Ako to vlastne je s tou modrou bankovkou, ktorou budeme platiť pravdepodobne už len pár mesiacov?

Jej lícnej strane dominujú slovanskí vierozvestci sv. Cyril a sv. Metod. Na rubovej strane je motív dvoch rúk, prvých sedem písmen staroslovienskej abecedy hlaholiky ako symbol daru svätcov starým Slovanom a stredoveký kostolík symbolizujúci rané kresťanstvo na našom území. Kostolík bol postavený začiatkom 12. storočia. Prvýkrát sa spomína v Zoborskej listine z roku 1111, ktorá je najstarším zachovaným písomným dokumentom na našom území. Jeho umiestnenie je jedinečné. Nie len tým, že je situovaný na poslednom kopci západného výbežku Zoborského masívu, ale aj tým, že na kopci v podstate nerastú žiadne stromy. Kostolík je tak zďaleka viditeľný, skoro zo všetkých strán. Dokonca večer alebo vďaka osvetleniu tiež v noci.

K jeho jedinečnosti prispieva i fakt, že sa zachoval vo veľmi dobrom stave a takmer v pôvodnej forme.

Z Dražoviec sa môžete ku kostolíku dostať 2 cestami. Prvá vedie z centra dediny popri kostole, ktorý spomeniem neskôr. Ďalej mierne stúpate po asfaltke, aj medzi typickými dlhými domami okolo cintorína,

potom odbočíte vpravo na cestičku, keď sa vám zrazu vynorí vežička kostolíka...

...ten sa postupne zväčšuje,

až sa vám ukáže v celej svojej kráse.



Letné impresie...
Vďaka svojej fotogenickosti a spomínaným skutočnostiam sa kostolík stal obľúbeným miestom výchadzok ľudí, námetom množstva fotografií, publikácii, natáčala sa tu reklama na talianske cestoviny a videoklip nitrianskej skupiny Gladiator. Vybral si ho i český režisér František Vláčil, ktorý tu umiestnil niektoré scény legendárneho filmu Markéta Lazarová v hlavnej úlohe s mladučkou Magdou Vášáryovou.

Vitajte v 13. storočí, kedy sa rozvíja príbeh Markéty.
Možno by to aj šlo si predstaviť - v prípade, že by sme si odmysleli ten reflektor vpredu :o)
Kostolík sv. Michala Archanjela je typom emporového kostola a patrí k najstarším zachovaným kostolom tohto druhu u nás. Hovorí sa o ňom aj ako o najkrajšej a najčistejšej románskej stavbe na Slovensku. Má jednoloďový priestor zakončený polkruhovou apsidou. V strede priečelia je veža s murovanou ihlanovou strechou.


A teraz pár obrázkov bez veľkých komentárov...

Zaostrené na kostolík

Nekonečné nebo

Duchovný tieň (v pozadí dražovské vinice a Plieška)

Levitujúci kostolík

Na kopci pod kostolíkom rastie mnoho kríkov šípok, ktoré v máji-júni krásne kvitnú,
aby boli na jeseň obsypané plodmi

Zvonku možno vidieť i tento detail Ku kostolíku chodieva počas roka, hlavne od jari do jesene, mnoho ľudí. Tí ho môžu obdivovať v podstate len zvonku. Pre väčšinu je jeho interiér neprístupný a zostáva tak záhadou. Kostolík sa otvára v podstate vždy iba na konci septembra, v deň sviatku sv. Michala Archanjela, keď sa tu slúži svätá omša.
Ja vám však teraz ponúknem aj pohľad dovnútra. Vo februári sme mali na návšteve holandskú šperkárku Carlu Sparenberg, ktorá spoločne s výtvarníčkou Marjon van Kan vystavovala minulý rok v našej malej galérii AKCENT. Nitru videli tieto umelkyne už minule (veľmi sa im tu páčilo :o), preto sme chceli Carle ukázať aj ďalšie zaujímavé miesto, ktorým Dražovce s kostolíkom určite sú. Vďaka ochotnému pánovi farárovi, ktorý si urobil čas, sme okrem zvyčajného neobyčajného exteriéru mohli vidieť i ukrytý interiér. Priestor malý, krásny svojou jednoduchosťou. Človeka sa zmocní pokora a zvláštny pocit pri pomyslení, že sa ocitol na mieste, ktoré vytvorili jeho dávni predkovia pred 900 rokmi a "naplnili" ho duchovnou energiou...

Interiér - pár lavíc, apsida s oltárom, na opačnej strane poschodová empora,
z ktorej som urobil tieto 2 zábery

Typické malé románske okienka

Carla a moja žienka Andrea na vrchnom poschodí empory
(pozn. empora bolo miesto, ktoré slúžilo pre miestneho pána,
pre čeľaď a pospolitý ľud bola určená loď kostola)
Kostolík, jeho okolie mám veľmi rád. Vždy ma poteší pohľad naň, či už idem do Nitry od Topoľčian, Piešťan, Bratislavy alebo sa "pohybujem" po severnom obchvate. Krásny je tiež z Nitrianskeho hradu.
Ku kostolíku a obci pod ním som získal osobitý vzťah. O ňom, ale aj o ďalších zaujímavých miestach a veciach spätých s Dražovcami niekedy nabudúce, v pokračovaní môjho článku.
Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť o kostolíku viac, odporúčam web stránku Nitry - tu je link na informácie o kostolíku a tu si zase môžete prečítať o ňom legendu.