Včely sú jednými z najúžasnejších živočíchov na našej planéte. Malé, krehké stvorenie, ktoré samostatne, samo o sebe vyzerá slabo, bezmocne no v spoločenstve, vo svojej kolónií ide podľa môjho názoru o jedno z najsilnejších spoločenstiev. Spoločenstiev, kde každý jedinec ma svoje predom určené miesto, svoje poslanie. Dokonalá demokracia. V každom úli je len jedna kráľovná - matka, ktorej sú takmer všetky včely potomkovia, ktorá „vládne“ svojmu „ľudu“. Avšak ako náhle kráľovná nerobí to čo jej „ľud“ chce, tak ju bez váhania vymenia a vychovajú si novú matku.
Napriek svojej malej veľkosti sa včely podieľajú na opeľovaní rastlín, produkujú med, vosk, podieľajú sa na zachovaní biodiverzity. V krátkosti sa pokúsim priblížiť ich význam pre spoločnosť a potrebu ich ochrany.

Opeľovanie rastlín
Jedným z najdôležitejších poslaní včelieho spoločenstva je opeľovanie rastlín. Keď včely lietajú za potravou ktorou je nektár a peľ z kvetov, peľ sa zachytáva na ich nožičkách a prenáša sa z kvetu na kvet. Tento proces je kľúčový pre plodnosť rastlín a produkciu semien a ich plodov. Viac ako 75 % rastlín, ktoré sa pestujú pre ľudskú spotrebu závisí od opeľovania včelami. Bez včiel by sme čelili vážnemu ohrozeniu našej potravinovej bezpečnosti a stratili by sme mnoho druhov ovocia, zeleniny a orechov.
Produkcia medu a vosku
Med je jednou z najstarších potravín ktorú ľudstvo používa. Včely zbierajú sladký nektár z kvetov, ktorý nosia do úľa a následne ho transformujú na med v takej podobe ako ho poznáme my. Tento sladký, výživný produkt je nielen chutný, ale má aj mnoho zdravotných výhod. Med obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré posilňujú našu imunitu a posilňujú celkové zdravie človeka. Okrem medu včely produkujú aj vosk, ktorý ma široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach vrátane farmácie, kozmetiky či pri výrobe sviečok.
Biodiverzita a rovnováha ekosystému
Včely taktiež zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní biodiverzity a zachovaní ekosystému. Opeľovaním rôznych druhov rastlín prispievajú k udržateľnosti rozmanitosti kvetín a rastlín v prírode. Včelie úle poskytujú útočisko aj pre iné živočíchy ako sú včely samotárky, motýle a rôzne druhy hmyzu. Včely taktiež prispievajú k rozkladu organického materiálu a recyklácií živín v pôde čo je nevyhnutné pre správne fungovanie ekosystémov.
Hospodárske dôsledky
Strata včelích populácií by mala vážne hospodárske dôsledky. Okrem straty plodín a potravinovej bezpečnosti by to malo negatívny vplyv na poľnohospodársku výrobu a potravinársky priemysel. Poľnohospodárske plodiny by vyžadovali drahšie a náročnejšie metódy opeľovania, čo by zvýšilo náklady ako pre pestovateľov tak pre konečného spotrebiteľa. Včely majú z tohto dôvodu priami vplyv aj na náš ekonomický systém a udržateľný rozvoj.
Včely ako indikátor životného prostredia
Stav včelích populácií je taktiež indikátorom zdravia nášho životného prostredia. Včely sú citlivé na zmeny v prostredí, vrátane znečistenia, straty biotopov a používania pesticídov. Ich úbytok môže naznačovať problémy v životnom prostredí, ktoré ovplyvňujú aj ďalšie živočíšne druhy. Preto je ochrana včiel nielen v záujme ich samotných, ale aj v záujme udržateľnosti a ochrany prírody ako celku.
Včely sú nenahraditeľnými drobnými hrdinami našej planéty. Ich význam pre spoločnosť je obrovský a rozsiahly. Opeľovaním rastlín, produkciou medu a vosku, udržiavaním biodiverzity, ekosystému a indikáciou zdravia životného prostredia včely prispievajú k udržateľnosti a kvalite nášho života. Je preto nevyhnutné podniknúť kroky na ochranu včiel a ich prostredia, aby sme mohli čerpať ich benefity a ich prospech aj v budúcnosti.