Hrdinka zvaná Európska únia

V roku 2012 dostala EÚ Nobelovu cenu za mier, čo u mnohých vyvolalo množstvo otázok o správnosti rozhodnutia. EÚ bola pôvodne projektom 6 zakladajúcich členov (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko) pre zachovanie mieru v Európe. Postupne sa EÚ rozšírila až na dnešných 27 krajín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takéto zoskupenie si vyžiadalo vznik množstva inštitúcií, ako priestoru na prezentovanie a hájenie záujmov jednotlivých krajín. Výsledkom však je, že top témou diskusií o únii sa stáva zníženie byrokratizácie jej procesov a zoštíhlenie inštitúcií.

Aj na Slovensku sa dožadujeme analýzy kompetencií štátu a samosprávy. Audit vládnych agentúr identifikuje tie, ktoré je možné zrušiť, resp. transformovať. Subsidiarizovať na tú úroveň, ktorá zodpovedá jej najlepšiemu plneniu. Právomoci EÚ, národných štátov majú prináležať na tú úroveň, na ktorej by mohli pomôcť najviac všetkým občanom EÚ, nie len hájeniu záujmov národných štátnych aparátov na obsadenie lukratívnych miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Frakcia ALDE chce: „na jednej strane vybudovať silnú Európsku úniu, ktorá by bola autoritou na svetovej scéne a pomáhala garantovať ekonomický rast a nové pracovné miesta. Avšak na strane druhej chcú transparentnú Európu, ktorá je založená na tolerancii a rovnosti, silných občianskych právach a slobodách.“

 Použijem silnú myšlienku európskych socialistov PES, ktorá nadväzuje na postoj frakcie ALDE: „Európska únia sa musí zmeniť.“

Zmena musí prísť na všetkých úrovniach od občanov, ktorí budú považovať za svoj domov aj Európsku úniu, jasné pravidlá a kompetencie EÚ, zníženie byrokracie a korupcie spojenej nielen s čerpaním eurofondov. Musí existovať jasne určená hranica európskych, národných, regionálnych a lokálnych kompetencií. 

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť EÚ môže vyzerať rôznorodo. Rozpadne sa, rozdelí sa na silné a slabé štáty alebo sa federalizuje. No musí sa rozhodnúť čo najskôr. V súčasnej podobe neprehľadnosti rozhodovania je potrebný jednoduchší systém Európskeho prezidenta voleného občanmi s riadnymi právomocami a taktiež exekutívu navrhovanú prezidentom, schválenú v Európskom parlamente. 

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Prečítajte si Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ, TU!

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu