Bábkové divadlo s policajnou inšpekciou

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR je samostatný útvar, výlučne podriadený ministrovi vnútra, nezávislý od riadenia a štruktúr polície, polície, ktorý plní úlohy na úseku kontroly a inšpekčnej služby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: Shooty)

Formálnu nezávislosť policajnej kontroly ministerstva vnútra máme dokonale zadefinovú, na papieri! Realita a kauzy, ktoré sprevádzajú inšpekciu potvrdzujú pravý opak a poukazujú na zasahovanie do nezávislého prešetrovania policajných káuz. (napr. neudelenie pokuty za rýchlosť Baštrnákovi, oprávnenosť hromadných zásahov v Moldave nad Bodvou)

Český model

Po verejnom tlaku, aj napriek trasúcim sa koaličným partnerom, nakoniec minister vnútra pripustil možný presun inšpekcie pod generálnu prokuratúru. Ministerstvo vnútra sa odvoláva na vlastnú analýzu, v ktorej tvrdí, že z 30 európskych krajín má 25 krajín inšpekciu podriadenú ministrovi vnútra a ministerstvu vnútra. Z 25 krajín má desať krajín inšpekciu podriadenú vyslovene Prezídiu Policajného zboru a len niekoľko krajín používa iný systém. Je však toto správne? Bola by to otázka dňa, ak by bol generálnym prokurátorom niekto iný, napr. taký Trnka? S množstvom nevyšetrených káuz, ako napr. financovanie politických strán SDKÚ – DS a SMER (tzv. Ficov hlas).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Česku sa s podobným problémom vysporiadali vytvorením: „Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ ktorá vykonáva kontrolu policajtov, colníkov aj väzenských dozorcov v širšom rámci plnenia ich úloh a so silnejšími kompetenciami (napr. môže obmedziť osobnú slobodu, zastaviť automobil, pripadne použiť donucovacie prostriedky). Riaditeľa inšpekcie navrhne vláda parlamentu a ten ho schváli v pléne.

Pre dobré meno policajného zboru, zvýšenie dôvery občanov v políciu, je dôležité vyčistiť rady policajného zboru od „čiernych oviec“ a potrestať ich. Dôvera v bezpečnostné zložky je jedným z hlavných pilierov spoločnosti zabezpečujúcich legitimitu štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by fungovali štandardné etické hodnoty a politici by vedeli vyvodiť politickú zodpovednosť, fungovali by aj nezávisle kontrolné mechanizmy. Preto je u nás akýkoľvek model podriadenej inšpekcie spochybniteľný a v očiach verejnosti nedôveryhodný.

Hranie bábkového divadielka s inšpekciou problém nevyrieši.

Článok podporíte aj naVYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu