Ministerstvo pod oknom!

S blížiacim termínom volieb sa na Slovensku do popredia dostávajú čoraz častejšie témy, ktoré majú zaručiť prosperitu všetkým občanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prioritné sú chlebové témy – zníženie nezamestnanosti, potravinová sebestačnosť a dostupnosť, zlepšenie postavenia školstva v spoločnosti. Strategické témy – postavenie Slovenska v medzinárodných vzťahoch, prijímanie utečencov z vojnových zón, ale aj témy na skvalitnenie služieb poskytovaných občanom, ako sú zdravotné služby a služby verejnej správy.

Sťahovacia reforma

Protimonopolný úrad v Žiline, Úrad pre verejné obstarávanie v Banskej Bystrici, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Prešove, Ministerstvo kultúry v Martine či štátni tajomníci kedetade po Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je smiešna a archická predstava o podobe skvalitňovania poskytovaných služieb štátu a podpore regiónov. Je skôr snaha o vzplanutie proti bratislavských vášni a populisticky nereálnych sľubov. Takýto prístup neprinesie žiadnu pridanú hodnotu v regiónoch a nezlepší kvalitu štátnych inštitúcií. V súčasnosti má štát zastúpenie pomaly v každom okresnom meste prostredníctvom sidiel okresných úradov, ktoré plnia úlohu predĺženej ruky štátu v regióne.

Takéto zjednodušené recepty na riešenie problémov v regiónoch je absolútna demagógia a zavádzajúca snaha sa zapáčiť voličom a neriešiť problémy, ktoré trápia regióny (vysoká nezamestnanosť, odchod mladých, stárnuce regióny,..).

SkryťVypnúť reklamu

A Nepomôže to ani verejnej správe. Pre zvýšenie kvality služieb štátu a jej odborný výkon Slovensko nevyhnutne potrebuje:

  1. vytvoriť analytické kapacity na ministerstvách a iných štátnach inštitúciách,

  2. znížiť fluktuáciu "odchovaných" odborných zamestnancov,

  3. odpolitizovať verejnú správú,

  4. znížiť korupciu vo verejnom obstarávaní,

  5. a v neposlednom rade implementovať elektronicke služby štátu do praxe. (podrobnejšie som o tom písal v blogu: Neefektívna byrokracia)

Nie sťahovanie úradov! Svoj názor môžete vyjadriť aj v ANKETE

Tou správanou cestou sú kvalitné a dostupné služby pre občana - klienta, prostredníctvom elekronizácie.

Pokiaľ si klient štátnych inštitúcii vybaví všetky potrebné služby „online“ nepotrebuje mať ministerstvo pod oknom!

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM.

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu