Na Slovensku a medzi ľuďmi panuje mylné presvedčenie o tom, že Rober Fico je skúsený stratég a technológ moci. Tak akosi tu panovalo vždy. Skutočné strategické a taktické myslenie (respektíve ich absenciu) odhalí až ťažké obdobie plné kríz. To Fico ani jeho ľudia nezvládajú. Nemať chrbtovú kosť a mať talent na tvorbu politickej stratégie sú dve rozličné veci. Hádajte, ktoré z dvoch uvedených sa týka premiéra.
V dobrých časoch jeho koalície aspoň mohli skrývať svoje nulové reformné úsilie za rôzne sociálne balíčky a predstierať, že sú to reformy sociálneho systému na Slovensku. Bola to však len deštrukcia fiškálnej politiky, ktorá svoje najväčšie nedostatky odhalila práve v období krízy.
Dnes Ficova vláda stojí na prahu predčasných volieb a na rozdiel od roku 2018 tentokrát nemá počty ani schopnosť rekonštrukciou vlády zachrániť situáciu. Dnes neexistuje žiadna "tretia veta", ktorá by zmiernila vzájomnú nevraživosť a problémy s ňou spojené.
Šutaj Eśtok je synonymum neschopnosti
Ak niekedy budete chcieť merať politickú neschopnosť, odporúčam, aby ste použili jednotku šutajov. Konkrétne Šutaj Eštok dosahuje rovných 350 šutajov. To je zatiaľ maximum. Mal pomerne dobré karty a hral s nimi tak zle, ako sa len dalo. Krok za krokom ošklbal svoju stranu nie len o dôstojnosť ale aj o autonómiu vo vládnej koalícii.
Jeho posledné kroky mu veľmi na politickom obraze nepridali. Vyhodiť dvoch členov strany v momente, keď sa vláda zubami nechtami drží ilúzie väčšiny je naozaj brilantný nápad. Teda... ak ste tajne najväčší vnútorný nepriateľ a hráte to na dve strany. Ak je v skutočnosti Šutaj Eštok srdcom politická opozícia, potom svoju úlohu trojského koňa zohral naozaj úctyhodne. Oklamal všetkých.
Ak sa mu niečo úspešne podarilo je to, že preniesol konflikt z vnútra svojej strany do celej koalície. Dvojica vyhodených poslancov dostala slobodu obchodovať so svojimi hlasmi a pýtať si naozaj čokoľvek sa im zapáči. Už ich neviaže nič. Navyše môžu teraz ísť Šutajovi po krku celkom verejne a otvorene. Tomu sa hovorí spraviť dieru do vlastnej lode pri tom, ako si strieľate do vlastnej nohy. Klobúk dole.
Koalícia má dve rebelujúce tábory a oba žiadajú niečiu hlavu
Od vtedy, ako SNS opustil starosta Očovej, bujak, vedátor a experimentátor Huliak, Danko začal mať problém. Upadol ešte viac do nemilosti. Na rozdiel od Šutaja Eštoka, Danko je predseda, ktorý so svojimi biednymi kartami dokázal hrať pomerne dobre a zdrapiť koalíciu poriadne za guľky. Vždy si žiadal viac, ako mal nárok a mnohokrát sa mu to podarilo. Huliakov odchod a oslabene pozície SNS mu zobral vietor z plachiet.
Občan Huliak by sa rád videl na pozícii ministra životného prostredia a vôbec sa tým netají. Sám tvrdí (a toto mu dokonca verím), že ministerstvo mal sľúbené. Sľub bol však porušený a pozíciu dostal Taraba. Ten v nej zotrváva aj potom, čo "americká agentka" a prezidentka Slovenskej Republiky Zuzana Čaputová raz a navždy (aspoň myslím) opustila palác.
Danko a jeho povaha hlúpeho býka bez jednej nohy a polky mozgu, tento konflikt ešte viac prehĺbil. Napokon to vyústilo až k odchodu poslancov okolo Huliaka z poslaneckého klubu SNS. Klub pred zánikom zachránil poslanec Muňko, ktorý si zbalil svoje perá a hlasovaciu kartičku do smeráckej kapsičky a prepožičal svoju osobu SNS.
Mimochodom, ak je šutaj základná merná jednotka politickej neschopnosti, tak muňko je základná merná jednotka slepej politickej oddanosti. Ale to len tak na okraj...
Pochopiteľne, odídenci od Danka žiadajú Tarabovu hlavu a jeho funkciu ako bonus.
Druhým táborom sú rebeli z Hlasu. Dvaja sú už oslobodení od straníckych povinností a teraz môžu spustiť full požiadavkový mód. Táto skupina by zase rada videla Kozu Slovenskú a žiadnu inú, zosadenú z trónu. Nepáči sa im totiž devastácia kultúry, ktorá v rezorte prebieha.
Mihaľ však priznáva, že po skúsenostiach s pánom Eštokom by aj jeho zadok radšej videl na poslaneckej stoličke v parlamente, ako v kresle ministra. Sám však odmieta, že by sa mal stať jeho nástupcom. Nečudujem sa mu. Ktokoľvek tam príde bude zažívať nepríjemnosti. Bez ohľadu na to, či to s tým rezortom bude myslieť dobre alebo zle.
Ficovi sa zas nepáči drúk Drucker.
V jednom zo svojich výstupov, po tom, ako mladík nepodal prezidentovi ruku, Druckerovi Fico vlastne defacto vyslovil nedôveru a naznačil mu, že je čas vypadnúť do hája. Na prípadnú rekonštrukciu vlády by tak mohol doplatiť aj skutočný miestodržiteľ Hlasu, ktorý plní, z úzadia, Pelleho vôľu.
Takto by padli dvaja ministri za SNS a dvaja za Hlas a... vrátili by sa do parlamentu. Naštvaní a nespokojní. Počty sú tým pádom proti vládnej koalícii, či sa im to páči alebo nie. Je to pomerne jednoduchá matematika. Tak jednoduchá, že z nej aj Ficovi, ktorému permanentne nameriate promile, dokáže vyjsť správny výsledok.
Pelle môže zohrať úlohu
Pelle sa môže pokúsiť urobiť si poriadok v strane, aj keď sa to aktuálne zdá nepravdepodobné. Z nejakého dôvodu sa to javí tak, že má záujem na rozpade vládnej koalície. Sú pre mňa však nepochopiteľné tie teórie, ktoré naznačujú, že by mal záujem o zostavenie úradníckej vlády. Prečo si to myslím odôvodním rozsiahlejšie v ďalšom článku.
Váhou svojej osobnosti (áno aj mňa rozbolela hlava pri tomto spojení) by mohol zatlačiť na Hlas a ukľudniť situáciu v ňom. Podľa Mihaľa, to bol však práve on, kto žiadal potrestanie rebelujúcich poslancov. Je to pre mňa nepochopiteľné, lebo v tom nevidím žiadny väčší politický cieľ, okrem zvýšenia pravdepodobnosti na predčasné voľby.
Azda sa prezident nazdáva, že má väčšie šance na druhé volebné obdobie ak jeho strana zanikne alebo sa výrazne oslabí, či poškodí teraz, aby to do ďalších prezidentských volieb prehrmelo. Zároveň si tým môže kupovať podporu Fica do druhého obdobia. Spája ich vzájomná nenávisť, ale aj túžba po konci tejto umierajúcej koalície.
Matematika nepustí, je len jedna cesta von
Nemá zmysel rekonštruovať vládu, pretože ak Fico vyhovie rebelujúcemu táboru - jednému alebo obom - stratí nahnevaných exministrov a ľudí okolo nich a v ich pozadí. Matematika nepustí a počty sú proti koalícii. Nedá sa z toho dostať von inak, ako predčasnými voľbami.
Chvíľu som uvažoval nad možnosťou vymeniť SNS za KDH. Snažia sa ich vábiť na antigenderovú politiku a ústavné zákony cielené voči trans ľuďom. Či to bude dosť na to, aby získali podporu pre koalíciu alebo dokonca aj vstup do nej, o tom pochybujem.
Dokonca aj Majerský si vie vyhodnotiť, že by to voličom nevysvetlil. Posledné čo KDH potrebuje je neponaučiť sa z chýb MOST-HÍD a vyhnať Mikloška zo strany. Ešte by sa z neho nakoniec stal spolustrník Hlinu.
Takže ak Fico nezíska KDH, tak mu ostáva jediné... Predčasné voľby. Neradujte sa však, už v tomto článku som predostrel konšpiračnú teóriu o tom, že ich Fico naozaj chce. Spomínam tam aj možnosť, že s Putinom vyjednával intervenciu do volieb na Slovensku.
Navyše Fico už teraz upozorňuje na to, koho chyba je rozpad koalície. Ukazuje prstom na SNS a Hlas. Paradoxne sám bol ten, kto ignoroval ich konflikty a nechal všetko vyhniť do štádia, kedy sa už nedalo pomôcť a nebolo čo zachraňovať.
Mali by sme sa pripraviť na predčasné voľby a ja osobne si myslím, že budú vyhlásené ešte tento rok. Pozor. Nutne to neznamená, že aj prebehnú tento rok. Každopádne, pripravme sa. Obávam sa však, že nebudú ani zďaleka tak férové, ako boli tie posledné. Kiež by som sa mýlil.