
A práve táto skutočnosť, je jednou z hlavných, prečo stále prešľapujeme na mieste pri reforme samosprávy. Snahou ZMOS-u nie je reformovať samosprávu; spraviť ju dlhodobo udržateľnou (ekonomicky), efektívnou (dôkladným prerozdelením kompetencií) a flexibilnou (klientsky orientovanou); ale neúmerne zasahovať do rovnováhy medzi výkonnou (starostovia a primátori) a zastupiteľskou zložkou, na úkor poslancov. Tieto snahy potvrdzuje plánovaná „malá“, ale o to významnejšia novela zákona o obecnom zriadení 369/ 1990 Zb.
Navrhovaná kozmetická úprava zlučovania obcí: "ak po dvoch volebných cykloch obce nemajú zvolené svoje ústavné orgány," je nepostačujúca a prekrýva vážnejšie zásahy do pomeru síl medzi základnými orgánmi obcí a miest. Napr. takéto zlučovanie by sa po voľbách 2014 mohlo dotýkať 17 obcí, v ktorých boli vyhlásené doplňujúce voľby. Zásadnejšia zmena sa dotkne priamo poslancov zastupiteľstiev. Akúkoľvek ochotu spájať obce výrazne negatívne ovplyvní snaha o zníženie počtu poslancov obecných zastupiteľstiev najmä v mestách a vo väčších obciach, ktoré je tak v príkrom rozpore zo snahou zákonodarcu spájať obce. Aj podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR, malé obce nie sú schopné napĺňať výzvy 21. storočia: „ Kontrolóri sú presvedčení o tom, že bez dodatočnej externej podpory nie sú, hlavne malé samosprávy, schopné zabezpečovať v potrebnom rozsahu a kvalite činnosti spojené s elektronickým výkonom verejnej moci. Nehovoriac o tom, že okruh subjektov, s ktorými budú musieť úrady komunikovať elektronicky, sa od mája 2018 rozšíri.“
Je evidentné, že ZMOS neháji ani tak mestá a obce a budúcnosť slovenskej samosprávy, ako skôr primátorov a starostov. Z tohto pohľadu ide o fatálne zlyhanie predstaviteľov združenia obcí a miest a nepochopenie jeho úlohy obhajcu spoločných záujmov všetkých združených sídiel a teda oboch pilierov samosprávy, tak výkonnej (starosta), ako aj zákonodarnej a kontrolnej (poslanci). Zdôrazňujem, že práve zastupiteľstvo, je ten orgán, ktorý rozhoduje o sile samotného ZMOS-u. Len poslanci zastupiteľstiev môžu rozhodnúť o vstupe a vystúpení obce z a do združenia (aj ZMOS-u).
A práve pri takomto zlyhávaní aktérov ani nemôžeme očakávať, že nastane zmysluplná diskusia o municipalizácii. Znamenalo by to, že minimálne 3/4 starostov príde o dobre platené miesta a uvoľnených 300 mil. eur sa zmysluplne použije. A to je celé o čo tu ide!
Ďakujem za podporu na VYBRALI.SME.SK