú motoristi ohrození pádom mosta),
Miestna samospráva je taký štát v štáte. Malý, ale predsa. Na svojom území, spravuje všetky možné oblasti života občanov. Od dopravy, školstva, životného prostredia, sociálnych vecí cez zdravotníctvo až po také oblasti ako sú
Vláda sa po dlhých rokoch a 21 novelách pustila do zásadnejšej reformy štátnej služby. Ministri schválili novú úpravu štátnej služby, jej postavenie, výber ľudí, ako aj profesionálne a etické nároky na ľudí pracujúcich pre štát.
Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR je samostatný útvar, výlučne podriadený ministrovi vnútra, nezávislý od riadenia a štruktúr polície, polície, ktorý plní úlohy na úseku kontroly a inšpekčnej služby.
Prebyrokratizácia verejnej správy zapríčiňuje ekonomickú neefektívnosť, znehodnocovanie ľudského kapitálu a koniec koncov množstvo nevyužitých príležitostí na celkové zlepšenie Slovenska.
V úzadí súčasných celoeurópskych a celosvetových problémov spojených s utečeneckou krízou (59,5 mil. ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy) sa zaujímavé udalosti dejú aj v našich končinách.
S blížiacim termínom volieb sa na Slovensku do popredia dostávajú čoraz častejšie témy, ktoré majú zaručiť prosperitu všetkým občanom.
Nízka efektívnosť verejnej správy a súdnictva spôsobujú, že prostriedky sa nerozdeľujú efektívnym spôsobom. Oblasť štátnej služby trpí problémom vysokej fluktuácie a neefektívneho riadenia ľudských zdrojov.
Pre mnohých Slovákov je štátna správa black boxom. Systémom, do ktorého nevidia s komplikovanými procesmi, ktoré vo vnútri systému prebiehajú. Módne floskuly: flexibilita, otvorenosť, zodpovednosť, či efektívnosť a proklientsky orientovaná správa, sa postupne zunujú aj tým najväčším optimistom a pri nazretí do praktického života vzrastá nedôvera v politikov a ich schopnosti riadiť reformu verejnej správy.