Včera kantóny, dnes rušenie žúp, zajtra len ja

Znakom antisystémových strán je, že systém chcú meniť revolúciou, nie evolúciou. V uplynulo období sa sformovalo niekoľko pohľadov na komunálnu reformu, a to z pohľadu ZMOS-u, Únie miest, či primátora jedného z krajských miest.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Tieto nepodložené a nevyargumentované volania po zásadných zmenách vo fungovaní samospráv neprospievajú diskusii o podobe našich obcí, miest a krajov. Neposúvajú tému dopredu, preto ich považovať ťažko len za niečo iné, ako mediálny výstrel na propagáciu ich autorov. Pochopiteľne, inšpiráciu môžeme nachádzať v iných krajinách, ale bezhlavé kopírovanie modelov kantónov, gmín, či vojvodstiev nie je alternatívou. Je zrejmé, že zavedenie zmien väčšieho rozsahu nebude jednoduché a ani expresne rýchle.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Prirodzene, rôzne úrovne komplexnej verejnej správy majú rôznu dynamiku funkčnosti. To ale hneď neznamená, že je potrebné vydať sa cestou likvidácie niektorej z nich, a tobôž nie bez náležitej alternatívy. Model žúp na Slovensku je historicky ukotvený, hoci ich početnosť sa v priebehu rokov menila. Regionálna úroveň je pre územnú správu Slovenska potrebná, nielen z historického hľadiska.

Súčasných osem samosprávnych krajov už 18 rokov dokazuje opodstatnenosť, priam životaschopnosť, aj napriek legislatívnemu nastaveniu, v ktorom je vzťah krajov s občanmi nepriamy. Ako príklad možno uviesť vládne opatrenie s označením: „obedy zadarmo“, ktoré pre mnohé samosprávy predstavuje výraznú záťaž na ich zabezpečenie. Netýka sa to len malých miest a obcí, ako by sme si mysleli, ale aj tých krajských. V prípade mesta Trnava to bola práve Trnavská župa s pomocou, ktorej sa podarilo zabezpečiť stravu pre žiakov jednej zo základných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa nesúhlasiť s ideou, že mestá a municipality by mali mať významnejšie postavanie v našom samosprávnom členení. Všetky samosprávy nemôžu vykonávať všetky kompetencie. Nie je udržateľné a ani efektívne, aby obec s 50 obyvateľmi napĺňala kompetencie upravené v 4 500 zákonoch. Úlohou komunálnej reformy, by okrem iného malo byť zabrániť preťaženiu lokálnej – mestskej politiky.

Na reformu samospráv sa však nemôžeme pozerať len z hľadiska potrieb jednej obce, mesta alebo kraja. Prerozdelenie kompetencií je strategickou výzvou, ktorej čelí naše územnosprávne členenie, preto je v kľúčovom záujme všetkých zainteresovaných konštruktívne diskutovať za okrúhlym stolom a pred vyslovením definitívnych názorov o podobe reforme samosprávy na Slovensku, predovšetkým predložiť presvedčivé argumenty.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem za podporu na VYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu