
... a celkovej kvality života. Vnímať tieto udalosti a ich dopady na spoločnosť len z globálneho hľadiska neprináša komplexný obraz.

Globalizácia vs. regionalizácia
Najväčšiu ťarchu dopadov globalizácie nesú mestá a obce. Je ich bytostnou úlohou vysporiadať sa z následkami globálneho sveta a jeho vplyvu na lokálne prostredie. Úlohou volených predstaviteľov je tak, zabrániť preťaženiu lokálnej – mestskej politiky.
Podľa Zygmunta Baumana (Tekuté časy, 2017) sa očakáva od nej (lokálnej politiky), že bude zmierňovať následky globalizácie so zdrojmi, ktoré samotná globalizácia znížila na alarmujúcu úroveň. Lokálni politici niekedy priznajú, ale väčšinou sa snažia neistotu rozhodovania skryť pred verejnosťou svalnatými a rétoricky bravúrnymi rečami. Bývajú hlučnejší a ráznejší, čím neschopnejší sú.
Neberúc do úvahy fakt, že čím je mesto väčšie a heterogénnejšie, tým viac atrakcií môže ponúknuť a podporovať. Vysoké % cudzincov je najsilnejším odpudzovačom, ale aj zároveň najsilnejším magnetom, ktorý do mesta priťahuje ďalších mužov a ženy, unavených z monotónnosti života v obci alebo v malomeste, ktorí sú zúfalí z monotónnosti a beznádejného nedostatku príležitostí. Nie všetky samosprávy dokážu adekvátne reagovať na tieto aspekty rastu miest.
SMART samosprávy

V tomto globálnom vyrvále udalostí, ohrození a neustálych inovácií musia samosprávy rešpektovať vlastné obmedzenia v oblastiach personálneho, finančné, vzdelanostného potenciálu. V lokalitách, v ktorých sa nachádzajú, musia reagovať na globálne trendy, s pomocou miestnych obmedzených zdrojov. Najdôležitejšou a zásadnou výzvou pre všetky samosprávy je spracovanie a analýza dát, ktoré získavajú od občanov žijúcich a prúdiacich tepnami miest a obcí.
Tzv. SMART solution (inteligentné riešenia) spájajú globálne platformy na zber a analýzu dát, prispôsobené lokálnym potrebám. Pre verejnú správ práve táto oblasť predstavuje najväčšiu výzvu, aj keď sme na začiatku, naše mestá a obce stále ťahajú za kratší koniec. Obmedzujú sa na bazálne typy riešení, ako sú nabíjacie lavičky, inteligentné verejné osvetlenia, či parkoviská s návesťou. Základná analýza dát, pochopenie vzťahov a komplexnosť riešení v priestore absentuje. Ide skôr o náhodné, podľa potrieb marketingu určujúce opatrenia, ktoré v malej miere uľahčujú a skvalitňujú život občanov.
Plnohodnotný životný štandard v meste už neodzrkadľuje len dostupnosť a kvalita služieb samospráv, ale aj pocit bezpečia, pokoja a radosti zo života pri aktívnom občianskom uplatnení v danom meste. Je to možnosť participovať na tvorbe politík najjednoduchším možným spôsobom , ktorá sa stáva pre generáciu 21. storočia bytostnou súčasťou. Voľby sú už nepostačujúcim aktom. Priama a permanentná komunikácia volených predstaviteľov s občanmi, riešenie problémov tzv. on-line robí zo samosprávy miesto, kde sa oplatí žiť, aj v 21. storočí plnom zmien. A práve stratégia permanentnej komunikácie s viditeľnými výsledkami prispieva k zvyšovaniu vnímania kvality života.
Mnohí volení komunálni predstavitelia na to stále zabúdajú.
Článok môžete podporiť aj na VYBRALI.SME.SK