Články od Radovan Baláž

Jarné čistenie Zobora, 8. ročník

Radovan Baláž

Jarné čistenie Zobora, 8. ročník

Posledná aprílová sobota bude v Nitre patriť tradičnej akcii. Jej cieľom je vyčistenie Zoborských vrchov od odpadu, ktorý tam zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom je tiež likvidácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce.Kedy? 26. apríla 2014 o 9:00 hod.Kde? Začíname pred liečebným ústavom na Zobori, cieľom sú turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou.Kto? Turisti, milovníci prírody, dobrovoľníci, všetci ľudia ochotní pomôcť.Ako? Vlastnými rukami, pre všetkých budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Za čo? Odmenou pre vás bude občerstvenie, najmä však váš dobrý pocit. Info vrátane fotogalérie nájdete na Nitralive.sk a FB stránke akcie. Môžete si pozrieť aj reportáž v TV Central. Neváhajte, príďte aj vy pomôcť prírode nad Nitrou.

 • 18. apr 2014
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 624x
 • 0
Lokálpatriot z Nitrianskeho horského spolku

Radovan Baláž

Lokálpatriot z Nitrianskeho horského spolku

Rodák z Nitry, ktorý tu žije a pôsobí doteraz. Zakladajúci člen a predseda Nitrianskeho horského spolku združujúceho záujemcov o aktivity v prírode, konkrétne o vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, turistiku, cykloturistiku, horolezectvo. Spolku, ktorý organizuje aj dve podujatia pre širokú verejnosť – na jar Jarné čistenie Zobora a na jeseň festival Vysoké hory Nitra. Spomínaný Nitran je šéfom organizačného štábu oboch akcií.Nedávno si mohli poslucháči rádia Regina vypočuť rozhovor s ním, v ktorom predstavil obe tieto akcie, prezradil ako vznikol festival, ale aj to z čoho pramení jeho láska k horám. Patrik Együd napriek tomu, že hory miluje, by výhľad zo Zobora za ne nevymenil. Rozhovor pripravila do rubriky Lokálpatriot redaktorka Jolana Čuláková.

 • 12. máj 2013
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 402x
 • 0
Jarné čistenie Zobora, 7. časť

Radovan Baláž

Jarné čistenie Zobora, 7. časť

Tretia aprílová sobota bude v Nitre patriť tradičnej akcii. Jej cieľom je vyčistenie Zoborských vrchov od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce. Kedy? 20. apríla o 9:00 hod. Kde? Začíname pred Liečebným ústavom, cieľom sú turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Kto? Turisti, milovníci prírody, žiaci, dobrovoľníci, všetci ľudia ochotní pomôcť.  Ako? Vlastnými rukami, pre všetkých sú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad.  Za čo? Odmenou pre vás bude občerstvenie, najmä však váš dobrý pocit.  Viac informácii vrátane bohatej fotogalérie z minulých rokov nájdete na portáli Nitralive.sk. Radi by sme Vás tiež  informovali o FB stránke, ktorá je venovaná tejto akcii. Neváhajte, príďte aj vy pomôcť prírode nad Nitrou.

 • 15. apr 2013
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 510x
 • 0
Festival Vysoké hory Nitra už túto sobotu

Radovan Baláž

Festival Vysoké hory Nitra už túto sobotu

V sobotu 24. novembra od 9:00 hod. sa na Mestskom úrade v Nitre uskutoční v poradí už siedmy ročník tohto festivalu. Uvedené budú filmy a prezentácie od viacerých zaujímavých hostí. Do Nitry zavíta známy geograf, horolezec, publicista a cestovateľ  František Kele. Úspešný dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík sa predstaví s filmom Cesty Slovenskom a výstavou veľkoformátových fotografií. Ďalej to bude napr. fotograf a cestovateľ Ivan Bulík, ktorý uvedie prezentáciu venovanú divokému africkému kmeňu Surmov alebo horolezec Martin Gablík, ktorý priblíži výstup na osemtisícovku Cho Oyu. Návštevníci uvidia tiež film Pavla Barabáša Pygmejovia - Deti džungle a dva nové filmy Rasťa Hatiara. Obohatením programu budú africké rytmy, spev a tanec v podaní Igora Holku so skupinou Afro Campana. Nebudú chýbať tradičná výstava fotografií rôznych autorov a tiež obľúbená tombola o hodnotné ceny.Vstup na festival je voľný. Viac informácii o ňom je možné nájsť na web stránke a FB stránke.

 • 22. nov 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 722x
 • 0
O tom ako sme čistili Zobor, časť šiesta

Radovan Baláž

O tom ako sme čistili Zobor, časť šiesta

Je to už pár rokov, čo sa členovia Nitrianskeho horského spolku rozhodli po prvýkrát zorganizovať akciu s názvom Jarné čistenie Zobora. Spojili sa so Správou chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a mestom Nitra s cieľom vyčistiť územie Zoborských vrchov od odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Bolo to v r. 2007 a keďže odpadu neubúda, tak sa dobrovoľníci na jar stretávajú pravidelne. Nebolo tomu inak ani tento rok.

 • 13. jún 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 746x
 • 5
Jarné čistenie Zobora 2012

Radovan Baláž

Jarné čistenie Zobora 2012

Tretia aprílová sobota bude v Nitre patriť tradičnej akcii. Jej cieľom je vyčistenie územia Zoborských vrchov od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Kedy? 21. apríla o 9:00 hod. Kde? Začíname pred Liečebným ústavom, cieľom sú turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Kto? Turisti, milovníci prírody, žiaci, študenti, Nitrania, dobrovoľníci, všetci ľudia ochotní pomôcť. Ako? Vlastnými rukami, pre všetkých sú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Za čo? Odmenou pre vás bude občerstvenie, najmä však váš dobrý pocit. Neváhajte, príďte aj vy pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva. Napríklad aj miesta aké zachytil fotograf Peter Michalík, člen združenia Nitriansky horský spolok, ktoré toto podujatie organizuje.Jarné čistenie Zobora 2012 podporil Nadačný fond Tesco pre zdravšie mestá v Nadácii Pontis.

 • 2. apr 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 616x
 • 0
Po Obamovi v Nitre aj Reagan

Radovan Baláž

Po Obamovi v Nitre aj Reagan

Pred 2 rokmi ste sa mohli v Nitre stretnúť so súčasným prezidentom USA B. Obamom. Samozrejme nie osobne, ale prostredníctvom fotografií v rámci výstavy, ktorá sa konala v malej galérii Akcent (prezidentské fotky na konci článku). Ich autorom bol oficiálny fotograf Baracka Obamu Pete Souza. Ten pracoval ako prezidentský fotograf aj pre 40. prezidenta USA Ronalda Reagana. Práve tomuto prezidentovi je venovaná výstava fotografií, ktorá sa uskutoční v Starom divadle v Nitre. Pri príležitosti stého výročia narodenia R. Reagana ju pripravilo veľvyslanectvo USA na Slovensku. Mohli ste ju vidieť už vo viacerých mestách, Nitra bude jej poslednou zastávkou. V pondelok 5.decembra o 15:30 h. ju otvorí veľvyslanec USA v SR Theodore Sedgwick. Autormi fotografií, ktoré zobrazujú pracovný i súkromný život prezidenta Reagana, sú okrem menovaného P. Souzu i ďalší fotografi. Fotografie si môžete v Nitre pozrieť do konca roka, príp. niektoré z nich aj tu.

 • 4. dec 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 892x
 • 4
Pavol Barabáš v Nitre!

Radovan Baláž

Pavol Barabáš v Nitre!

K novembru v Nitre tradične patrí festival Vysoké hory Nitra. Každoročne sú jeho súčasťou vynikajúce filmy P. Barabáša. Na aktuálnom 6.ročníku, ktorý sa uskutoční v sobotu 26.novembra, to budú filmy Mongolsko-V tieni Džingischána a Volanie prírody. Okrem filmov majú návštevníci jedinečnú príležitosť vidieť i fotografickú tvorbu tohto filmára. Výstava "Dialóg s planétou" bude na našom festivale len po tretíkrát prezentovaná verejnosti. P. Barabáša však bude možné budúci víkend stretnúť v Nitre aj osobne. A to v predvečer festivalu, v piatok 25.novembra o 20:00 h. v Cinemaxe. Uvedie tu svoj film Trou de Fer o dobrodružnom prechode najťažším kaňonom sveta na ostrove Réunion (foto). Srdečne pozývam na obe akcie v Nitre - v piatok Cinemax a v sobotu Mestský úrad!A tu je pozdrav od Pavla B.

 • 20. nov 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 860x
 • 0
Po roku opäť festival Vysoké hory Nitra

Radovan Baláž

Po roku opäť festival Vysoké hory Nitra

V sobotu 26. novembra 2011 sa na Mestskom úrade v Nitre uskutoční v poradí už 6.ročník festivalu o horách a cestovaní Vysoké hory Nitra. V programe od 9:00 hod. vystúpia zaujímaví a známi hostia, ktorí predstavia svoje zážitky z hôr, expedícií a ciest spracované do pútavých filmov a prezentácií. Chýbať nebudú snímky oceňovaného filmára Pavla Barabáša, ktoré sú každoročne súčasťou festivalu. O svojom projekte Seven Summits - Koruna Zeme bude rozprávať vynikajúci slovenský alpinista Peter Hámor. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov. Do Nitry príde aj Michal Orolin, osobnosť slovenského horolezectva. Spolu s Ivanom Fialom boli prvými ľudmi z východného bloku, ktorí stáli na vrchole osemtisícovky (Nanga Parbat, júl 1971). Vďaka ďalším hosťom precestujeme tiež mnohé regióny Slovenska, Európy, Ázie a Afriky.Pripravená je výstava fotografií rôznych autorov vrátane fotiek Pavla Barabáša. Nebude chýbať obľúbená tombola o hodnotné ceny. Vstup na festival je voľný. Viac informácií nájdete na festivalovej stránke.Tešíme sa na vašu účasť!

 • 19. nov 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 755x
 • 0
Bubny v parku, Nitra

Radovan Baláž

Bubny v parku, Nitra

Igor Holka. Nitran, ktorý založil najväčší slovenský bubenícky orchester Campana Batucada. Rovnako je zakladateľom a lídrom súboru Afro Campana interpretujúceho západoafrické rytmy. S Campanou Batucadou a ich hudbou sa môžete stretnúť v rámci Nitrianskeho kultúrneho leta. Túto nedeľu 7. augusta o 18:00h v mestskom parku na Sihoti. Máte šancu nielen vypočuť si brazílsku sambu, zažiť jej rytmy, ale priamo si bubnovanie v rámci bezplatného workshopu i vyskúsať. Pozvánku dopĺňa sám organizátor I. Holka: „K dispozícii budú profi nástroje. Workshop je pre záujemcov na akejkoľvek úrovni a rozličného veku. Pre bubeníkov, ale tiež pre laickú verejnosť, pre úplnych začiatočníkov, ktorí majú chuť niečo zažiť, skúsiť, zabaviť sa." Na základe skúsenosti z úvodného workshopu „Bubny na námestí" môžem potvrdiť tieto slová. V jeden krásny júlový piatok som prišiel, zažil, skúsil, zabavil sa na rytmoch samby. A so mnou mnoho ďalších ľudí. Skutočne odporúčam!

 • 4. aug 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 553x
 • 6
Takmer tri tony za sobotné dopoludnie

Radovan Baláž

Takmer tri tony za sobotné dopoludnie

To je výsledok tradičného podujatia Jarné čistenie Zobora. Jeho 5.ročník sa uskutočnil 16. apríla. Prišli, videli, zbierali a "zvíťazili". I tak by sa v skratke dala charakterizovať táto akcia. Zúčastnilo sa jej približne 140 dobrovoľníkov. Prišli, aby vyčistili 14,7 km turistických chodníkov v Zoborských vrchoch a naviac, aby pomohli aj s likvidáciou 2 čiernych skládok - na Lupke a nad Dražovcami. Vyzbierali presne 2,72 tony odpadu.Na určitý čas sa teda poupratovalo v prírode nad Nitrou. "Zvíťazili" sme tak nad horami odpadkov a ľudskou hlúposťou. Bohužiaľ, asi len na chvíľu. Čo nám potvrdzujú skúsenosti z minulých rokov. No my sa nevzdáme :)  A stretneme sa opäť o rok.Viac informácií o akcii nájdete na partnerskom portáli Nitralive.sk. Ak ste nevideli dobrú reportáž TV Markíza, ktorú odvysielali 16.4. v Televíznych novinách, tak odporúčam archív TV - príspevok č. 13 s názvom "Dobrovoľníci odpratávali smetiská".

 • 1. máj 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 372x
 • 0
Portréty vo fotogalérii Trafačka

Radovan Baláž

Portréty vo fotogalérii Trafačka

V nitrianskej Trafačke sa v piatok 29. apríla 2011 o 18-tej hodine uskutoční otvorenie ďalšej výstavy fotografií. Verejnosti sa tentoraz predstaví fotografka Anikó Bottová zo Želiezoviec. Uvedie výber portrétov a tiež skupinových fotografií, ktoré vznikali v miestnej rómskej osade. Niektoré z nich si môžete pozrieť hneď teraz, všetky na jej výstave. Tá potrvá do 20. mája. Všetkých srdečne pozývame.Viac informácií o autorke ako aj výstave nájdete na spravodajskom portáli Webnoviny.sk.

 • 28. apr 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 348x
 • 3
Boj s odpadkami na Zobore, 5. časť

Radovan Baláž

Boj s odpadkami na Zobore, 5. časť

O niekoľko dní bude patriť Zobor po piatykrát  tým, ktorým prekážajú množstvá odpadkov v prírode nad Nitrou. Tým, ktorým nie je ľahostajný jej stav. Neváhajte, príďte a pomôžte aj vy. Jarné čistenie Zobora 2011 Kedy? 16. apríla o 9:00 hod.Kde? Začíname pred Liečebným ústavom, cieľom sú turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou.Kto? Turisti, milovníci prírody, žiaci, študenti, Nitrania, dobrovoľníci, všetci ľudia ochotní pomôcť. Ako? Vlastnými rukami, pre všetkých sú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Za čo?  Odmenou pre vás bude tlačený sprievodca o Náučnom chodníku Zoborské vrchy, občerstvenie, najmä však váš dobrý pocit. Viac informácii vrátane pozvánky a bohatej fotogalérie z minuloročného čistenia nájdete na stránkach partnerského portálu Nitralive.sk.

 • 8. apr 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 902x
 • 7
Fotky Luba Balka v Trafačke

Radovan Baláž

Fotky Luba Balka v Trafačke

Po mladej fotografke z Brna, Jitke Mornštajnovej, sa v nitrianskej fotogalérii Trafačka predstaví domáci fotograf a grafický dizajnér Lubo Balko. Vernisáž jeho výstavy "Prosím vás, hurá!" sa uskutoční tento piatok 25.3.2011 o 18:00 hod. Hudobným hosťom bude formácia Dirty Disco Rockers z Nitry. Výstava potrvá do 25. apríla 2011. Všetkých srdečne pozývame. Galéria je otvorená pondelok až piatok v čase 8:00-16:30 hod, vstup je voľný.

 • 23. mar 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 031x
 • 6
Alpy a jesenná krajina očami Petra Michalíka

Radovan Baláž

Alpy a jesenná krajina očami Petra Michalíka

Peter Michalík - Jesenné impresie, Walliské a Savojské Alpy.Názov výstavy fotografií a meno autora. Peter, amatérsky fotograf, člen Nitrianskeho fotoklubu a zároveň člen Nitrianskeho horského spolku v krátkom čase predstavuje v Nitre opäť svoje fotografie. Pred niekoľkými týždňami to bolo na festivale Vysoké hory Nitra, kde prezentoval súbor ČB fotografií z júlovej cesty na vrcholy 2 štvortisícoviek - Castor a Mont Blanc. Teraz k nim pridal výber farebných fotografií s tematikou jesennej krajiny. Tie vznikali počas rokov 2008-2010 v Nízkych a Vysokých Tatrách, Veľkej Fatre a na Liptove.Srdečne vás pozývam na jeho fotovýstavu vo Fóre mladých v Nitre. Potrvá do konca roka. Ak prídite, uvidíte okrem Petrových fotiek aj prácu ďalších 3 autorov - fotografa Borisa Zábražného a študentiek UKF Lívie Koborovej a Kataríny Farbiakovej.

 • 5. dec 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 962x
 • 0
Ľudia a svet na fotografiách Petra Karaku

Radovan Baláž

Ľudia a svet na fotografiách Petra Karaku

Peter Karaka, nitriansky amatérsky fotograf a cestovateľ. Ľudia a svet, názov jeho aktuálnej výstavy fotografií vo fotogalérii Trafačka v Nitre.Karakova túžba spoznávať svet a odlišnosti jednotlivých krajín sa prejavuje v jeho fotografickej tvorbe v podobe záberov dokumentárneho charakteru. „Na jeho tvorbu sa nemôžeme pozerať ako na prácu profesionálneho fotografa. Ním  sa ani nesnaží byť. Možno práve to dodáva jeho tvorbe nefalšovanú, prirodzenú výpoveď nestranného a sociálne nezaujatého pozorovateľa. Fotí bez predsudkov, nezaťažený výtvarným vzdelaním. Radosť, ktorú mu tvorba prináša, sa pretavuje do atmosféry jeho fotografií," uviedla k fotografiám Petra Karaku spoluorganizátorka výstavy Soňa Bellérová.Výstava potrvá do konca roka. Všetkých srdečne pozývame. Galéria je otvorená pondelok až piatok v čase 8:00-16:30 hod, vstup je voľný.

 • 29. nov 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 827x
 • 0
Na festivale Vysoké hory Nitra aj fotovýstava

Radovan Baláž

Na festivale Vysoké hory Nitra aj fotovýstava

V Nitre sa o pár dní na Mestskom úrade uskutoční jubilejný piaty ročník festivalu Vysoké hory Nitra. Pre návštevníkov je pripravený bohatý program. Filmy a prezentácie od viacerých známych a zaujímavych hostí. K tomu kvalitná tombola o hodnotné ceny. A to všetko zdarma. Nebude tiež chýbať tradičná sprievodná akcia. Výstava fotografií od rôznych autorov. Budú to napr. Peter Michalík, Martin Boltižiar, Peter Lakata, Jozef Brestovský alebo trojica z fotoklubu FoTOP v Topoľčiankach - Radimír Siklienka, Pavol Čepček, Pavol Kováč. Témou vystavených fotografií bude príroda, hory, krajina. Na záver by som vám rád predstavil niekoľko fotografií od uvedených autorov.Príďte do Nitry stráviť príjemnú sobotu, všetci ste srdečne vítaní.

 • 16. nov 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 1 139x
 • 0
A sme tu opäť - Vysoké hory Nitra 2010!

Radovan Baláž

A sme tu opäť - Vysoké hory Nitra 2010!

"Expedície z celého sveta. Spoznávanie nádherných miest. Turistika v slovenských horách." Aj takto sa dá charakterizovať festival Vysoké hory Nitra. Jeho piaty ročník sa uskutoční v sobotu 20. novembra vo veľkej sále Mestského úradu v Nitre. Štart - 9:00 hod., vstup voľný. Viac informácií, vrátane pozvánky, nájdete na festivalovej web stránke. Nech sa páči tiež video pozvánka.Tešíme sa na vašu účasť!

 • 6. nov 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 897x
 • 0
Kalvária cup 2010 hlási zmenu

Radovan Baláž

Kalvária cup 2010 hlási zmenu

Túto nedeľu 26. septembra sa mala v Nitre na Kalvárii uskutočniť akcia pod názvom Kalvária cup zameraná na skalolezectvo. Je určená pre skúsených lezcov, ale aj pre tých, ktorí by si lezenie radi vyskúšali. Kvôli nepriaznivej predpovedi počasia a predpokladanému dažďu sa akcia presúva na ďalšiu nedeľu 3. októbra. Takže záujemci nech si to píšu :-). Ak by pršalo aj o týždeň, tak sa akcia presúva na najbližšiu vhodnú nedeľu. Aktuálne informácie vždy nájdete na tejto stránke.

 • 25. sep 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 782x
 • 0
Divadelná Nitra očami fotografa

Radovan Baláž

Divadelná Nitra očami fotografa

O pár dní, v piatok 24. septembra, sa začne známy festival Divadelná Nitra. V ten istý deň o 18-tej hod. sa uskutoční vo fotogalérii Trafačka tiež otvorenie výstavy fotografií "Divadelná Nitra očami fotografa". Je ním František Kolář, ktorý v r. 2002-2007 pôsobil ako oficiálny fotograf festivalu a dokumentoval jeho priebeh a atmosféru. Svoje festivalové fotografie charakterizuje ako "zápis pre pamäť", predstavujúce kto na festivale bol a čo sa na ňom udialo.Výstava, ktorá je sprievodným podujatím Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre, potrvá do 21. októbra 2010. Všetkých srdečne pozývame. Galéria je otvorená pondelok až piatok v čase 8:00-16:30 hod, vstup je voľný.

 • 21. sep 2010
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 868x
 • 0
Skryť Zatvoriť reklamu