
V čl. 15 ústavy sa píše, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. V inom slovoslede a inými slovami, ale s úplne totožným obsahom, život človeka si zasluhuje ochranu ešte pred tým, ako sa narodí. Na úrovni zákona je však ochrana tohto života do 12 týždňov prenatálneho veku nižšia než akou za bežných okolností disponuje stavovec.
Podľa § 22 ods. 3 zákona o veterinárnej starostlivosti sa zakazuje usmrtiť zviera bez primeraného dôvodu, pričom podľa ods. 4 primeraným dôvodom je:
a) prípad nutnej obrany a krajnej núdze,
b) usmrtenie jatočného zvieraťa alebo iného zvieraťa využívaného na získavanie produktov živočíšneho pôvodu,
c) usmrtenie zvieraťa v schválenom pokuse,
d) bezbolestné usmrtenie zvieraťa z dôvodu jeho nevyliečiteľnej choroby, závažného alebo rozsiahleho poranenia alebo jeho veku, ak je jeho ďalšie prežívanie spojené s nepretržitou bolesťou alebo utrpením; bezbolestné usmrtenie zvieraťa po predchádzajúcom zbavení vedomia môže vykonať len veterinárny lekár okrem skončenia utrpenia zvieraťa v naliehavých prípadoch, ak nemožno rýchlo zabezpečiť pomoc veterinárneho lekára,
e) usmrtenie zvierat pri eradikácii, kontrole, prevencii a diagnostike chorôb a deratizácii,
f) usmrtenie nechcených zvierat, ak pre ne nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť,
g) ulovenie zvieraťa povoleným spôsobom.
Zákaz usmrtiť zviera inak, ako za uvedených podmienok, sa pritom vzťahuje na všetky stavovce, napríklad aj na doma chované morča, škrečka či potkana. Za porušenie zákazu je možné uložiť pokutu do circa 670 eur, porušenie kvalifikovaným spôsobom môže mať aj trestnoprávny rozmer.
Podmienky potratu do 12 týždňov prenatálneho veku sú: žiadosť ženy, poučenie lekárom, zaplatenie poplatku a absencia zdravotnej kontraindikácie na strane matky.
Z hľadiska podmienok a rozsahu ochrany sa na potraty najviac podobá to písmeno f), ale iba podobá: život vášho nechceného morčaťa smie na vašu žiadosť ukončiť veterinár (i) iba v prípade, ak preň nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť a (ii) iba bezbolestne (je to v iných odsekoch), zatiaľ čo život dieťaťa do 12 týždňov prenatálneho veku môže dostať palec dole aj v prípade, ak (i) náhradnú starostlivosť po narodení zabezpečiť možno, pričom (ii) pri potratoch je podľa dostupných informácií bezbolestnosť vylúčená.
Dve poznámky: prvá, myslím si, že rozsah ochrany zvierat je úplne v poriadku a u nás doma sa úcta k životu pestuje aj cez starostlivosť o zvieratá; druhá, absurdnejším než to porovnanie je jeho výsledok: zatiaľ čo dieťa do 12 týždňov prenatálneho veku nie je nositeľom zákonného nároku na akúkoľvek ochranu, hoci tú ochranu predpisuje priamo ústava, napríklad takého domáceho hlodavca spoločnosť zákonom chráni pred usmrtením bez primeraného dôvodu alebo zbytočne trýznivým spôsobom (podrobnejšie som to svojho času rozobral tu).
Alebo takto: psychický a fyzický komfort ženy je dostatočným dôvodom pre ukončenie života dieťaťa mladšieho ako 12 týždňov prenatálneho veku, komfort majiteľa potkana však dostatočným dôvodom pre ukončenie jeho života nie je.
Ave Herodes, morituri te salutant.