Vyberať nemôže rodinná príslušnosť, ale profesionálna odbornosť.

Článok, ktorý ma zaujal začínal týmito slovami: „Kornélia Kasanická pracuje v kancelárii ministra dopravy Arpáda Érseka (Most-Híd), na vedúcej pozícii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Účelom vašej práce nebude zvýšiť zisky nejakej spoločnosti, ale zlepšiť životy vyše 500 miliónov občanov Európy. To je našou každodennou výzvou a výsadou.
Účelom vašej práce nebude zvýšiť zisky nejakej spoločnosti, ale zlepšiť životy vyše 500 miliónov občanov Európy. To je našou každodennou výzvou a výsadou. (zdroj: EPSO)

Na tom istom ministerstve od polovice marca pracuje aj jej dcéra Lucia Kasanická, prijali ju tam bez výberového konania na sekciu cestovného ruchu. Na ministerstve dopravy hľadali niekoho, kto by od 15. marca do 26. mája zastupoval štátneho zamestnanca počas jeho vyslania do zahraničia. Keďže ide o dočasnú funkciu, nemuseli robiť výberové konanie", tvrdí hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Na Slovensku žiaľ nie ojedinelí prípad. Poukazuje na hlbšie zakorenené problémy a systematické zlyhávanie vo verejnom sektore v prípade personálneho obsadzovania kvalitnými ľuďmi. Vytvára sa neskutočný priestor na ovplyvňovanie výberu zamestnancov vo verejnom sektore. Umožňovať to bude aj naďalej nový zákon o štátnej službe, dokonca zvýrazní aspekt možnosti ohýbať výberovými konaniami podľa želaní politikov. O tom som písal v mojom blogu: Generálny tajomník. „PÁN“ štátnych úradníkov!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomôcť môžu 2 kľúčové zmeny

Vo verejnom sektore potrebujeme 2 zásadné zmeny. Tou prvou je výrazné odpolitizovanie odborných pozícii. Hlavne s volebnými cyklami súvisí výmena „kumbálov“. Dôvodom je absencia deliacej línie medzi politickými reprezentantmi, tzv. politické nominácie (môže ísť o: štátnych tajomníkov, riaditeľa osobného úradu, tím poradcov,...) a odbornými štátnymi zamestnancami (napr. generálni riaditelia odborov, sekcií). Kým politickí reprezentanti by prichádzali a odchádzali spolu s ministrom a ich „životnosť by ovplyvňovali výsledky volieb“, odborní zamestnanci by boli vyberaní na základe verejných výberových konaní, po osvedčení odborných znalostí.

SkryťVypnúť reklamu

Tým druhým podstatným bodom je zabezpečiť transparentný výber odborníkov v štátnej a verejnej službe. Netreba sa nám ani veľmi namáhať, príkladov máme mnoho. Napr. v Európskej únii existuje Európsky úrad pre výber pracovníkov, ktorý je oddelený od všetkých európskych úradov a zabezpečuje výber zamestnancov pre jednotlivé úrady.

Ešte do mája 2006 u nás fungoval Úrad pre štátnu službu. Princípy jeho opätovného oživenia by mali spočívať hlavne v tejto úlohe. Predvýber zamestnancov na základe všeobecne platných vedomostí a schopností vo verejnom sektore, ich špecializácia podľa oblastí, pozícii a náročnosti. Takto „rozdelení“ uchádzači by boli mohli byť ponúknutí na výber pre jednotlivú pozíciu, aj v dočasnej štátnej službe. Všetko mimo dosahu politických reprezentantov a len na báze odbornosti.

SkryťVypnúť reklamu

Štát, prostredníctvom svojich úradníkov nemá hľadať kľukaté cestičky na zachovanie súčasného systému, ktorý poskytuje priestor na pochybnosti a možnosti obchádzať základné princípy štátnej správy. Ale prísť s takým riešením, ktoré bude nespochybniteľné. Hlavne v prípadoch, kedy je potrebné zabezpečiť profesionála, za veľmi krátky čas a na krátku dobu.

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu