
Protipólne názory
Jedno spektrum názorov sa drží vytvorenia viacerých menších žúp, z akéhosi historického pohľadu. Druhé prezentuje kritický prúd a žiada zrušenie regionálnej úrovne, ktorá podľa nich nemá na Slovensku opodstatnenie a je zbytočná na také malé územie.
Obidva názory predstavujú protipóly. Sú to veľmi silné prúdy, ktoré majú chybičku krásy. Oba sa totiž pozerajú na VÚC ako samostatne existujúce bunky v akomsi vzduchoprázdne.
Verejná správa, pod ktorú zaraďujeme štátnu správu a samosprávu spolu koexistujú. V niektorých oblastiach viac, v iných menej a niekde vôbec. Práve z tohto dôvodu nie je možné meniť jeden systém bez toho, aby sme neovplyvnili ten druhý.
Správny model?!
Existuje ten správny model fungovania? Otázok ako správne zadefinovať fungujúci systém je mnoho. Ja poukážem na 2 základné, ktoré sa ukázali ako najdôležitejšie:
1. Efektivita systému – finančná kríza ukázala ako veľmi je súčasný systém nákladný, nepružný a neefektívny. Úrady medzi sebou nekomunikujú, občan si elektronicky nevybaví žiaden doklad.
2. Politické nominácie – s každou výmenou vlád sa menia aj jednotliví šéfovia úradov. Politické nominácie nerieši ani projekt ESO, ktorý spustilo súčasné vedenie Ministerstva vnútra SR. Podobný model tu už existoval v 90. rokoch a bol charakteristický vysokou mierou centralizácie.
Chýba odvaha nepotrebovať štátnu správu
Cesta, ktorou sa môže vybrať Slovensko je úplný presun kompetencií štátnej správy pod obce a župy. Samospráva ukázala, že pri jasne stanovených pravidlách, pravidelnom a dostatočnom financovaní je schopná nahradiť štát v plnení jeho úloh. Aj v tomto prípade sú VÚC a obce plne schopné nahradiť štát. Zvýši sa transparentnosť v štátnej správe, žiadne politické nominácie, ale riadne zvolení predstavitelia štátnej správy a samosprávy. Starosta, primátor, predseda VÚC budú predstavovať volených predstaviteľov štátnej správy. Vytvorí sa skutočný jediný kontaktný bod, miesto ktoré ľudia už teraz využívajú najčastejšie a je im najbližšie.
Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK