Rozhovor so spisovateľkou Michaelou Mihokovou

Michaela Mihoková je Slovenská spisovateľka, ktorá ma na svojom konte už tri knihy. Je talentovaným mladým človekom, s ktorým sa životom nijako nehral. Aj napriek neľahkým prekážkam si dokázala splniť svoj sen a stala sa hrdinkou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Táto mladá a talentovaná spisovateľka debutovala románom Poškvrnená, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 2017. V živote musela bojovať s prekážkou, ktorá ju nedokázala pokoriť a aj napriek pochybnostiam okolia k debutu pribudli knihy: Všetci sme cigáni Nevidím zlo. 

Narodila sa v Trnave vyštudovala na Fakulte masmediálnej komunikácie. Miluje literatúru, rada číta a písanie nie je jej voľnočasová aktivita, ale životná láska. Je to optimizmus rozdávajúca osoba, ktorá svojou dobrou energiou dokáže rozjasniť každý deň. Viesť s ňou tento rozhovor bol zážitok, na ktorý len tak nezabudnem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Často nedokonalý život jej nedokonalým postavám vdychuje v realisticky spracovaných románoch, ktoré stoja za prečítanie. Čitateľa prostredníctvom realistických príbehov privádza k smiechu, slzám, hnevu a do situácii, kedy nemajú slov. Je ľahké rýchlo si zamilovať jednotlivé charaktery, ale aj znenávidieť zlo, ktoré sa stavia ich šťastiu na odpor. 

Na záver článku pridávam aj odkaz na kúpu jej prác aj v elektronickej, aj v tlačenej forme. 

Kniha Poškvrnená vyšla v roku 2017. Autorka si ňou získala veľké množstvo sŕdc.
Kniha Poškvrnená vyšla v roku 2017. Autorka si ňou získala veľké množstvo sŕdc. (zdroj: Zdroj: google.com)

Vždy si mala tú ambíciu, stať sa spisovateľkou?

Áno. K príbehom som bol priťahovaná od malička, ale vždy som to skôr vnímala ako niečo vzdialené. Predstavovala som si, aké by to asi bolo písať knihu, ale myslela som si, že do reality sa to nikdy nepretaví. O to je pre mňa neuveriteľnejšie, že to nie je dnes už len fantázia.

SkryťVypnúť reklamu

Debutovala si knihou Poškvrnená, čo bolo hlavnou inšpiráciou pre tento príbeh?

Tento príbeh vznikal pre mňa zvláštnym spôsobom. Dostala som sa v živote do bodu, kedy som si niečo zažila, niečím som si prešla. Povedala som si, že možno mám konečne čo povedať aj ostatným. Vždy píšem o téme, ktorou aktuálne žijem. Vtedy som rozmýšľala, či je odlišnosť taká zlá. Či je to, že som iná, nejaký ukazovateľ toho, kto som. Práve o tom je aj tento príbeh. Takže ma inšpiruje život. To, čo vidím, cítim, počujem, prežívam. Potom už stačí zvoliť vhodnú formu. V tomto prípade to bola historická romanca.

Snažíš sa, aby to nebolo niečím, pod čím si ťa ľudia vybavujú, ale si zdravotne znevýhodnená. Prezradíš čitateľom, o čo konkrétne sa jedná?

SkryťVypnúť reklamu

Som nevidiaca. Od detstva vnímam len svetlo a tmu. Nechcem tu hovoriť nejaké klišé frázy o tom, že skutočne dôležité je vidieť srdcom, ale pravdou je, že som sa naučila existovať tak, aby som z hendikepu urobila svoju výhodu.

Ja o tebe viem, že si spočiatku svoj hendikep pred vydavateľstvom zatajila. Prečo? A v akom bode sa to vydavateľ dozvedel?

Miška si za svoju odvahu a hrdinské nasadenie s ktorým sa vrhá do splnenia každého svojho sna, zaslúži uznanie.
Miška si za svoju odvahu a hrdinské nasadenie s ktorým sa vrhá do splnenia každého svojho sna, zaslúži uznanie. (zdroj: Zdroj: google.com)

Nepovažovala som to za niečo, čo by mal o mne vedieť. Poslala som mu rukopis a chcela som, aby posúdil, či sa v riadkoch nachádza aspoň štipka toho, čomu sa hovorí talent. Tiež som chcela – a o to stále bojujem – aby so mnou nejednali na základe hendikepu. Chcem, aby naň úplne zabudli a vnímali len mňa ako osobnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odtajnila som to až keď sa začal proces výberu obálky. Vtedy som vydavateľa informovala, že mu plne dôverujem a v tomto smere mu asi veľmi nepomôžem, keďže nevidím.

Hovoríš, že sa snažíš zo svojho hendikepu spraviť svoju výhodu. Je to tak trocha v rozpore s tým, čo si často ľudia myslia. Stretla si sa s negatívnymi reakciami ľudí?

Bez negatívnych reakcií to asi ani nejde. Ja som ich okúsila asi vo všetkých možných smeroch. Najviac ma, paradoxne, posúvali negatívne slová, ktoré boli adresované mne. Pamätám si, ako som sedela vedľa kamarátky. Jedna žena o mne hovorila, akoby som tam vôbec nebola. Boli to reči o tom, aké je nezmyselné sa o niečo pokúšať, veď aj tak nevidím. Vraj, ani vzdelanie pre mňa nebude mať zmysel. Možno aj vďaka tejto žene som sa dostala tam, kde teraz som. Niektoré predsudky nevyvrátim, pretože ak si niekto chce myslieť niečo zlé, bude si myslieť bez ohľadu na viditeľné. Ale u niektorých sú tie predsudky vštepené. Oni len opakujú to, čo počuli od iných bez toho, aby tomu sami verili. A pre túto skupinu ja píšem.

Spoznal som ťa v dobe, keď si pôsobila ako blogerka. Stále sa tomu venuješ?

Už nie. Toto zaniklo úplne vtedy, keď som začala písať knihy. A ani pred tým to nebývalo pravidelné. Len som hľadala spôsob, ako sa vyjadriť. Blog mi pomohol, ale iba na chvíľu.

Druhý nádherný príbeh, ktorý zasluhuje všetku pozornosť.
Druhý nádherný príbeh, ktorý zasluhuje všetku pozornosť. (zdroj: Zdroj: google.com)

V minulosti ma veľmi zaujal tvoj článok o rasizme. Si Rómka, zaujímalo by ma teda, či si zažila rasizmus aj na vlastnej koži. Stalo sa ti niečo také?

Hrdo sa hlásim k tomu, že som cigánka, Rómka, nazvime to akokoľvek, význam sa nemení. S rasizmom žijem od narodenia, bohužiaľ. Kvôli rasizmu som štyri roky čakala, kým ma zoberú na strednú školu. Kvôli rasizmu mi cudzí ľudia povedali, že na štúdium nemám. Kvôli rasizmu

mi predpovedali, že nezmaturujem a už budem tehotná. Kvôli rasizmu mi dokonca jeden chodec povedal, že nemám právo chodiť po rovnakom chodníku ako on. A mohla by som pokračovať. Zoznam je dlhý.

Aj napriek takýmto skúsenostiam si neuveriteľne pozitívna osoba, ako to robíš? Aký máš na to recept?

V prvom rade mám vzťah s Bohom. On mi pomohol takýmto ľuďom nielen odpustiť, ale zmieriť sa sama so sebou. Už mi nezáleží na tom, čo mi kto povie alebo ako ma kto urazí. Poznám svoju hodnotu a vďaka tomu ma tieto veci neovplyvňujú.

Kresťanstvo a vzťah s Bohom sú teda pre teba veľmi dôležité?

Áno. Vzťah s Bohom mi dáva úplne iný pohľad na svet, ľudí, ale aj na samú seba. Snažím sa to dávať aj do kníh, ponúknuť hodnoty, ktoré boli ponúknuté mne. Nechcem to robiť nasilu a ani to nie je fanatické náboženstvo. Jednoducho každodenný vzťah a vďaka za to, čo On pre mňa urobil.

Dnes sa mi do rúk dostala kniha Nevidím zlo, ktorej si spoluautorkou. Už od prvých stránok vyvádzaš človeka z jeho komfortnej zóny. Čo je tým najsilnejším odkazom tejto knihy?

Spolu s Kristínou Ježovičovou, sme sa snažili varovať predovšetkým rodinu. Pretože v knihe žije v jednej domácnosti niekoľko členov. Rodičia a dve deti. Síce žijú spolu, ale navzájom sú voči potrebám toho druhého slepí. V príbehu sme poukázali na to, čo všetko sa môže stať, ak človek nemá istotu tam, kde by ju mal cítiť najviac.

Tvoje práce majú na internete a v kníhkupectvách veľmi dobré hodnotenia. Stretávaš sa aj s kritikou priamo na tvoje diela?

Samozrejme. Ja stále tvrdím, že kniha, ktorá by sa páčila všetkým, neexistuje. Aj ja mám kritikov. A vážim si ich, lebo sú úprimní. Väčšinou sa im nepáči buď žáner alebo vkladanie myšlienok do textu. Niekedy si nájdu niečo úplne iné.

Kniha, ktorej je táto mladá spisovateľka spoluautorkou.
Kniha, ktorej je táto mladá spisovateľka spoluautorkou. (zdroj: Zdroj: google.com)

Teraz pracuješ na novej knihe. Kedy sa jej dočkáme a o čom bude?

Momentálne mám dokončený rukopis, ktorý by mi mal vyjsť na začiatku budúceho roka. Volá sa Nádej zomiera na jeseň. Keby som chcela byť všeobecná, tak poviem, že je o živote. Tak, ako aj život má rôzne príchute, tak aj táto kniha ich má. Je o rasizme, o láske, ktorá nikdy neprekročí hranicu, a predsa je za hranicou. O chybách, za ktoré platíme celý život. O minulosti. Či je to ona, ktorá môže za to, akí sme alebo je len na nás, či jej to dovolíme. A samozrejme, je o nádeji.

Bude to kniha, ktorej dej sa odohráva v súčasnosti alebo prostredníctvom nej nazrieme do minulosti?

Je to prelínanie, takže tam bude aj minulosť a aj prítomnosť. Dievča objaví v podkroví knihu a vďaka nej sa ocitneme aj v 19. storočí.

Ako spisovateľka máš určite aj svoj vzor. Kto je tým vzorom?

Nenazvala by som to vzor, skôr je niekoľko autorov, ktorých tvorbu obdivujem. Určite Kristína Ježovičová, Lucia Braunová, Monika Wurm, Michaela Hajduková a zo zahraničných najmä Gyle Forman, Francine Rivers, Jojo Moyes.

A na záver, čo je tvoj najväčší sen?

Kedysi to bola práve tá kniha – vydať ju. Je zvláštne, ako sa to časom mení. Teraz je môj hlavný cieľ žiť dobre a tak, aby som pomáhala aj iným. Moja veľká túžba je, aby sa podľa mojej knihy natočil film. Ak sa mi to splní, tak asi odpadnem, haha.

Záverom by som sa rád vyjadril k samotnému rozhovoru. Miška je veľmi príjemná osoba, ktorá ma počas rozhovoru niekoľko krát prekvapila, rozosmiala a donútila ma zamyslieť sa. Je prirodzeným talentom na rozdávanie radosti a písanie dojímavých príbehov. Jej úprimnosť sa odráža aj v jej knihách, ktoré môžem len odporučiť. 
Pre záujemcov prikladám aj sľubované odkazy na kníhkupectvo Martinus, kde si viete jej knižky zadovážiť v elektronickej aj tlačenej podobe. 

POŠKVRNENÁ TLAČENÁ FORMA: 

https://www.martinus.sk/?uItem=272168&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

POŠKVRNENÁ E-KNIHA

https://www.martinus.sk/?uItem=275526&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

VŠETCI SME CIGÁNI TLAČENÁ FROMA

https://www.martinus.sk/?uItem=306702&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

VŠETCI SME CIGÁNI E-KNIHA

https://www.martinus.sk/?uItem=307776&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

NEVIDÍM ZLO TLAČENÁ FORMA

https://www.martinus.sk/?uItem=291734&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

NEVIDÍM ZLO E-KNIHA

https://www.martinus.sk/?uItem=292993&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Radovan Čipka

Radovan Čipka

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V tomto blogu by som sa rád zameral predovšetkým na niekoľko oblastí, napr.: literatúra. Rád by som priniesol rozhovory so slovenskými spisovateľmi a recenzie na ich diela. Sám sa venujem písaniu fantasy literatúry a písanie ako také ma viac-menej sprevádza celý život, aj v mojej práci. Okrem iného sa chcem zamerať na články z prostredia forenznej psychológie a pozrieť sa na príbehy viac aj menej známych sériových vrahov. Zlo je súčasť sveta a súčasť ľudského charakteru, ktorá priťahuje pozornosť ľudí a vo veľkej miere zaujíma aj mňa. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu