
Moje prvé zistenie je, že ľudia volia do veľkej miery veľmi nezodpovedne a ľahostajne. Nezodpovednosť sa prejavuje vo volení populistických kandidátov na úkor kandidátov s jasnými cieľmi a programom. Krátkodobý „zárobok“ uprednostnia pred zodpovednými riešeniami. Ľahostajnosť pramení z nezáujmu vytvárania občianskej kontroly počas funkčného obdobia volených predstaviteľov.
Druhé zistenie vyplýva z prvého. Volení zástupcovia sa správajú tak ako ich voliči. Presúvajú zodpovednosť za rozhodnutia na rôzne zbory poradcov a necítia tak zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré ponúkajú. Netvrdím, že sú nepotrebné. Na čo poukazujem je, že používanie týchto poradcov je nič iné ako len politické krytie.
Tretie zistenie súvisí s porekadlom, ktoré hovorí:
„Ak chceme zmeniť svet, začnime od seba“
To sa potvrdzuje aj v tomto prípade - voľme zodpovedne zástupcov, ktorí budú vykonávať svoj mandát náležite a podľa vážnosti, ktorá mu prináleží.
Nemyslím si, že kompetentné rozhodnutia volených zástupcov by vyriešil vzdelanostný cenzus, o ktorom sa na Slovensku miestami diskutuje. Zámerom však je, a musí byť, mať takých kompetentných volených predstaviteľov, ktorí budú poznať problémy svojho regiónu, budú prijímať také rozhodnutia, ktoré budú prospešné občanom a nie úzkej skupine ľudí. V tomto ohľade ZMOS robí pramálo. Mal by sa zamerať na zvyšovanie vzdelanostnej úrovne svojich predstaviteľov, čo je priestor, ktorý mu každopádne prináleží.
Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK