Na začiatku jari boli v regionálnych médiách publikované články, ktoré sa venovali problematike čiernych skládok, ich odstraňovaniu Mestským úradom a neustálemu narastajúcemu počtu v Nitre a jej okrajových častiach. „Ide o problém, s ktorým bezvýsledne bojujeme už celé roky. Stále pritom ťaháme za kratší koniec", uviedol pre portál patriot.sk Jozef Chrenko, zastupujúci riaditeľ Mestských služieb. Na divokých skládkach končí stavebný a biologický odpad, odpad z domácností ako napr. nábytok, elektrospotrebiče, pneumatiky, farby, dá sa bohužiaľ nájsť všeličo, celý "sortiment". Takéto skládky sú negatívne z hľadiska estetického, ekologického, ale aj ekonomického. Odstraňovanie odpadu, ktoré musí zabezpečovať Mestský úrad, stojí nemalé finančné prostriedky. Ide o "naše" peniaze, ktoré by sa dali využiť rozumnejším spôsobom. Pre uvedený portál primátor Nitry Jozef Dvonč priznal, že je to nekonečný príbeh. Príbeh, ktorý veľa hovorí o kultúre nášho národa.
Odpadky sú všade tam, kde sa pohybujú ľudia. Ušetrená teda nie je ani príroda. V Nitre medzi najnavštevovanejšie patrí vrchol Pyramídy. Do začiatku 90-tych rokov tu bola v prevádzke horná stanica lanovky. Odpad odnášali jej pracovníci. V ďalších rokoch však bol s odpadom po nezodpovedných turistoch problém. Hromadil sa, staré smetné koše doslúžili. Mnohým ľuďom to prekážalo, našli sa však takí, ktorí to začali riešiť. Boli to ľudia zo štyroch združení - Nitrianskeho horského spolku, Stráže prírody pri CHKO Ponitrie, Paragliding klubu Nitra a Off-road klubu Nitra. Ich aktivita vyústila pred tohoročnou Veľkou nocou do osadenia piatich nových košov, ktoré financovalo mesto.

(foto: Patrik Együd)
„Odpadkové koše na Pyramíde bol už horúci zemiak, pretože práve Pyramídu najviac atakujú návštevníci. Kedykoľvek sme si sem spravili vychádzku, našli sme tu fúru smetia všetkého druhu," povedal pre MY Nitrianske noviny Viktor Mlynek z CHKO Ponitrie.
Sobotná idylka s mestom ako na dlani (foto: Patrik Együd) - po kliknutí veľké foto
Pri osadení košov sa to však nekončí. Ich obsah bude každý týždeň zástupcami týchto združení aj vynášaný na spracovanie dole do mesta.

"Brigádnici po fajronte" (foto: archív Patrik Együd)
Podobne ako na Pyramíde je to i na ďalších miestach Zoborských vrchov, v okolí turistických chodníkov. Členovia Nitrianskeho horského spolku (NHS) sa preto pred štyrmi rokmi rozhodli zorganizovať Jarné čistenie Zobora s cieľom vyčistiť od rôzneho odpadu územia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou.
Mapa Zoborských vrchov s Náučným chodníkom (kliknite a mapa sa zväčší)
Prvý ročník bol úspešný. Vyzbierali sa tri veľkokapacitné kontajnery plné odpadu. Ten sa, bohužiaľ, na tieto územia vďaka "milovníkom" prírody vracia stále späť, preto po prvom ročníku nasledoval druhý, tretí a tento rok štvrtý...
Po rozsiahlejšom úvode nasledujú fotografie doplnené informáciami z tlačovej správy a pár komentármi.
Poslednú aprílovú sobotu sa po roku opäť stretli dobrovoľníci ochotní pomôcť s čistením prírody nad Nitrou, so zbieraním odpadkov na území Zoborských vrchov.
(foto: Katarína Együdová)
Miesto stretnutia je tradične pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada, resp. Liečebným ústavom.
(foto: Peter Lakata)
(foto: Rado Baláž)
Tento rok sa zišlo viac ako 140 účastníkov. Vrátane niekoľkých desiatok žiakov nitrianskych základných škôl so svojimi učiteľmi.

(foto: Peter Lakata)

Tak, ešte pravú a môžeš ísť zbierať (foto:Gašpar Fronc)

Kto nemá ešte rukavice? (foto: Peter Lakata)
Žiaci ZŠ Tulipánova pripravení pomôcť (foto: Rado Baláž)
Čistenie prírodných území Zobora (alebo iných miest na Slovensku) je super. No bez nekonečnej osvety, prevencie, tiež bez (enviromentálnej) výchovy detí a mládeže sa však asi veľa nezmení....
Okrem ZŠ detí prišli aj deti menšie, malinké. V niektorých prípadoch by bolo lepšie napísať, že prišli ich rodičia a deti priniesli so sebou. Tomu sa hovorí výchova odmalička :o)

"Na striedačku" - Ondrej s maminou a Hanka s "pomocníkmi"
(foto: Peter Lakata/Katarína Együdová)
Významnou novinkou tejto prospešnej akcie, okrem účasti ZŠ žiakov, bola podpora zo strany primátora Nitry Jozefa Dvonča, ktorý nielen prebral nad ňou záštitu, ale sa jej i osobne zúčastnil. Nemal len stručný úvodný príhovor, ale spolu s ostatnými tiež zbieral odpadky.
Zástupcovia organizátorov - R. Siklienka, riaditeľ Správy CHKO Ponitrie, P. Együd - predseda NHS a ....

"Tohto pána asi nemusím špeciálne predstavovať - Jozef Dvonč."
(foto: Peter Lakata)
Po otvorení podujatia, prevzatí rukavíc a vriec na odpadky sa rozdelili trasy na zbieranie.

Kto pôjde na Žibricu? Ja sa hlásim.... :-)
(foto: Katarína Együdová)
O Jarné čistenie Zobora prejavili záujem i médiá, ktoré o tejto akcii informovali pred jej konaním, ale niektoré prišli i priamo pred Liečebný ústav. Medzi nimi aj TV Markíza.

"Zaostrené" na Zoborské vrchy (foto:Gašpar Fronc)
Jej regionálny štáb natočil výbornú reportáž, ktorú TV Markíza odvysiela už v ten večer v Televíznych novinách. Ak ste reportáž nevideli, tak si ju môžete nájsť a pozrieť vďaka archívu televízie - hľadajte príspevok č. 12 s názvom: "Do lesa chodia aj piť".

P. Együd informuje... (foto:Gašpar Fronc)
Samozrejme okrem detí, mladých dobrovoľníkov sa zúčastnili i starší Nitrania. Skrátka všetci, ktorým záleží na svojom okolí a ktorí mali chuť pomôcť. Vďaka vyššej účasti ľudí bolo možné v tomto roku čistiť tiež nové lokality, napr. turistické chodníky z obce Podhorany smerom na Zobor a Meškov vrch alebo značne znečistené okolie príjazdovej cesty k Liečebnému ústavu.

Zberači na začiatku príjazdovej cesty k Liečebáku, v okolí ktorej sa našlo
veľmi veľa odpadu (foto: Peter Lakata)
Zbieralo sa však najmä v prírodných územiach Zoborských vrchov.

(foto: Katarína Együdová)

To je ale úlovok... (foto:Gašpar Fronc)
Zbierali deti s učiteľkami....

...ale aj mladé rodiny (foto: Katarína Együdová)

Práve sa vraciam zo supermarketu, kde som v akcii nakúpil pár vecí :o)
(foto: Peter Lakata)

(foto: Katarína Együdová)

Jarné čistenie Zobora 2009 (foto: Rado Baláž)
To isté miesto, iné sú len roky. Odpadu však bohužiaľ zostáva stále rovnako - VEĽA.

Jarné čistenie Zobora 2010 (foto: Rado Baláž)
Ako môžete vidieť, tento rok pribudli pozostatky bývalej lanovky - kovové stĺpy. "Zabudla" ich tam firma, ktorá mala dlhodobo nefunkčnú lanovku do konca apríla celú demontovať a odstrániť. No v čase čistenia, teda na konci mesiaca, sa v lese stále váľali pozostatky lanovky - okrem nájdených stĺpov i celé sedačky, oceľové ľaná, káble, v zemi zostali betónové základy, z ktorých trčali ostré konce zrezaných kovových stĺpov. A to všetko v chránenom území. Aj takýto môže byť prístup niektorých slovenských firiem....

Pohodička na betóne (foto: Rado Baláž)

Nájdená stolička so špeciálnym kočíkom a jeho majiteľmi :o)
(foto: Rado Baláž/Katarína Együdová)
Tento rok sme išli v skupinke od Liečebáku po tradičnej ceste na Pyramídu. Kým počas cesty nahor nebolo vlastne čo zbierať, na samotnej Pyramíde sme si prišli "na svoje". Za telekomunikačnou vežou sa to začalo a skončilo sa to pod "Veľkou skalkou". Najprv len bežný odpad. Neskôr dole pod skalami sme našli aj "lepšie kúsky".

Napr. starý hrzdavý smetný kôš, aj s odpadkami, ktorý sme hneď využili
pri zbieraní a celý naplnili (foto: Rado Baláž)

Odpadkové zátišie pod skalami, vrátane hrdzavej konštrukcie lehátka
(foto: Rado Baláž)

Uf, to bola ale fuška... (foto: Rado Baláž)
Na záver akcie išli organizátori na Pyramídu s terénnymi autami a vozíkmi vziať odpad, ktorý dobrovoľníci nazbierali v okolí a sústredili ho práve tu.

(foto: Katarína Együdová)

Sympatická členka NHS, autorka niektorých fotiek v článku
alebo "Katka v akcii" (foto: Patrik Együd)
Väčší počet účastníkov čistenia sa prejavil aj v náraste vyzbieraného odpadu.

Prvý kontajner práve zložili pri Liečebáku (foto: Peter Lakata)

Začína sa pomaly plniť (foto: Patrik Együd)

A šup ho tam... (foto: Rado Baláž)

...vyzerá, že nám tento nebude stačiť (foto: Rado Baláž)

Odvoz plného kontajneru (foto: Rado Baláž)

A tu máme druhý,... (foto: Rado Baláž)

..do ktorého ide odpad z Pyramídy (foto: Patrik Együd)
Napr. papiermi, obalmi z potravín, plastovými a sklenými fľašami, plechovicami, tiež záchodovou misou, rámom starej postele, hrdzavou konštrukciou lehátka, stoličkou a inými druhmi odpadu boli naplnené tri veľkokapacitné kontajnery (tretí sa plný odviezol z Dražoviec). Spolu to predstavovalo 3,25 tony odpadu. Jeho likvidáciu zabezpečilo mesto Nitra.

Zaslúžený odpočinok a občerstvenie (foto: Patrik Együd)
Jarné čistenie Zobora 2010 bolo zrealizované s podporou Nitrianskej komunitnej nadácie a pivovaru Heineken Slovensko.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tu by mohol, mal môj článok končiť. No podobne ako minulý rok bohužiaľ nekončí. Pred rokom ste sa mohli v článku "O tom ako sme (na chvíľu) vyčistili Zobor" dočítať, že už po troch týždoch sme našli miesta, vyčistené počas akcie, zahádzané odpadom. Ľudia si spravili v chránenom uzemí party.
Tento rok sme si spravili rodinnú vychádzku z Liečebáku na Pyramídu týždeň po čistení. Situácia sa opakovala. Množstvá odpadu, všade pohádzané plastové fľaše, niektoré koše preplnené, iné, pár metrov od nich, však poloprázdne. Niekde naplnené veľké vrecia, zviazané tašky - evidentné, že toto nemôže byť vizitka "bežného" turistu, ktorý sa sem prišiel "iba" prejsť. O dva dni po nás bol na Pyramíde i predseda NHS P. Együd. Potvrdil, že odpadu za ten čas ešte pribudlo. Nasledujúci deň ráno prišli ľudia zo združení, aby Pyramídu "upratali" - vyzbierali a odviezli odpadky. Spravili tak na chvíľu poriadok. Ten vydrží asi do ďalšieho víkendu...

Nedeľa 2. mája (foto: Rado Baláž)

Nedeľa 2. mája (foto: Rado Baláž)
Patrik Együd konštatuje: „Je smutné, že stále nachádzame v Zoborských vrchoch veľa odpadkov a to na tradičných miestach ako je napr. horná stanica bývalej lanovky na Pyramíde, kde boli nedávno osadené nové odpadkové koše. Súčasne sa bohužiaľ objavujú i ďalšie, nové čierne skládky."

Utorok 4. mája (foto: Patrik Együd)
"Je zaujímavé, že turisti si schopní vyniesť mnohé potraviny, jedlo, pitie, ťažké veci do prírody, na vrcholy, ale už prázdne, ľahké obaly nie sú ochotní zniesť dole," uviedol pre TV Markíza Martin Boltižiar, člen NHS a dobrovoľný strážca prírody.

Bordel okolo koša, kde je ešte miesto pre ďalšie smeti....
Utorok 4. mája (foto: Patrik Együd)
Legendárny český herec a znalec života Jan Werich povedal "Ľudská hlúposť je nekonečná, ale bojovať sa s ňou musí." Bordel okolo nás, v prírode, mestách, dedinách je prejavom našej hlúposti. Hlúposti niektorých ľudí, ktorí prírodu, životné prostredie neustále znečisťujú. No tiež sú tu ľudia, ktorým takéto správanie prekáža, ktorí prírodu pravidelne s dobrým pocitom čistia. Medzi nich patria i tí, ktorí prišli tento rok na Jarné čistenie Zobora. Radi uvidíme minimálne taký istý počet dobrovoľníkov aj budúci rok, na piatom ročníku tejto akcie. Pozitívnejšie by však bolo, keby sme nabudúce našli menej odpadu.....