Systém šírenia emocionálneho jedu

Je to istý spôsob odplaty a zadosťučinenia voči zlému, ktoré sa dotklo našej osobnosti, ega či duše.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dovolím si rozobrať tému, ktorá je v dnešnej dobe tak aktuálna že si to možno mnohí z nás ani neuvedomujú.

Čo je to teda ten systém šírenia emocionálneho jedu. Je to to čo robí každý z nás. Je to istý spôsob odplaty a zadosťučinenia voči zlému, ktoré sa dotklo našej osobnosti, ega či duše. Po slovensky to väčšina z nás pozná pod termínom "hovno padá vždy z hora" - žiaľ inak to napísať nejde. 

Ako sa také šírenie emocionálneho jedu môže prejavovať. 

Spravidla sa môže prejavovať dvoma spôsobmi, no ja sa obávam že je aj tretí o ktorom sa až tak nehovorí, no je podľa môjho názoru najnebezpečnejší. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak si ich teda predstavme

1. Spôsob

Nazvem ho po svojom - základné alebo rovnocenné šírenie emocionálneho jedu. To nastáva vo chvíli kedy sa staneme obeťou istého útoku a daný útok opätujeme spätne zdroju.. Jednoduchým príkladom takéhoto správania môže byť hádka manželov. Kedy z obyčajnej roztržky kvôli každodenným maličkostiam alebo neporozumeniu vznikne hádka o úplne niečom inom.

Teda z bodu A sa razom ocitneme niekde pri bode K (K je totiž najčastejší bod všetkých partnerských hádok), ktoré v tomto momente predstavuje slová: "keď, keby a kedy" 

Uveďme si teda názorný príklad. 

Partnerka začne hádku kvôli neporiadku v domácnosti, poprípade nadmernému príjmu alkoholu partnera či nedostatku venovanej pozornosti. V tomto prípade nie je dôležitá podstata hádky, avšak dôležité je akým smerom sa bude konverzácia vyvíjať. Takže po niekoľkých presných smečoch z obidvoch strán, kedy už dochádzajú sily, či argumenty sa vždy jeden s partnerov (priznajme si dámy, že v prevažnej väčšine prípadov ide o Vás) uchýli k zmene hernej taktiky a nastupuje takzvané varenie vína z vody, teda téma sa presúva z bodu A rovno k bodu K (vo veľa prípadoch sa spomínaný bod K nachádza v minulosti - osobou druhého pohlavia už skoro zabudnutej - no samozrejme nie je to pravidlo) . Teda mohlo by to vyzerať nejak takto: "Keď sa to stalo minule, povedal si že to bude naposledy.." poprípade "Kedy už konečne dostaneš rozum?" v horšom prípade "Keby som si radšej vzala Nováka..." 

SkryťVypnúť reklamu

A následne nastáva situácia kedy sa obe strany venujú veciam úplne iným, ktoré nemajú súvis s prvotnou podstatou celej hádky. Jedná sa teda len o to základné šírenie emocionálneho jedu na rovnakej úrovni - jednoduchšie povedané, loptička lieta zo strany na stranu, kým to jeden z účastníkov nevzdá. 

Ide teda o "vracanie si požičaného" alebo "ako ty mne tak aj ja tebe"

Musím uviesť, že rozhodne žiaden zo spôsobov šírenia emocionálneho jedu nie je zdravý či aspoň prospešný, avšak treba podotknúť, že v niektorých (a nie je ich veľa) prípadoch to prvé (mnou nazvané) Základné šírenie emocionálneho jedu na niečo je. Povedzme si otvorene, že aj tá hádka medzi partnermi je nevyhnutná na samotné tvorenie a napredovanie vzťahu. To je však len jeden z mnohých podôb toho základného šírenia. Môžeme sa s ním totiž stretnúť medzi akýmikoľvek osobami, ktoré sú, nazvime to, hierarchicky na rovnakej úrovni. A v prevažnej väčšine prípadov ide o nepríjemné zážitky. Každého z nás sa predsa útok voči našej osobe dotkne. Sme smutní, urazení, cítime sa nepríjemne, chceme to dotyčnému vrátiť, a práve vtedy nastáva šírenie emocionálneho jedu - odplata.

