
Realitou je, že s osobou ministra vnútra je spojených oveľa viac káuz a pochybností ako s celou vládou dohromady. To, že to nevadí koaličným partnerom len vypovedá o ich túžbe vládnuť. Kriticky to však vplýva na názory verejnosti na samotnú demokraciu a jej inštitúcie, nemusíme ani poukazovať na radikálov nenápadne sediacich a hlasujúcich s vládou v parlamente. A teda ticho akceptujúcich aj prešľapy nezničiteľného ministra vnútra.
Vyjadrenia premiér Fica o odvolávaní ministrov do 3 minút sú dávnou históriou. Platili asi len tie 3 minúty. Tak ako on s obľubou hovorí, že média majú nie meter ale kilometer, tak v prípade Kaliňák ten jeho kilometer prerástol vzdialenosť svetelných rokov.
Má viac káuz ako celá vláda spolu
Kaliňákov odpočet káuz nekončí a nezačína aktuálne jedným klientskym centrom v Bratislave. Známym je aj nákup kancelárskych priestorov v budove Europalace na okraji Žiliny v časti Vlčince za 6,98 mil. eur. Odpočet realitnej kancelárie „Kaliňák“, nekončí a minister bude pokračovať v ďalších nákupoch a nájmoch. Už boli avizované nové priestory pre Košice, Prešov a pre mnohé ďalšie okresné úrady. Môžeme si len predstavovať, na koľko nás vyjde konečný účet. Pritom minister vnútra, do dnešných dní, nezverejnil žiadnu analýzu prínosov, nákladov alebo výhod v prípade reformy ESO (štart reformy od 2013!).
Mimochodom, v čase, keď Kaliňák podával správu o letoch Prezidenta SR, ktoré mu sám odporúčal, jeho vlastní zamestnanci neváhali využiť policajný vrtuľník napríklad na prílet do Dolného Kubína. Priletel ním prezident hasičov Alexander Nejedlý. Dôvodom bolo vymenovanie nového riaditeľa dolnokubínskych hasičov. Primerané alebo opäť jeden z príkladom dvojitého kilometra. A práve s vrtuľníkmi tiká na ministerstve časová bomba. V súťaži za 80 miliónov eur boli úspešné 2 spoločnosti Bell a Agusta Westland. Ministerstvo však uprednostňuje len jednu z nich, napriek tomu, že nižšiu cenu ponúkla druhá.
Hasičský a záchranný zbor bol vždy Kaliňákovi blízky. Pred koncom samovlády SMER-u Kaliňák rozdával protipovodňové vozíky, nakupoval nové hasičské autá, či ich renovoval. Na prázdno neobišli ani hasičské zbrojnice, ktoré boli tak neodborne stavané, že v týchto dňoch štát musí opätovne investovať do ich opráv.
Nevídanou novinkou na ministerstve vnútra je, že si samotný minister vydupal správu jedného z operačných programov – Efektívna verejná správa („EVS“). S celkovou alokáciou 278 mil. eur, ktoré majú pomôcť naplniť 3 ciele: 1. zefektívniť procesy vo verejnej správe, 2. zvýšiť kompetencie ľudského potenciálu a paradoxne 3. Je transparentné a efektívne verejné obstarávanie.
Pracovať v štátnej správe vôbec nie je lákavé a v spoločnosti nepožíva žiadnu úctu. Hovorím o radových zamestnancoch, ktorým v štátnej správe tabuľkové platy určujú príjem nižší, ako je v súčasnosti minimálna mzda. Nezmenia to ani eurofondy v z programu EVS.
Policajný zbor je zdecimovaný morálnymi a etickými zlyhaniami vrcholových predstaviteľov, ktorí sa neštítia kryť rôzne kauzy. V mnohých prípadoch sa ukázal systém závislosti policajnej inšpekcie zodpovednej priamo ministrovi, ako totálne poddajný.
Pomýlený Kaliňák
V tomto kontexte slová ministra Kaliňáka: „Ja mám stanovený mandát , ktorý je stanovený voličmi. Bolo ich okolo 350 tisíc a musím si ho napĺňať. Nemám pocit, žeby mi ktokoľvek vyčítal porušenie zákona či neetické konania.“ Tieto slová zvýrazňujú tragickosť celého príbehu.
Kaliňák nezískal mandát ministra vnútra vo voľbách. Túto dôveru mu dali koaliční partneri v parlamente. A tu je posledný diel skladačky. Konečne by si to mali uvedomiť aj oni, keďže si to sám minister neuvedomuje či skôr nechce. Vládu jednoducho musí opustiť.
Článok podporíte aj na VYBRALI.SME.SK