Včely sú fascinujúce tvory, ktoré žijú v dobre organizovaných spoločenstvách, ktoré poznáme pod pojmom včelie rodiny, prípadne včelie kolónie. Domestifikované včely sú zvyčajné chované v „bedničkách“ s rozoberateľným včelím dielom, ktoré nazývame úle. Každý úľ ma svoju hierarchiu a dôležité postavy úľa, medzi ktorými zohráva včelia kráľovná jednu z najvýznamnejších úloh. Jej úlohou je zabezpečiť prežitie včelieho spoločenstva a a zabezpečiť rozvoj včelej rodiny. Včelia kráľovná je stredobodom pozornosti v úli a to nie len kvôli svojej úlohe, ale aj kvôli svojej unikátnej fyziológií a vývoju.
Včelia kráľovná je najväčšou včelou vo včeľom úli s dĺžkou tela dosahujúcou až 20 mm. Oproti ostatným včelám má dlhšie bruško a krídla, čo jej dovoľuje lietať na väčšie vzdialenosti pri hľadaní trúdov na párenie. Jej fyzické charakteristiky sa výrazne odlišujú od včiel robotníc, ktoré tvoria väčšinu populácie úľa. Včelia kráľovná má vo výbave aj odlišný bodací aparát ako včela robotnica. Jej žihadlo je tenšie s menšími ostňami a teda dokáže bodnúť aj viac krát . V tomto prípade by možno stálo za zmienku, že panuje utkvelá predstava, že včela robotnica môže bodnúť len raz a následne zomiera. Toto však nie je pravda a záleží na hrúbke kože. K odtrhnutiu žihadla od bruška včely a následnej smrti po určitej chvíli dôjde vtedy, ak je koža dostatočné hrubá, ako napríklad koža cicavcov. Včelia kráľovná teda vie bodnúť aj organizmy s hrubšou kožou viac krát bez toho, aby zomrela.
Včelia kráľovná sa vyvíja z včelieho vajíčka, ktoré položí iná matka. Z tohto vajíčka sa vyvíja larva, ktorá je kŕmená špeciálnym druhom stravy s pomenovaním materská kašička. Zloženie materskej kašičky od štandardnej kŕmnej kašičky určenej pre larvy včely robotnice je trošku iné (obsahuje o niečo viac voľných aminokyselín, nukleotidov a vitamínov) . Táto výživná zmes, ktorá sa odlišuje od potravy bežných včiel umožňuje larve včelej kráľovnej rýchlejší rast a vývoj. Počas tohto vývoja včelia kráľovná pochádza niekoľkými vývojovými štádiami a postupne sa mení na pohlavne zrelú včelu.
Po dosiahnutí pohlavnej zrelosti (cca 6 dní od vyliahnutia) včelia kráľovná vyletí z úľa na tzv. snubný let na miesto ktoré sa nazýva zhromaždisko trúdov, kde prebieha celý akt párenia. Počas tohto párenia sa matka spári s 10 – 15 trúdmi, ktorý po akte párenia zomierajú. Len nepatrná časť spermií prenikne úzkym kanálom do semenného váčku matky. Tam sú uložené po celý jej život. Matka pri každej kopulácii získava asi 5 - 6 miliónov spermií. Včelia kráľovná má spermie uložené v spermatéke, a to od každého trúda s ktorým sa spárila. Tieto spermie postupne používa najbližších 5 a niekedy až 7 rokov na oplodnenie vajíčok.
Včelia kráľovná je zodpovedná za kladenie vajíčok, čím zaisťuje budúce generácie včiel. Jej schopnosť klásť obrovské množstvo vajíčok je ohromujúca. V optimálnych podmienkach dokáže kráľovná klásť až 2000 vajíčok denne. Tieto vajíčka sa inkubujú a vyliahnu sa z nich larvy. Týmto spôsobom včelia kráľovná zabezpečuje kontinuitu včelieho spoločenstva a jeho prežitie.

Okrem kladenia vajíčok majú kráľovné aj inú úlohu v úli. Vylučujú feromóny, chemické látky, ktoré ovplyvňujú správanie celého spoločenstva v úli. Feromóny vylučované kráľovnou majú vplyv na správanie robotníc a pomáhajú udržiavať stabilitu a harmóniu v úli. Tieto feromóny signalizujú, že včelí úľ je zdravý a funkčný.
Včelie kráľovné majú omnoho dlhšiu životnosť ako ostatné druhy včiel v úli. Zatiaľ čo väčšina včiel robotníc žije len niekoľko týždňov (zimná generácia mesiacov) včelia kráľovná môže žiť aj niekoľko rokov. Jej dlhšia životnosť je spôsobená iným zložením materskej kašičky a odlišným procesom starnutia. Kráľovná, matka je preto často najstarším obyvateľom úľa a jej úlohou je zabezpečiť stabilitu a trvácnosť celej kolónie.
Ak kráľovná stráca svoju silu, výkonnosť, alebo zomiera včely si vychovajú novú kráľovnú. Vyberú niektoré larvy, ktoré začnú kŕmiť materskou kašičkou, čo má za následok že sa vyvinú v novú včeliu kráľovnú. Tento proces je veľmi dôležitý pre prežitie úľa nakoľko včelie kráľovné sú nevyhnutné pre zabezpečenie nového plodu vo včelej kolónií.
Včelia kráľovná je tak symbolom plodnosti a významným prvkom celého včelieho úľa. Jej schopnosť klásť vajíčka, vylučovať feromóny a udržiavať stabilitu celej rodiny sú kľúčové pre prežitie kolónie ako takej. Jej prítomnosť a funkcia sú symbolom sily a životodarnosti prírody a preto si zaslúži našu úctu a obdiv. Včelie kráľovné nám pripomínajú, že úspech a prežitie závisia od harmonického fungovania a spolupráce v rámci celého spoločenstva.