Na Svätú Annu a do sedla Podkova

Písmo: A- | A+

Čas Vianoc poskytuje nejeden deň na krátke výlety do okolia Košíc. Preto nám uniklo, že sme si nenaplánovali tradične výlet na sobotu. Rýchlo to napravujeme a ja vymyšľam originálny výlet do okolia, kde snáď bude nejaký sneh.

V Poproči
V Poproči 

Netuším, koľko ľudí sa pridá ku mne na výlet ku kostolu Sv. Anny do sedla Podkova. Po ránu ma príjemne poteší, keď sa celkove schádzame trinásti turisti na autobusovej stanici v Košiciach. Dnes nemusíme ísť na výlet skoro ako obvykle, keď si človek užíva pohodlie sviatkov. Vystupujeme v Poproči, kde má naša turistka Eva brata. Ten nás pozýva na malé posedenie či postátie na dvore s prípitkom a pohostením. Celkom milé na začiatok túry.

Kostol sv. Anny
Kostol sv. Anny 

Potom sa už vydávame po ZTZ najprv na sever a postupne viac na východ od obce. Prechádzame záhradnou osadou a mierne klesáme. Cesta sa mení na lesnú a my pomaly vstupujeme do lesa. Ten je však otvorený a občas prechádzami okrajmi lúk s výhľadmi. Snehu nie je veľa a je sústredený skôr na ceste. Keď prichádzame k studničke a prístrešku Vlčia dolina, objaví sa ľad na ceste, preto otestujem prvýkrát v tejto sezóne moje mačky. Niektorí turisti delia mačky na mačiatka (protišmykové návleky), mačenke (retiazkové mačky) a mačky (vysokohorské). Po krátkej prestávke prichádzame k ohradenému krížu so statným topoľom. Ani sa nenazdáme a dostávame sa ku kostolu sv. Anny. Spredu sa k nemu prichádza po schodoch s lipovým stromoradím. Za kostolom je kaplnka s prameňom sv. Jana Nepomuckeho. Vedľa je budova, ktorá je v rekonštrukcii. Obchádzame ju a z boku do nej vstupujeme. Príjemne nás poteší, že je tam kozub s horiacim ohňom. Tu si sadáme, ponúkame sa kolačikmi a pálenkou. Prichádza jedna milá pani z dediny nás pozdraviť. Idem s ňou do vedľajšej miestnosti kde spolu s pani starostkou chystajú predsilvestrovskú kapustnicu. Kvašná voda silno rozvonieva. Pozdravíme sa a ja prezentujem náš turistický klub s tým, že v júli bude tade viesť jedna z trás celoslovenského zrazu turistov.

Prameň sv. Jána Nepomuckeho
Prameň sv. Jána Nepomuckeho 

Ešte jedna spoločná fotka a pokračujeme po ZTZ ponad potom potok mierne hore lesom. Tu stretávame prvú partu chlapov, ktorí majú prísť ku kostolu na kapustnicu. Neďaleko je odbočka ka Žabím skalám. Vyznačená je dvoma šikmými žltými čiarami na strome. Teraz nám však čas nevychádza. Škoda, lebo skaly predstavujú pekný skalnatý útvar s možnosťou lezenia a šplhaním do jaskyne. V lese už výhľady nie sú. Pozorujeme však duby, buky ale aj divé čerešne. Zo severu sa k nám pripája ŽTZ zo Zlatej Idky - Rieky. My však ideme do sedla Podkova, kde stretávame ďalšiu partiu chlapov z dediny. Tí chcú ešte vyjsť na Žabie skaly kým sa dostanú ku kostolu. V sedle premyšľam nad tým, či vyjdeme aj na vrchol Podkova. Ale zláka nás možnosť posedenia v krčme v cieli, tak na vrchol nejdeme. Však to potom aj oľutujem.

Milá pani z dediny
Milá pani z dediny 

Na križovatke v sedle si nesprávne vyberáme odbočku na ŽTZ, tak sa musíme na ňu napojiť v lese. Klesáme a sneh sa rýchlo stráca. Križujeme cestu druhej triedy, na ktorú sa dostávame cez krátky zraz na kraji lesa. Chlapi pomáhajú ženám zostúpiť zrazom. Aj tak sa podarí jednej turistke spadnúť a pri rozdiele hmotnosti ju neudržím na nohách. Vraciame sa späť do lesa, kde sa z lesnej cesty robí ryha po ktorej vychádzame na ďalšiu asfaltovú cestu. Chýba tu značenie a mne sa ešte kazí baterka na mobile, kde mám zapnuté GPS. Ale je nás viacej s GPS, tak sa uistíme, že asfaltka je správna trasa. Len nám začína stúpať miesto klesania do dediny. Pár krát ešte mierne stúpame a klesáme než uvidíme prvý samostatný dom. Onedlho vstupujeme do obce Nováčany, kde klesáme na koniec ŽTZ. Vedľa je krčma, ale je ešte zavretá. Pod ňou je autobusová zastávka a keďže máme do odchodu dvanásť minúť, celkom sme sa trafili.

Chlapi z dediny sa ohrievajú pri ohni
Chlapi z dediny sa ohrievajú pri ohni 

Trasa: http://mapy.hiking.sk/?hpid=Q5wq8

Skryť Zatvoriť reklamu