V 1/5 majú jasno. Aj to prinesú komunálne voľby

Blížia sa komunálne voľby, kandidáti sa predbiehajú vo svojich volebných sľuboch. Chcú lepšie cesty, kvalitnejšie verejné služby, ozdravenie financií, ale aj výzvy k transparentnosti, otvorenosti a lepšiemu hospodáreniu. To je len pár zo sľubov, ktorými kandidáti „bombardujú“ voličov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Súboj rôznych názorov na chod samosprávy nie je vo všetkých obciach možný. Nie všade majú voliči možnosť vybrať si z dvoch kandidátov. Nie, nie je to zapríčinené vynikajúcim obdobím úradujúceho starostu (nevylučujem to však). V 535 obciach máme jasného víťaza už teraz, kandiduje len jeden kandidát.

Príčiny môžu byť rôzne

Za týmto neutešeným stavom môžu byť rôzne príčiny, pokúsim napísať aspoň tie najhlavnejšie:

1. Rok 2014 je supervolebný rok. V poradí tretie voľby (prezident a EÚ) a na konci roka 2013 VÚC sa podpísali pod ponuku kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Zadĺžené obce, ktoré nechce nik riadiť a zobrať zodpovednosť na svoje plecia. Nedostatok finančných prostriedkov na chod obcí ako aj realne možnosti riešenia problémov odrádzajú kandidátov. Veľakrát sú starostovia na ¼, resp. ½ úväzky a nevenujú obci všetok potrebný čas.

3. Obce „bez ľudí“. Ide o obce s nízkym počtom občanov. Počítajúc ich mnohokrát na palcoch jednej ruky. Alebo sa v týchto obciach nachádzajú prevažne starší občania, a tak nemá kto kandidovať a ani voliť.

4. Chýbajúca municipalizácia samosprávy – v tomto desaťročí najdôležitejšia domáca úloha pre Slovensko. Žiaľ, pre ministra stále nie je na programe dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé 3 body sú výsledkom spravovania obcí ich predstaviteľmi. Tu sa javí ako jednoduché riešenie, tým je vymeniť vedenie a zvoliť kompetentnejších predstaviteľov. Nemusí to však tak. Ako som uviedol vyššie, problematicky sa javí práve ľudský kapitál.

Štvrtý, najpodstatnejší, je systémový. Jediný, komu je táto domáca úloha určená, je minister vnútra so svojím ministerstvom. Municipalizácia je náročné a odborné riešenie, ktoré neprinesie politické body. Preto tá nechuť vyhrnúť si rukávy a začať. Najvýstižnejšie to povedal starosta obce Ruský Potok (130 obyvateľov) Martin Riľak: "Obec nezostarne zo dňa na deň, je to jav, ktorý prichádza postupne a nenápadne. To, že zostarnete si nevšimnete, zvyknete si na to."

SkryťVypnúť reklamu

Znižovanie počtu obcí je však nevyhnutné a môže priniesť ekonomické úspory, prehľadnejšie vzťahy medzi samosprávou a štátom, zvýšenie efektivity spravovania územia. 

Ďakujem za podporu na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu