
Včera neskoro večer som sa (ako každý večer po tieto dni) učil na štátne záverečné skúšky, ktoré ma o pár týždňov čakaj svojmu okoliu som veľa pozornosti nevenoval. Vyrušil ma až zvuk podobný silnejšiemu výbuchu zábavnej pyrotechniky a moja prvá myšlienka bola "ktorý blbec takto v noci robí ohňostroj?". Keď sa ten zvuk v rýchlom slede zopakoval ešte dvakrát, vstal som a pozrel sa von z okna. Scéna, ktorú som uvidel mi na pár sekúnd vzala dych. Osobné auto stojace na rohu našej ulice bolo v plameňoch a obklopoval ho hustý tmavý dym.
Bolo 23:46.
Okamžite som volal 112 a incident ohlásil. Keď som bol operátorom uistený, že požiarnici boli upovedomení a už sú na ceste spravil som jedinú vec, ktorá mi prišla správna - obliekol som sa, zobral fotoaparát a vybehol na ulicu. Prvé auto s požiarnikmi, tesne nasledované hliadkou pohotovostnej motorizovanej jednotky PZ SR dorazilo približne o 23:55 a od 00:20 bolo po všetkom. Na ulici zostal majiteľ auta s rodičmi a niekoľko očitých svedkov, ktorí poskytovali informácie policajtom. "Divadlo" skončilo a zanechalo po sebe zadymenú ulicu a vysokú hladinu adrenalínu v mojom krvnom obehu.
Dnes ráno som neodolal a prezrel som si správy v tlači za posledných pár dní. Nie som zástanca konšpiračných teórií a rád sa pokladám za človeka, ktorý analyzuje informácie systematicky a overuje ich dôveryhodnosť a presnosť z viacerých zdrojov. Pri pohľade na správy denníka SME o tom, že podstvetie ponúka veľkú odmenu za zverejnenie mien v prípade vraždy Daniela Tupého, a pri vyhlásení ministra Lipšica, že polícia pokročila vo vyšetrovaní vraždy Ernesta Valka som si nemohol pomôcť a tieto informácie nespojiť do jedného celku. Výsledok je klasicky konšpiračný. Ale každá legenda, každá konšpirácia a každá rozprávka (obrazne povedané) majú na sebe aspoň trochu pravdy.
Môžem a budem si teda klásť tieto otázky:
- súvisia horiace autá v Devínskej Novej Vsi a Petržalke s tlakom, ktorý vyvíja polícia na podsvetie?
- je možné, že sa jedná iba o súhru okolností a tieto incidenty sú spojené iba náhodne?
- sú zložky policajného zboru schopné zabrániť takýmto činom v budúcnosti (za predpokladu, že sa jednalo o naplánovanú akciu)? ak sa jednalo o skratové jednanie jednotlivca, dokážu nás štátne zložky svojim rýchlym zásahom ochrániť od ujmy na zdraví a na majetku?
Odpovede ponúkne budúcnosť (áno, je to klišé), ale určite nezaškodí mať oči otvorené a byť pozorný ku všetkému čo sa deje okolo.