
Podaných 5 interpelácií
V úvode zastupiteľstva som využil možnosť podať interpeláciu primátorovi mesta a položil som mu 5 otázok:
1. disponuje mesto pasportizáciou verejnej zelene? Po „investičnej“ prestávke, mesto opätovne investuje do vlastného majetku a jeho rozvoja. To vytvára tlak na odbor výstavby a hlavne vznikajú dopady na zeleň mesta. Zeleň má svoje prirodzené miesto v meste a plní rôzne funkcie. Zeleň (stromy, kríky, tráva, kvetiny) je rôzne náročná na údržbu a má rozličný vek, podľa realizovanej výstavby mesta. Pre správne rozhodovanie je nutné poznať ich zdravotný stav, vek a funkčnosť v priestore, tak aby sme so zelenou vedeli adekvátne nakladať.
2. V akom stave rozpracovania je sanácia svahu, ktorý sa nachádza nad mestskou bytovkou č. 2973 na ul. M. Hattalu. Mestská časť Brezovec je postavená vo svahovitom teréne. S požiadavkou stabilizácie uvedeného priestoru som sa na mesto obrátil pred 1,5 rokom, po urgencii tamojších nájomníkov. Výsadba stromčekov je nedostatočná a neustále dochádza k erózii pôdy tečúcou vodou. Je nutné vykonať rozsiahlejšiu stabilizáciu svahu a zabrániť prípadnému poškodeniu mestského majetku.
3. Žiadal som zverejniť zoznam platov a odmien všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov (bez konkrétnych mien) v školských inštitúciách - materské školy, základné umelecké školy a základné školy, ktorých zriaďovateľom je mesto za rok 2016.
4. Žiadal som zverejniť odmeny členov dozorných rád a štatutárov v mestských spoločnostiach za rok 2016.
5. Realizujú sa prípravy na vypracovanie možnosti zavedenia bezplatného státia počas prvých 30 min. pred Daňovým úradom.
Nominácie do dozorných rád
Je zarážajúce, že v 21. storočí sme neprekročili vlastný tieň a členov dozorných rád v našich mestských firmám nevyberáme prostredníctvom verejných výberových konaní. Dokonca sa schvaľujú v zastupiteľstve bez životopisu, či osobného predstavenia, len na základe odporúčania. Viac sa dozviete vo videu.
Anonymné podnety na ZÚŠ P. M. Bohúňa
Rada školy sa podnetmi odmietla zaoberať, hlavný kontrolór musel zo zákona sťažnosť odložiť. Nič nám však nebránilo uložiť kontrolu hlavnému kontrolórovi, nestalo sa. Namiesto jasných odpovedí, množstvo otázok a pochybností. Poslancov, ktorí chceli celú kauzu vyriešiť nezávisle a transparentne zastúpil poslanecký kolega Michal Smolka v samom závere. V záujme riadneho prešetrenia, sa rozhodol pod anonymnú žiadosť podpísať. Vo videu nájdete moje vyjadrenie.
Predaj pozemku Kubínske terasy - zastavený
Pri najproblematickejšom predaji pozemku na Brezovci, pri bytovom dome Kubínske terasy sme na návrh poslankyne Zdeny Porackej zrušili uznesenie o prebytočnosti a neupotrebiteľnosti a pozemky pri Kubinských terasách sa tak už nebudú predávať.
Účtovné závierky mestských spoločností
Mestská televízia prešla za posledné mesiace výrazným rebrandingom – nové logo, zvýšená kvalita vysielania a obsahovej štruktúry. Pri počte 3 zamestnancov mala spoločnosť tržby 73 621 eur, náklady 74 476 eur. Pod stratu sa výrazne podpísalo investovanie do nehnuteľného majetku – kamery, počítače,... ktoré si úž vyžadovalo generačnú obmenu.
Technické služby je spoločnosť so 71 zamestnancami. V roku 2016 sa podarilo úspešne rekultivovať a uzatvoriť skládku komunálneho odpadu Široká v hodnotne 2 484 046 eur. Zisk spoločnosti za rok 2016 je 39 398 eur. V správe sa dozviete: „Najvýznamnejším odberateľom je Mesto Dolný Kubín. Služby hlavne v oblasti odpadového hospodárstva poskytujeme aj pre 20 obcí Oravy.“
Výrazná orientácia len na jedného kľúčového odberateľa môže pre spoločnosť znamenať možné riziko výpadku objednaných služieb. Niečo podobné sa stalo v krízových rokoch 2010-2012. Je preto dôležité diverzifikovať portfólio klientov a zároveň sa zamerať na riešenie problémov spojených s odpadovým hospodárstvom. Ešte aj v týchto dňoch komunálny odpad skládkujeme, namiesto jeho následného resp. energetického zhodnotenia, čo sa odráža aj na výške poplatku za zber komunálneho odpadu.
Tehos dlhodobo najúspešnejšia mestská spoločnosť. Aj v roku 2016 bolo vlastníkovi – mestu vyplatená dividenda vo výške 20 000 eur. Najdôležitejšou a najzaujímavejšou správou pre odberateľov je, že sa „blíži doba splatenia úverov (posledný v r. 2018) je vysoký predpoklad, že cena tepla, ktorá je jedným z najvýznamnejších a rozhodujúcich sociálnych faktorov v meste, vo fixnej zložke tepla výrazne poklesne.“
Aquarelax bola pre mesto po minulé roky najproblematickejšou spoločnosťou. Po jej stabilizácii a výmene konateľa spoločnosť vykazuje výrazne zlepšenia. Ročná dotácia zo strany mesta poklesla o 20 000 eur, úver spoločnosti prešiel reštruktruralizáciou, ktorá umožní dostavbu saunového sveta. EBITDA (sa vypočíta ako zisk pred úrokmi a zdanením plus odpisy) bez dotácie 58 454,29 eur. Je potešujúce, že spoločnosť sa drží v čiernych číslach. Nič to však nemení na nutnosť ďalšieho rozvoja spoločnosti. Je potrebné rozširovať paletu poskytovaných služieb (spomínaný saunový svet), aby Aquarelax zostával atraktívnym miesto pred aktívny oddych a relax. V budúcnosti je nutné myslieť aj na nutné opravy technických zariadení. Bez prikrášlení je nutné povedať, že v súvislosti s Aqurelaxom sa splácajú 2 úvery (mesto a spoločnosť) a aj z tohto dôvodu je nutné byť mimoriadne obozretný pri riadení tejto spoločnosti napriek pozitívnym číslam.
Zdroje:
1. materiály zo zastupiteľstva - http://bit.ly/2tl3FwP
2. Celý záznam z rokovania - http://bit.ly/2tclNud