Sú ľudia, ktorí doteraz ani necvičili avšak prišiel do ich života zlom a začali intenzívne cvičiť, posilňovať, či venovať sa bojovým športom. Tým zlomom mohol byť rozchod, pracovné vyčerpanie, nespokojnosť s postavou a iné.
Je pochopiteľne, že človek má radosť z cvičenia, obzvlášť ak vidí postupne výsledky. Zlepšovanie však nemusí byť dostatočne rýchle. Hlavne box patrí medzi najkomplexnejšie športy na svete. Človek sa ho učí celý život. Preto prílišné nadšenie na začiatku môže človeka odradiť ak zistí, že výsledky sa dostavujú pomerne pomaly.
Kedykoľvek sa nám darí, rastie aj naše sebavedomie. Platí to aj pre šport, akýkoľvek si vyberieme. Pokiaľ na to nie sme pripravení, nemusí nárast sebavedomia zvládať dobre. Predstavte si, že niekto nie je rodený šéf a načakane sa dostane na manažérsku pozíciu. Pokiaľ nedokáže konať objektívne, hrozí mu zneužitie svojich právomocí. Skúste vyhrať milión eur a uvidíte, či dokážete s peniazmi dobre hospodáriť.
Poďme späť k športu. Ja osobne rád rozprávam o tom, aký som mal tréning. Zo športu sa môžete tešiť alebo sa ním chváliť. Radosť býva spontánna a je prirodzená. Ale kedy je sebavedomie ešte zdravé a kedy sa jedná už o namyslenosť? Medzi niektorými vlastnosťami nie je pevná hranica. Dôležitý je zdravý úsudok. Ten Vás podporí v tom, aby ste cvičili správne. Pri namyslenosti získate len pocit, že správne cvičíte a stravujete sa. Potom už máte problém počúvať názory, ktoré Vám nevyhovujú.
Pri boxovaní som sa naučil zachovať si pokoru. Neviem, či sa mi to stále darí, ale opätovne si to pripomínam. Vďaka tomu nespím na vavrínoch. Mám radosť ak napredujem, ale stále si uvedomujem, čo ešte sa musím naučiť. Múdri ľudia vravia “Čím viac viem, tým viac si uvedomujem, čo ešte neviem.” Niektorí ľudia cvičia niekoľko rokov a majú pocit že sú z nich odborníci. A ako potom hodnotiť ľudí, ktorí cvičia 30 – 40 rokov? Pritom sa jedná o ľudí v kondícii neustále pracujúcich na sebe. A mimochodom, tréner Vás naučí aj správne stravovanie. Ak sa chcete v zdravej výžive šprtať ešte viacej, obráťte sa na výživového špecialistu. Po pár rokoch cvičenia neviem či cvičenec bude odborníkom na zdravú stravu.
Niektorí ľudia cvičia nielen preto, aby dobre vyzerali, ale aby dobre pôsobili na ľudí, hlavne na opačné pohlavie. Myslím si, že s ničím netreba preháňať. Je lepšie ak človek vyzerá prirodzene. Nie každej žene sa páči príliš napumpovaný muž, či už len vďaka cvičeniu alebo aj dopingu. Niektorí ľudia to so sebavedomím prehnali a okolie ich vníma ako namyslených. Preto si to niekedy odnesú aj “nevinní” športovci, že ich okolie automaticky zaškatuľkuje ako namyslených.
Veľmi rád pozerám filmy zo série Ip Man. Nejde len o bojové umenie. Hlavná postava si zachováva vysokú pokoru. A práve tá pokora je pre mňa inšpiráciou rovnako ako snaha zvládnuť šport. Ak už muž chce, aby sa mu darilo medzi ženami, prečo by si to mal pokaziť práve namyslenosťou? To platí aj pre ženy. Mne nezáleží len na tom, aký som športovec ale aj, akým som človekom.
Mám jednu radu, ktorá nepochádza odo mňa. Ak sa chcem zoznámiť so ženou, nezáleží mi len na tom, aká je pekná a atraktívna. Zaujímajú ma rôzne iné veci a jedna z nich je, ako sa prezentuje na internete. Pozrite sa na FB, kde dnes nájdete veľa ľudí. Pokiaľ tam nájdete kopec fotiek znázorňujúcich výsledky cvičenia, tak to dotyčný zrejme so svojou prezentáciou prehnal. Je to vec každého, ako naloží so svojím životom. Nakoniec ani ja som sa neubránil tomu a niekedy som sa nafotil počas tréningu, aby som sa mohol so svojim športom pochváliť. Ale nerobím to často a nechcem by som tým sklamať niektorých ľudí. Snáď tento blog nevyznel namyslene :-).