"Špinavé" peniaze Bruselské

V dnešnej dobe je akýmsi hitom tvrdiť, že za korupciu na Slovensku môžu eurofondy. Tvrdí, to radikálna pravica, ako aj potencionálny premiér tejto krajiny, ktorý ich dokonca navrhuje úplne zrušiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Pritom sa pozabudlo na fakt, že za využívanie eurofondov a ich spôsob využitia nesieme primárne zodpovednosť my sami. My sami sme si určili oblasti, výšku a ľudský kapitál pre podporu jednotlivých oblastí. EÚ ponúka nástroj na riešenie akútnych problémov. Povedzme si otvorene koľko škôl, ciest, námestí, pomocných profesií by bola Slovenská republika ( ďalej len „SR!) schopná financovať z vlastného rozpočtu?! A bola by toho vôbec schopná?

Inštitút INESS pripravil matematický prepočet výdavkov SR pri eurofondoch. Tento prepočet hovorí, že za každé 1 eur z eurofondov, zaplatí Slovensko 0,68 eur (ako spoluúčasť pri realizovaní projektov – 0,25 centov a príspevok do rozpočtu EÚ – 0,43 centov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležité je uviesť:

  • Z pomyselného balíka 1,68 eur ostáva na Slovensku 1,25 eur vo forme investície – zrekonštruované školy, námestia, či cesty ostávajú na našom území a len 0,43 centov ide do rozpočtu EÚ,

  • v súčasnosti 80% investícií pochádza z európskych peňazí a momentálne by sme nemali za tento výpadok žiadnu náhradu, resp. by muselo prísť k rapídnemu zvýšeniu daní. Treťou možnosťou sú PPP projekty, ale nie tie, ktoré sme mohli vidieť z pera predchádzajúcej vlády.

Že eurofondy priniesli na Slovensko korupciu, je podobné ako tvrdiť, že liek na chrípku môže za chrípku. (pokiaľ teda veríte faktom a nie konšpiračným teóriám). Korupcia bola, je a bude. Je na nás či ju budeme ticho tolerovať a necháme po Slovensku behať zlodejov.

Za korupciu môžu ľudia, a nie peniaze.

Článok môžete podporiť aj pre čitateľov VYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu