"Zoborské vrchy sa nachádzajú v najjužnejšej časti pohoria Tribeč. Dvíhajú sa z rovín Podunajskej nížiny ako prvé kopce Karpát. Aj keď nedosahujú veľkých nadmorských výšok, v porovnaní s mierne zvlnenou Podunajskou nížinou sú to prvé poriadne hory, kde sa možno túlať súvislými lesmi alebo stepnými lúkami po turistických chodníkoch. Územie Zoborských vrchov bolo pre svoje výnimočné prírodné hodnoty vybraté ako jedno z reprezentatívnych území európskeho významu - ako súčasť európskej siete chránených území NATURA 2000." Toľko stručne z úvodu publikácie "Sprievodca Náučným chodníkom Zoborské vrchy", ktorú vydala Správa CHKO Ponitrie.
Mapa Zoborských vrchov s Náučným chodníkom - kliknite a mapa sa zväčší
Problémom tohto chráneného územia je jeho blízkosť k veľkému mestu, okolitám obciam a tiež jeho ľahká dostupnosť. Avšak najväčším problémom je nezodpovednosť, bezohľadnosť navštevníkov - tzv. "turistov", ktorí sem prichádzajú. Zostáva po nich v prírode nad Nitrou množstvo odpadu. Ďalším problémom sú ľudia, ktorí neprichádzajú na prechádzky, ale s autami naloženými odpadom rôzneho druhu. Namiesto toho, aby si to s odpadom zamierili na zberové dvory, resp. oficiálne skládky, tak ho vyvezú priamo do prírody. Zámerom organizátorov Jarného čistenia Zobora (JČZ) je preto okrem čistenia turistických chodníkov a ich okolia tiež likvidácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.
Mnohým ľuďom tento stav a množstvo odpadu v prírode prekáža, preto radi prídu na toto podujatie. Tak tomu bolo aj v sobotu 21. apríla 2012, keď sa na tradičnom mieste v tradičnom čase stretli desiatky dobrovoľníkov.
Pozvánku je možné, podobne ako viacero fotografií, kliknutím zväčšiť.
Po úvode nasledujú fotografie zo šiesteho ročníka JČZ doplnené informáciami z tlačovej správy a pár komentármi.

Otvorenie JČZ - zľava riaditeľ Správy CHKO Ponitrie R.Siklienka, primátor mesta Nitry J.Dvonč a zástupcovia hlavného organizátora - Nitrianskeho horského spolku (NIHOS) P.Együd a M.Boltižiar (foto: Peter Michalík)
(foto: Peter Michalík)
I napriek rannému mrholeniu sa postupne zišlo pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada (tzv. Liečebným ústavom) približne 120 dobrovoľníkov.
Ľudia sa teda nedali odradiť horším počasím. A ako vidieť na tomto zábere nechýbalo nielen odhodlanie popasovať sa s odpadom v prírode, ale aj dobrá nálada.
(foto: Peter Michalík)

(foto: Peter Michalík)
"Sme radi, že sa čistenia každoročne zúčastňujú všetky generácie - dospelí, seniori, ale aj deti a tínedžeri, učitelia so svojimi žiakmi.

(foto: Peter Michalík)

(foto: Radovan Baláž)

(foto: Radovan Baláž)
Našim cieľom je šírenie osvety medzi ľuďmi, určitá environmentálna výchova. Chceme pozitívne vplývať na verejnosť, najmä mladých, so zámerom a nádejou, že sa znečisťovanie prírody časom bude znižovať." (citácia z tlačovej správy organizátorov)
Deti upratujú fľaše po piknikoch a pitkách mladých alebo dospelých :(
(foto: Radovan Baláž)
Po otvorení podujatia, prevzatí rukavíc a vriec na odpadky sa rozdelili trasy na zbieranie a začalo sa zbierať, čistiť....

Fotografia z úvodu JČZ 2012, kedy aj popršalo
(foto: Peter Michalík)
(foto: Peter Michalík)

Zbieralo sa na rôznych miestach - v hustom poraste....
(foto: Peter Michalík)

...i v skalách pod Pyramídou (foto: Peter Michalík)
Práve vrchol Pyramídy je miestom kam mieria kroky veľkého počtu návštevníkov, turistov. Pred 2 rokmi tu boli osadené smetné koše a odpad z nich je pravidelne znášaný dolu do mesta na likvidáciu. No i napriek tomu tu nie je problém nájsť smeti po tých, ktorí to majú ku košom stále ďaleko.

Na Pyramíde (foto: Peter Michalík)
Kedysi na Pyramídu premávala lanovka. Kedysi. Budúci rok to bude už 20 rokov odvtedy, čo skončila jej prevádzka. A v r. 2009-2010 bola likvidovaná (zostali len horná a dolná stanica). Tak "kvalitne", že stále sa v lese nachádzajú jej pozostatky. Tie sa našli i v rámci JČZ 2012.
Lanovka je v Nitre dlhé roky veľkou témou. V minulosti bola obľúbenou turistickou atrakciou. Teraz už len nostalgicky môžu ľudia spomínať na to, že sa pohodlne vyviezli na Pyramídu a pozreli sa na mesto zhora. Za tie roky sme počuli už mnoho predvolebných, povolebných a iných sľubov od predstaviteľov Mestského úradu, primátorov i kandidátov na primátorov o tom, že sa lanovka znovu vybuduje a stane sa novou atrakciou pre návštevníkov mesta. Snáď sa sľuby niekedy stanú aj skutočnosťou...
Skupina dobrovoľníkov na Pyramíde, v pozadí horná stanica bývalej lanovky a pred nimi okrem vriec s odpadom aj jej pozostatky
(foto: Peter Michalík, je možné ju, podobne ako ďalšie fotky, kliknutím zväčšiť)

Chvíľa na krátky odpočinok s výhľadom na okolie
(foto: Peter Michalík)
V úvode som spomínal, že JČZ sa okrem bežného "turistického" odpadu zameriava i na likvidáciu čiernych skládok. Miesto, kde sa dobrovoľníci pravidelne vracajú je prírodná rezervácia Lupka. Problematike čiernych skládok v chránených územiach sa venuje výborný článok s názvom "Smeti zaplavajú prírodné rezervácie", ktorý vyšiel v denníku Pravda tesne pred JČZ 2012. Jeho prvá veta znie "Čierne skládky sa ako mor šíria aj do chránených území a prírodných rezervácií". Práve Lupka je miesto, kam vzal redaktora uvedeného denníka predseda NIHOS Patrik Együd. V článku sa okrem iného tiež uvádza: "Podľa ochranárov sem odpad vozia najmä firmy, väčšinou reštaurácie či autoservisy. Povaľuje sa tu totiž množstvo vriec s odpadom z kuchyne, autodiely, porozbíjané svetlá či nárazníky, elektrospotrebiče." A že to s menovaným odpadom tak je, dokazuje napr. i táto fotografia:

P. Együd, ktorý je tiež ochranárom, s reflektorom z auta (foto : Andrej Barát, Pravda )
Článok obsahuje tiež video s titulkom "Ochranári upratujú rezerváciu donekonečna a nevidia zlepšenie", kde P. Együd vysvetľuje, že aktívna čierna skládka na Lupke sa likviduje dvakrát ročne počas jarného i jesenného čistenia, keď sa vždy vyzbiera jeden veľkokapacitný kontajner odpadu, ale po polroku je toto územie opäť znečistené odpadom novým, čo je veľmi demotivujúce. A dodajme, že aj veľmi smutné.....
JČZ 2012: Záver likvidácie čiernej skládky pod Lupkou
(foto: Radovan Baláž)
Vyzbieraný odpad a naplnené vrecia sa počas JČZ sústreďovali na určených miestach a na konci boli z týchto miest odvážané autami do pripravených kontajnerov. Jeden sa nachádzal pri zoborskej nemocnici - Liečebnom ústave a druhý v mestskej časti Dražovce - tu musel byť kontajner aj vymenený, vzhľadom na skutočnosť, že sa na tomto mieste sústreďoval odpad z dvoch likvidovaných čiernych skládok a tam odpadu bolo skutočne veľa.
(foto: Peter Michalík)
Zvoz odpadu k Liečebnému ústavu a jeho prekladanie do kontajnera

(foto: Peter Michalík)

Zbohom smetiam z prírody
(foto: Peter Michalík)
Jarné čistenie Zobora 2012 finančne podporil Nadačný fond Tesco pre zdravšie mestá v Nadácii Pontis. Sme radi, že toto tradičné podujatie zaujalo odborníkov a hodnotiteľov v rámci grantového programu, ktorého cieľom je pomôcť životnému prostrediu v mestách s dôrazom na aktívne zapojenie komunity pri realizácii projektu a trvalo udržateľný rozvoj životného prostredia. A samozrejme, že sme vďační za túto podporu.

Výsledkom práce dobrovoľníkov počas JČZ 2012 boli skoro tri veľkokapacitné kontajnery plné odpadu rôzneho druhu. „Jednak to bol bežný „turistický" odpad, ale na skládkach nachádzame najmä väčší odpad z domácností a priemyselných prevádzok. Zaujímavosťami tohoročného čistenia bola časť jedálenského servisu, gril, bábiky, kočíky, pneumatiky, autodiely z autoservisov, nefunkčná stará munícia a pod vrcholom Pyramídy pozostatky pôvodnej lanovky. Je neuveriteľné a smutné zároveň, čo sú ľudia schopní vyhodiť do prírody," komentoval výsledky tohoročného čistenia predseda NIHOS Patrik Együd.

Batoh zabudnutý asi nejakým turistom :)
(foto: Radovan Baláž)

Aj takéto niečo sa dá nájsť v lese
(foto: Radovan Baláž)

A tu je ten spomínaný gril s jedálským servisom...
(foto: Radovan Baláž)

... a stará nefukčná munícia
(foto: Peter Michalík)
Po JČZ môžeme skonštatovať, že sa potvrdila skutočnosť z minulého roka, keď sa vyzbieralo menej odpadu v okolí turistických chodníkov a väčšiu časť tvoril odpad z nelegálnych skládok, ktoré sú veľkým pretrvávajúcim problémom.
Ak by sme pre zaujímavosť chceli porovnať výsledky z troch posledných JČZ, tak by to vyzeralo nasledovne:
2010 - tri veľkokapacitné kontajnery - 3,25 t odpadu
2011 - dva veľkokapacitné kontajnery - 2,72 t odpadu
2012 - tri veľkokapacitné kontajnery - 3,13 t odpadu

Po JČZ 2012: Kadiaľ sme to vlastne išli? :)
(foto: Radovan Baláž)

(foto: Peter Michalík)
Po vykonanej práci bolo dobrovoľníkom poskytnuté zaslúžené občerstvenie. K dispozícii im boli tiež materiály venované ochrane prírody vrátane sprievodcu o Náučnom chodníku Zoborské vrchy.
(foto: Peter Michalík)
Sprievodnou akciou JČZ 2012 bola prezentácia mestského cyklobusu, ktorý je spoločným projektom mesta Nitra a prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy, spoločnosti Veolia Transport Nitra. Cyklobus začal počas veľkonočného víkendu po zimnej prestávke opäť premávať.

(foto: Peter Michalík)
Záujemcovia sa vďaka cyklobusu bezpečne prepravia so svojimi bicyklami do parku na Sihoti, prípadne k Liečebnému ústavu, odkiaľ môžu vyrážať na cyklotúry v prírode. Preprava bicyklov je bezplatná a cestujúci zaplatia bežné "MHD cestovné" len za vlastnú prepravu.
(foto: Peter Michalík)
Partnerom prezentácie cyklobusu bol Dolomity Bike Nitra.

Na túto akciu zavítali i novinári, ktorí sprostredkovali informácie o jej konaní širokej verejnosti. Viac o JČZ 2012 sa môžete dozvedieť i vy, napr. v reportáži Televízie Nitrička, v článku portálu Nitra24.sk, príp. základné informácie nájdete v správe na portáli Webnoviny.sk.
Na začiatku článku som spomínal, že sa JČZ zúčastňujú všetky generácie. Často prichádzajú rodičia so svojimi deťmi, väčšími, menšími a ako môžete vidieť na týchto fotografiách tiež s najmenšími.
"Šli dievčence vence viť..."
(foto: Radovan Baláž)
A tu sú tie naše dievčence :)
(foto: Peter Michalík)
Nitriansky horský spolok ako hlavný organizátor ďakuje všetkým účastníkom JČZ 2012 za aktívnu pomoc pri zbere odpadu z našej prírody. Ceníme si účasť ľudí, ktorých oslovila myšlienka akcie a zapojili sa do nej vo svojom voľnom čase.
Veríme, že verejnosť bude mať v budúcnosti väčšiu úctu k prírode, že v rámci JČZ opäť prídu dobrovoľníci v hojnom počte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva. Napríklad aj také miesta aké zachytil fotograf Peter Michalík, člen NIHOS.


