Približne 70 dobrovoľníkov - občanov mesta Nitry, členov Nitrianskeho horského spolku (NIHOS), ich priateľov, známych a tiež dobrovoľných členov stráže prírody si v sobotu ráno privstalo, aby sa mohli zísť pri Liečebnom ústave respiračných chorôb na Zobori. Plánom bolo prejsť a vyčistiť takmer 15 km Náučného chodníka (NCH) Zoborské vrchy od odpadkov. Jeho trasa vedie od západu z Dražoviec, okolo známeho kostolíka cez Pliešky, Pyramídu a Zobor, na východe až po vrchol Žibrice.
Mapa CHKO Nitra so zastávkami NCH Zoborské vrchy (rozkliknite a zväčší sa :o)
Prečo som sa rozhodol prísť aj ja?
Motivácia bola asi podobná ako u ďalších ľudí. „Nakopnúť sa“ mi však pomohli moje dve posledné túry, prechádzky v oblasti Zoborských vrchov. Na Veľkonočnú nedeľu sme sa vybrali z Podhorian cez Meškov vrch na Zobor, Pyramídu a dole do Nitry. Z tohto výletu som si priniesol do mesta plnú igelitovú tašku smetí, najmä fliaš a hlavne z vrcholu Zobora, ktorý pravdepodobne bude obľúbeným miestom na party. V nedeľu 13. aprílu sme sa s mojou Andreou vybrali k svokrovcom do Dražoviec – dvadsaťpäťkou z Chrenovej pod „Liečebák“ a potom príjemná jarná prechádzka po modrej značke. Krásne počasie, prebúdzajúca sa príroda, spev vtákov, málo ľudí....normálna idylka. Až sme prišli k prvému altánku, kde je aj ohnisko. Na počudovanie som našiel iba jednu cigaretovú škatuľku a sklenú fľašu. Kým som to upratal vo svojom batohu, manželka už volala spoza malého kopčeka, aby som sa prišiel pozrieť. A uvidel som toto...


Znaky civilizácie v chránenom území pekne „upratané“, aby ich z chodníka nebolo vidieť.
Aj takto môže pre niektorých vyzerať a skončiť výlet do prírody...
Na druhý deň, v pondelok, som objavil v Nitrianskych novinách výzvu k účasti na Jarnom čistení Zobora. Následne som našiel pozvánku i na web stránke spomínaného NIHOS-u, v ktorom sú združení ľudia venujúci sa aktivitám v prírode - vysokohorská turistika, skialpinizmus, turistika, cykloturistika, horolezectvo, atď..... A bolo rozhodnuté.

Sobota ráno. Skorší budíček, raňajky a presun pri Liečebák. Tu už vládol čulý ruch.

foto: Správa CHKO Ponitrie
Fasovali sa vrecia, ochranné rukavice, vytvárali sa skupiny, ktoré dostali pridelený „svoj revír“.

foto: Správa CHKO Ponitrie
V skupine štyroch ľudí sme sa popri bronzovej plastike Zoborských listín vybrali po žltej, smer Meškov vrch, potom zelená na Pliešku.

Postupne sme stúpali, sledovali okolie chodníka a zbierali nájdené odpadky. Na moje prekvapenie ich na tomto prvom úseku nebolo tak veľa ako som čakal. Rozprávali sme sa, pozorovali okolitú, už jarnú prírodu. A tiež fotografovali. Medzi sebou sme mali i odborníka na prírodu, z Katedry ekológie a enviromentalistiky UKF v Nitre. Jaroslav Košťál je okrem iného fotografom. Medzi jeho obľúbené patria aj kopce, príroda nad Nitrou, ktorú zachytáva na výborných fotografiách. Pripomenul som mu, že pred viac ako piatimi rokmi vystavoval v našej malej galérii AKCENT. Výstava „Príroda okolia Nitry“ bola súčasťou trojdielneho cyklu venovaného Nitre – okolie mesta, architektúra mesta a ľudia v meste.

Nad Liečebákom "Zoborské vrchy sa nachádzajú v najjužnejšej časti pohoria Tribeč. Dvíhajú sa z rovín Podunajskej nížiny ako prvé kopce Karpát. Aj keď nedosahujú veľkých nadmorských výšok, v porovnaní s mierne zvlnenou Podunajskou nížinou sú to prvé poriadne hory, kde sa možno túlať súvislými lesmi alebo stepnými lúkami po turistických chodníkoch. Územie Zoborských vrchov bolo pre svoje výnimočné prírodné hodnoty vybraté ako jedno z reprezentatívnych území európskeho významu - ako súčasť európskej siete chránených území NATURA 2000. " Toľko stručne z úvodu publikácie Sprievodca Náučným chodníkom Zoborské vrchy, ktorú vydala Správa CHKO Ponitrie .

Kúsok nad Liečebným ústavom sa žltá spája so zelenou značkou, ktorá smeruje zo Zobora do Dražoviec. Pokračovali sme v rozhovoroch, ale hlavne v zbieraní odpadkov, ktoré sa nachádzali najmä na miestach, kde ľudia odpočívajú resp. kde si zakladajú ohniská - aj na miestach, ktoré na to nie sú vyhradené, čo je samozrejme zakázané.
Pod Meškovým vrchom sme vyšli na lúky, ktoré sú najrozsiahlejšie v Zoborských vrchoch. Ďalej schádzame okolo Pliešky, potom opäť do lesa a mierime do Dražoviec. O chvíľu prichádzame nad dražovské vinice, kde konečne zaplesajú duše zberačov odpadkov nad ich väčším množstvom. A pustia sa do práce. Pochvália ich aj miestne ženičky, ktoré hľadali hríby: "Akú záslužnú prácu robíte..." . Takto sa rýchlo naše vrece plní.

Nová dopravná značka "Zákaz vjazdu s výnimkou zberačov odpadkov"?
Odbočka k známemu dražovskému kostolíku

Do zbierky mi pribudol nový netradičný záber kostolíka Kuriozitou tohto ročníka bolo nájdenie časti ľudskej lebky.

foto: Správa CHKO Ponitrie
Našli ju účastníci akcie, ktorí čistili aj okolie kostolíka. Na miesto bola privolaná policajná hliadka, ktorá nález zdokumentovala a odviezla na expertízu.

Jaskyne - obľúbené miesto stretnutí a opekačiek, po ktorých tu zostáva množstvo odpadu. Tu sme mali v podstate svoje vrece už plné. Potrebovali sme na to zhruba 3-4 km. Potom sme dostali od kolegov zberačov ďalšie. S ním sme zišli od jaskýň popod skaly smerom k dedine a nadjazdu nad železnicou. Tu to bol teda "raj". Popri štandardných odpadkoch ako fľaše, obaly sme našli aj staré tenisky, hrdzavý hrniec... Na naplnenie nového vreca sme nepotrebovali prejsť ani 100 m!

V mojom predchádzajúcom článku som vám predstavil kostolík sv. Michala Archanjela z tej krajšej stránky. Avšak aj smeti v jeho okolí k nemu v súčasnosti patria. Bohužiaľ...

Za mierneho poprchania sme potom naložili vyzbieraný odpad na príves auta. Vrecia s odpadom boli z dohodnutých zvozných miest pozvážané pracovníkmi Správy CHKO Ponitrie.

Pekná kôpka, že?

Výsledkom akcie bol plný kontajner odpadkov pri Liečebnom ústave, ktorého likvidáciu zabezpečilo mesto Nitra.

"Treba vyzdvihnúť najmä podiel dobrovoľníckej práce a poďakovať sa všetkým občanom, ktorí sa v rámci svojho voľného času rozhodli skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta Nitry." To sú slová riaditeľa Správy CHKO Ponitrie Ing. Radimíra Siklienku, ktorý mi mailom poslal pár informácii o tejto akcii a tiež fotografie použité v tomto článku.

Okrem dobrého pocitu boli pre dobrovoľníkov odmenou rôzne propagačné materiály ochrany prírody a občerstvenie, ktoré zabezpečila firma Heineken Slovensko a Nitriansky horský spolok.

Ujo, ja si tiež prosím.

Jarného upratovania Zobora sa zúčastnilo viacero generácií. Prišli starší aj mladší dospeláci, no i deti. Bola tu tiež skupinka žiakov zo Základnej školy na Beethovenovej ul. v Nitre so svojimi učiteľkami aj riaditeľom Ľubomírom Svitačom. Po dlhom čase sme sa opäť stretli. Pred viac ako 20 rokmi ma učil telesnú výchovu na inej ZŠ v Nitre. Svet je malý :o) O tom, že práca s deťmi a mládežou v rámci osvety a environmentálnej výchovy je veľmi dôležitá svedčí aj skutočnosť, že Správa CHKO Ponitrie pripravuje v tomto roku ešte jesenné upratovanie. Túto akciu chcú podľa vyjadrenia R. Siklienku viac zamerať na žiakov a študentov nitrianskych škôl.

Zuzana Marciňová - Hetminská, detail plastiky Zoborských listín z rokov 1111 a 1113
Druhý ročník jarného čistenia Zobora bola veľmi príjemná akcia. Človek spravil niečo pre svoj región a prírodu, zároveň sa stretol so zaujímavými ľudmi. Zostáva veriť, že sa nás pri krásnej plastike zíde na budúci rok ešte viac. Hlavne však dúfať, že postupne sa bude meniť vzťah ľudí k svojmu okoliu, k prírode a podobné akcie stratia svoj prvotný zmysel, cieľ a budú skôr stretnutím kamarátov a známych.
PS: Fotografie, okrem troch označených, sú od autora blogu.
PS2: Ďakujem riaditeľovi Správy CHKO Ponitrie R. Siklienkovi za poskytnuté informácie.