SkryťVypnúť reklamu

2. Spôsob

Nazvem ho po svojom - Nepriame alebo nerovnocenné šírenie emocionálneho jedu, kedy sa odplata po útoku na našu osobnosť nedá opätovať zdroju. To nastáva keď sa dostaneme do konfliktu s nejakou autoritou.

No povedzme si otvorene, keď nás zastaví policajt, ktorý práve nemá svoj deň a dá si záležať na tom aby nám deň tiež znepríjemnil, opätovať mu tu bude len málokto z nás pre obavu z ešte väčšieho útoku. Teda po zaplatení nejakej nezmyselnej pokuty nastane situácia, kedy je potrebné odplatiť sa niekomu za tú nespravodlivosť voči našej osobe, kto je rovnako ako bolo v našom prípade, podriadený nám. Teda zväčša buď je to prvá osoba, ktorá príde pod ruku a máme pocit, že sme jej autoritou, alebo povoláme do boja manželku, poprípade deti. 

SkryťVypnúť reklamu

Tento spôsob šírenia emocionálneho jedu je pre každého zo zúčastnených veľmi skľučujúci a som toho názoru, že je ťažšie znášateľný než prvý spôsob. Dôvodom je znemožnenie bránenia sa. Aj keď v mnohých prípadoch by človek chcel, je potrebné zaťať zuby a vyvŕšiť sa na niekom druhom, často bez dôvodu, len kvôli osobnej pomste. 

Tu si treba dávať veľký pozor, pretože sa často stáva, že kvôli tomuto spôsobu šírenia emocionálneho jedu trpí nevinné okolie, dovolím si povedať, že skoro v každom prípade je tomu tak. A ruku na srdce, uľaví sa Vám natoľko, že stojí za to šíriť to ďalej? Alebo by bolo možno lepšie, povzniesť sa nad skutočnosťou, ktorá sa Vám stala a ísť ďalej a možno tej svojej žene kúpiť kvet, poprípade deťom zmrzlinu? To už nechám na Vás.

Toto sú spôsoby šírenia emocionálneho jedu, no ja osobne som toho názoru, že existuje ešte jedno. Aj keď sa veľmi nedá nazvať šírením, skorej by som ho nazval prijímaním emocionálneho jedu a jeho hromadením. 

S týmto typom úzko súvisí mobbing, o ktorom sa v spoločnosti hovorí stále viac, a začína sa stávať niečím ako civilizačnou chorobou dnešnej doby. Ide o šikanu, utláčanie, podceňovanie či zhadzovanie. Vo väčšine prípadov sa s mobbingom stretávame na pracovisku či na školách. V tomto prípade sa v jednotlivcovi emocionálny jed ukladá, pretože nie je schopný, poprípade mu nie je umožnené, nikde sa toho jedu zbaviť, či sa voči nemu brániť. Ide o veľmi nebezpečnú forma útoku, ktorá je natoľko stresujúca, že môže postihnutému spôsobiť aj ťažké zdravotné problémy či dokonca smrť. 

Preto je potrebné si uvedomiť, že žiaden sval na tele nemá takú silu ako jazyk. Dokáže zasiahnuť to najzraniteľnejšie miesto na tele, dokáže bodnúť, zlomiť, ba dokonca dokáže nenávratne pokaziť či zabiť. Zaobchádzajte s ním s rozvahou a hlavne spomaľte. Často je veľmi prospešné rozmyslieť si či niečo poviete a keď už aj áno tak ako to poviete. Netreba zabúdať, že povedané sa späť vrátiť nedá.

Radoslav Pršanec

Radoslav Pršanec

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jeden z davu. Úplný obyčaj. Nič extra no predsa je v každom niečo výnimočné. Snáď nie som výnimka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu