Slovenská diera v samospráve

Samosprávny prvok v slovenskom verejnom priestore je jeden z najkľúčovejších pre posilňovanie demokracie a  dobré fungovanie občianskej spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Práve samospráva je najbližšie občanovi a občania svojho starostu vnímajú ako toho, kto rozhoduje o podobe ich obce.

Pre dlhodobé dobré fungovanie jednotlivých samospráv je životne dôležité mať na plnenie svojich úloh adekvátne zdroje. Pri súčasnom systéme, kde všetky samosprávy majú tie isté kompetencie bez rozdielu veľkosti a počtu občanov dochádza k výraznému nedostatku finančných zdrojov a tým pádom neplneniu úloh. Výrazne sa tak oslabuje samosprávny prvok na Slovensku. Silnejú snahy o centralizáciu školstva, správy ciest, narastá počet obcí bez starostu či úplného zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To že existuje priestor pre zlepšenie fungovania samospráv a pre plnenie zverených úloh dokazuje aj ekonomická analýza z dielne Inštitútu finančnej politiky a Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja Ekonomickej univerzity: Skrytý poklad v samospráve. Alternatívne možnosti sústredenia výkonu správy v samosprávach.

V analýze IFP ponúka viacero alternatív. Rozoberiem tú najzásadnejšiu, ktorá má najväčší potenciál zachrániť samosprávy a dlhodobo ich finančne stabilizovať. Nejde o nič iné, ako o vytvorenie mikroregónov, tzv. municipalizácia samosprávy.

Práve vďaka tejto reforme by samosprávy získali neuveriteľných 316 mil. eur. Výrazne by však zasiahla samotných starostov. Niektorí, by jednoducho prišli o prácu. A to sa predstaviteľom samosprávy samozrejme nepáči. Čo verejnosť prirodzene vníma ako veľmi slabý argument, predstavitelia samospráv nahradili oveľa silnejším strašiakom o imaginárnej strate identity obce a historickým návratom k vytvoreniu strediskových obcí.* Chýba racionálna diskusia, ktorej výsledkom by bol kompromisný návrh postavený na zachovaní samosprávneho charakteru, dlhodobej ekonomickej udržateľnosti a občianskych iniciatívach v samosprávach. 

SkryťVypnúť reklamu

Máme teda dve možnosti: 1. Zachovať súčasný systém = nič nerobiť a prizerať sa, ako sa malé dedinky, obce, mestá a hlavné mesto trápia s rovnakými kompetenciami pri nedostatočnom počte odborníkov a financií.

Alebo po 2. pohnúť sa z miesta a realizovať municipalizačné kroky, spájať obce pre riešenie základných úloh do väčších samosprávnych celkov.

Na záver je nutné dodať, že obce a mestá nestratia svoju vlastnú identitu. Avšak občania nemôžu byť donekonečna rukojemníkmi zachovania starostovských miest. A práve tí sú schopní neustáleho bedákania o nedostatku financií. Pričom zásadnou úlohou všetkých zainteresovaných má byť stabilizovanie samosprávneho systému, ako nevyhnutného predpokladu budúceho rozvoja samospráv a ich napredovania v 21. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

*Stredisková obec - v 60. rokoch 20. storočia, rušením niektorých miestnych národných výborov v menších/okrajových obciach a ich nedobrovoľnému centralizovaniu k väčšej obce vzniká z tejto obce stredisková

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu